קמפיין 'ישראל היום' נגד לגליזציה נמשך, השרים פרץ וליצמן מצטרפים

"המחששה של העולם" - זה מה שיקרה לישראל אם תאושר לגליזציה, כך מזהיר טור בעיתון 'ישראל היום', שממשיך בקמפיין בהובלת המו"ל מרים אדלסון. השרים רפי פרץ ויעקב ליצמן מצטרפים לקריאות נגד.

גם הבוקר (ב') מפרסם 'ישראל היום' טור דעה נגד לגליזציה של קנאביס, זאת בהמשך לכמה טורים כאלה בשבוע שעבר על רקע האישור שנתנה ממשלת ישראל להצעות חוק לביטול הפללת צרכני הקנאביס ולהסדרת שוק חוקי ("לגליזציה").

הפעם הכותב הוא אביעד פרידמן, ידיד של מו"ל העיתון, שלדון ומרים אדלסון, המנהלים רשת בתי הימורים מהגדולות בעולם. לדברי פרידמן אם יאשרו קנאביס חוקי עלולות להיות לכך השלכות חמורות שלא ניתן יהיה לתקן לאחר מכן בדיעבד.

"המחששה של העולם"

למרות שתוצאות ממדינות שהקלו בחוקי הקנאביס הן טובות בסך הכל, מספר פרידמן לקוראי העיתון כי "במעט מאוד מקומות בעולם יש ניסיון מצטבר בנושא זה". לדבריו "אם נגלה שההשלכות חמורות, עלייה במספר המתמכרים וגלישה לדיכאון והידרדרות לסמים קשים, לא נוכל לסגור את האורווה לאחר שהסוסים יברחו".

מרים אדלסון שלדון אדלסון (צילום: Mark Neyman, לפ"ם)
קמפיין נגד לגליזציה, מרים ושלדון אדלסון (צילום: Mark Neyman, לפ"ם)

עוד הוא קובע כי אין מה להתבייש בלהודות בהתנגדות ללגליזציה ומציין כי עיקר חששו הוא מתיירות: "אני חושש מתיירות של צעירים ובני נוער ממקומות שבהם הקנאביס אסור לישראל, כי ישראל מקום מגניב, ותל אביב היא עיר כיפית ולא צריך ויזה ואפשר לעשן קנאביס חופשי, אז למה לא".

"האם אנו רוצים להיות אור לגויים וסטארט־אפ ניישן, או להיות המחששה של העולם?" הוא שואל עוד ומעלה טענה כאילו אין אנשים חכמים שעישנו או מעשנים קנאביס, על אף שחלק מהממציאים הגדולים ביותר בדור הנוכחי, ביל גייטס, ריצ'רד ברנסון, אילון מאסק לדוגמה ועוד רבים, שגם עישנו קנאביס וגם תומכים בלגליזציה.

פרידמן שוכח בנוסף שרוב חברות ההייטק מלאות בצרכני קנאביס ותוהה "האם שאלנו את עצמנו אם עישון קנאביס יוביל לשירות משמעותי? ללימוד מעמיק? להמצאות מדעיות חשובות? לעשייה חברתית גדולה? כמה חתני וכלות פרס נובל או תלמידי ותלמידות חכמים ראינו מעשנים קנאביס?"

"סמים זה סמים" – ליצמן ופרץ מתנגדים

גם השר לענייני ירושלים ומורשת, רפי פרץ ('הבית היהודי'), ושר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן, מחזקים את המחאה נגד לגליזציה, זאת לאחר שאת ה"תפקיד" נשא עד כה ח"כ בצלאל סמוטריץ' שבינתיים שומר על שקט.

לדברי השר פרץ, בריאיון לאתר סרוגים: "סמים זה סמים, אני לא מוכן בשום אופן שבני הנוער שלנו יתנסו וחלילה ידרדרו. מסם כזה מגיעים לסם אחר, ומי יודע לאן הדברים האלה מגיעים. אוודא שהמדינה לא מפקירה את בני הנוער לעולם של סמים, זה מתחיל במריחואנה ונגמר בסמים קשים".

בנוגע לכך שהחוק יאפשר לגליזציה של הסם רק מגיל 21, אמר פרץ: "סמים זה סמים. אף אחד לא יוכל לקבוע מעל גיל 21. אני מזכיר שגם אלכוהול מותר רק מעל גיל 18, ואני לא רוצה להראות באיזה גילאים שותים היום אלכוהול. אחת שזה הותר, זה הותר. אני מקווה מאוד שמדינת ישראל תשכיל שלא לפתוח את המקום הזה".

השר ליצמן חזר אתמול בדיון ועדת השרים על דברים שאמר כבר בעבר, וקבע כי "קנאביס זה סם מסוכן ואסור לתת יד ללחצים מהציבור. אם מישהו צריך את זה כתרופה שייקח מרשם". ליצמן ופרץ הצביעו נגד הצעת החוק אך היא אושרה לבסוף ברוב גדול ותחל כעת בהליכי חקיקה, ראשית ביום ד', מחרתיים, בהצבעה במליאה.

בשבועות הקרובים צפוי להימשך הקמפיין נגד לגליזציה, רוצים להשיב אונליין למתנגדים? הצטרפו לקבוצת 'צוות 420' בטלגרם.

ראו עוד:
5 תוצאות לגליזציה שיפתיעו את אדלסון
אדלסון מרוויחה מהתמכרויות, שלא תטיף

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות