קלינטון בנאום במקסיקו: סליחה על המלחמה בסמים

בנאום שנשא במקסיקו בשבוע שעבר, התנצל הנשיא האמריקאי לשעבר בפני העם והמדינה על נזקי המלחמה בסמים.

כנראה שבמקרה הזה בקשת סליחה לא ממש תספיק, אבל זו לפחות ההתחלה – בשבוע שעבר, נפגש הנשיא לשעבר ביל קלינטון עם נשיא מקסיקו המכהן אנריקה פניה נייטו ונאם אל מול אנשי עסקים, סטודנטים ופוליטיקאים. מילת המפתח: סליחה, אולי קצת עקיף ומתחמק, אבל סליחה.

“הלוואי שבמדינתכם לא היה קיים כלל הסחר בסמים, אבל ברור לכל שזוהי אינה אשמתכם”, כך פתח קלינטון את נאומו, בו סיפר על כך ש”ההצלחות” שנחלה ארה”ב במלחמה בסמים במדינות אחרות, לא עבדה במקסיקו ולא הביאה לחיסולו של הסחר בסמים. קלינטון סיכם את נאומו במילים “עשינו עבודה טובה מדי בהפסקת הסחר באוויר ובים, אז הוא עבר לאדמה. על כל אלו ועוד, אני מצטער רבות והלוואי שלא היו לכם בעיות כלל, אבל לכל אחד יש בעיות.”

אז על מה ארה”ב חייבת להתנצל?

מאות מיליוני דולרים עוברים בכל שנה את הגבול מארה”ב למקסיקו בדמותם של תקציבי ביטחון לצבא ולמשטרה, רובם ככולם מופנים אל עבר המלחמה בסמים. משנת 2008, עומד החשבון הפדרלי הפתוח על יותר מ-3 מיליארד דולר והיד עוד רושמת.

קלינטון - מצטער על המלחמה בסמים
קלינטון – מצטער על המלחמה בסמים

תוצאות המלחמה בסמים, במיוחד האחת הספציפית והנצחית המונהלת במקסיקו, הן הרסניות: מעל 100 אלף הרוגים, יותר מ-25,000 נעדרים, מאות אלפים שאולצו לעזוב את בתיהם, עשרות אלפי יתומים, טראומה פסיכולוגית לאומית, קברי אחים עצומים (בגאררו, טמאוליפאס ועוד) ובעיקר הפרות בוטות, חוזרות ונשנות, של זכויות אדם ע”י הכוחות החמושים של המדינה עצמה, אשר משכורותיהם מגיעות היישר מצפון לגבול.

אבדות המלחמה בסמים
אבדות המלחמה בסמים

ההרס והחורבן שמביאה עמה סופת המלחמה בסמים, כמו זו שהתנהלה בקולומביה בשנות שלטונו של קלינטון, הביאו את השלטונות האמריקאים להבין כי זוהי אינה הדרך הטובה והיעילה לטפל בבעיה. מעבר לעובדה שאין כל ירידה בכמות הסחר והצריכה של הסמים מכל הסוגים, ישנה עלייה חדה במספר מקרי האלימות במדינה, שלא לציין את העובדה שהמלחמה בסמים עצמה גרמה להיווצרותו של הסחר הלא חוקי בהם מלכתחילה.

זאת אינה הפעם הראשונה בה מתנצל קלינטון מאז שעזב את תפקידו. אחרי שהתנצל על התנגדותו לקנאביס רפואי, על דחייתו את תוכנית “החלפת המחטים” שהייתה אמורה למנוע אלפי מקרים של הידבקות באיידס ועל העובדה שבגללו בתי הכלא בכל רחבי ארה”ב מלאים ב”עבריינים” לא אלימים שהורשעו בעבירות סמים קלות בלבד.

גם זה בטח יעניין אותך
ביל ואנריקה - הסולחה הנשיאותית
ביל ואנריקה – הסולחה הנשיאותית

לאחר מסע ההתנצלויות, הצטרף קלינטון לקבוצת נשיאים לשעבר של מספר מדינות, היוצאת כנגד “מלחמת 40 השנים” כנגד הסמים, והתבטא כנגד ההצלחה של המלחמה בסמים באומרוה “אם התוצאות הצפויות ממלחמה שכזו הן חיסול הסחר בסמים, או אפילו צמצומו באופן משמעותי, אז ברור לחלוטין שנכשלנו”.

עוד הוסיף קלינטון בנאומו כי “אני ועמיתיי פעלנו לא נכון בזמן שהכוח לקחת את ההחלטות הנכונות היה בידינו, אך כעת עדיף להתנצל ולהתחיל לתקן מאשר להעמיד פנים שלא קרה דבר”.

מקור: Drug Policy

ראו גם:
צפו: המלחמה בדראגו – סרטון אנימציה על כישלון המלחמה העולמית בסמים
ביל קלינטון: “מותר למדינות לעשות לגליזציה”
“שוברים את הטאבו” – סרט דוקומנטרי חדש בהשתתפות ביל קלינטון, מורגן פרימן, ריצ’רד ברנסון ועוד
ביל קלינטון: “אף פעם לא הכחשתי שעישנתי מריחואנה”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר