טוען...

קלבר ליבס תשווק קנאביס בישראל, גזית הודח מאינטליקנה | בורסה

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: אינטרקיור חתמה על שת”פ עם קלבר ליבס ובעלת מניות מהותית בחברה מכרה חלק ממניותיה, שיח מדיקל מפרסמת את הדוחות השנתיים ל-2021 ומציגה גידול חד בהכנסות, קאנומד מפרסמת דוחות שנתיים ומציגה הפסדי-ענק, אינטליקנה מדיחה את הדירקטור החיצוני השנוי במחלוקת, טוגדר רוכשת בית מרקחת ומקבלת 2 מיליון שקל מהמדינה, מניית פנאקסיה מזנקת בחדות ולא ממש ברור למה וקנאשור מקבלת עוד הלוואה וממנה דירקטור חדש לחברה.

אינטרקיור תשווק את זני Clever Leaves, אך מדוע בעלת מניות מהותית מכרה השבוע מניות של החברה?

תאגיד הקנאביס הישראלי אינטרקיור (Intercure), בעל השליטה בחברת הקנאביס קנדוק (Canndoc) וברשת חנויות הקנאביס גבעול (Givol), חתם על הסכם שיתוף פעולה ארוך טווח עם חברת הקנאביס הבינלאומית קלבר ליבס (Clever Leaves) הפועלת במדינות קולומביה ופורטוגל, בעלת תקן EU-GMP, ונסחרת בנאסד”ק לפי שווי שוק של כ-33.8 מיליון דולר (108.8 מיליון שקל).

במסגרת ההסכם, שנחתם לתקופה של 7.5 שנים ומכונה על ידי הצדדים “הסכם אסטרטגי”, אינטרקיור תשווק החל משנת 2022 זנים עתירי THC של קלבר ליבס בישראל תחת מותג קנדוק, ובמקביל אינטרקיור תשווק את זני קנדוק בחו”ל – אירופה, אנגליה ודרום אמריקה – דרך ערוצי ההפצה הקיימים של קלבר ליבס.

בדצמבר 2020 נכנסה Clever Leaves לבורסה באמצעות מיזוג עם ספאק, אך מאז ירדה מניית החברה בלא פחות מ-90%. הסיבה לירידה היא בין היתר איבוד האמון של שוק ההון בחברה ותחזיות שנתנה החברה והתבררו כלא נכונות. כך למשל, החברה העריכה שההכנסות בשנת 2021 ירובעו בהשוואה להכנסות ב-2020, ובסוף, לאחר השלמת המיזוג, הורידה את התחזית שלה להכנסות שבין 14 ל-16 מיליון דולר בשנת 2021, כלומר בדומה לשנת 2020, והעריכה שלא רק שלא תהפוך לרווחית אלא שההפסד שלה יגדל.

דבר משמעותי נוסף שקרה השבוע באינטרקיור, אך לא דווח, הוא שיעל פיגל – רעייתו של המיליארדר היהודי גארי פיגל שנחשב מקורב לראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, כיום יו”ר אינטרקיור – מכרה מניות בהיקף של כ-1.4 מיליון שקל בחברה ובכך ירדה לאחזקה של כ-9.44%, מול אחזקה של כ-9.61% לפני המכירה. אמנם לא מדובר בעסקה משמעותית ביחס לכמות המניות שמחזיקה פיגל, שהינה בעלת המניות השנייה בגודלה בחברה אחרי אלכס רבינוביץ’ מנכ”ל החברה, ובבעלותה עדיין יש מניות בשווי מצרפי של קרוב ל-100 מיליון שקל, אך תמיד ישנו חשש שכאשר בעל מניות משמעותי מתחיל למכור מניות, מדובר רק בהתחלה של מגמה. בשלב זה עם זאת אין ראיה לכך אך כדאי להמשיך לעקוב.

שיח רשמה זינוק של מעל 80% בהכנסות השנה, אך הרווח ירד מעט

חברת שיח מדיקל Seach Medical) פרסמה השבוע את דוחותיה לשנת 2021, בה הציגה הכנסות של כ-67.4 מיליון שקל, גידול של כ-82.8% בהשוואה להכנסות של כ-36.8 מיליון שקל בשנת 2020. את הגידול רשמה החברה בין היתר גם בזכות רכישות של בתי מרקחת, יבוא של תוצרת מוצלחת מחברת זנאביס הקנדית, יצוא של תוצרת בהיקף מוערך של כ-2 מיליון שקל לאוסטרליה וקבלת תמלוגים במסגרת שת”פ עם חוות גידול ששמה לא פורסם. מנגד, הציגה החברה ירידה של כ-7% ברווח המייצג שלה (להרחבה על דוחות שיח לשנת 2021 לחצו כאן).

קאנומד רשמה הפסדי עתק של 16 מיליון שקל בשנת 2021

השבוע פרסמה גם חברת קאנומד (Cannomed) את דוחותיה הכספיים לשנת 2021, דוחות מאכזבים למדי. החברה הציגה הפסד מייצג נקי של לא פחות מ-16.1 מיליון שקל במהלך שנת 2021 – דבר המציג את החברה האלמונית יחסית כאחת מחברות הקנאביס ההפסדיות ביותר בענף אם לא ההפסדית ביותר.

עוד הציגה החברה הכנסות של כ-658 אלף שקל בלבד, קיטון של כ-55.6% בהשוואה להכנסות של כ-2.7 מיליון שקל בשנת 2020. החברה, שמוכרת בעיקר בשל היותה מובילת קו ההתנגדות לייבוא תוצרת מחו”ל – בעקבות טענה של פגיעה במגדלים המקומיים – תצטרך כעת להחליט האם לחסל את פעילותה בענף הקנאביס או לחילופין, לצמצם אותה לפעילות מכירות אונליין בלבד, או להמשיך לשרוף סכומי עתק (להרחבה על דוחות קאנומד לשנת 2021 לחצו כאן).

אחרי שהרשות פנתה: נפסל המינוי של גזית כשומר הסף של הציבור באינטליקנה

חברת אינטליקנה (Intelicanna) דיווחה השבוע דיווח חריג למדי על כך שלאחר פנייה שקיבלה מהרשות לניירות ערך, בהקשר למינוי של אלעד גזית לתפקיד דח”צ (במסגרתו הוא כמובן אמור להגן על זכויות בעלי מניות המיעוט) – היא מבטלת רטרואקטיבית את המינוי של גזית לדח”צ בחברה, מינוי שכזכור שאושר לפני כחודש על ידי אסיפת בעלי המניות של החברה.

מגזין קנאביס היה הראשון לדווח אודות ניגוד העניינים שלכאורה קיים בין הפעילות הפרטית (ואולי אף הבלתי חוקית לכאורה) של גזית בממכר מקוון של קנאביס, לבין הפעילות של חברת אינטליקנה לממכר מקוון של קנאביס, דבר שבמידה והוא אכן נכון סותר מפורשות את החוק שאוסר למנות דח”צ לו עשוי להיות ניגוד עניינים עם עסקיה של החברה בה הוא מכהן.

כפי שפרסמנו עוד, כתוצאה מכך אף הגיש יונה לוי (המחזיק ב-23.9% ממניות אינטליקנה ומי שהיה קודם בעל השליטה והיו”ר שלה שהודח בעקבות מאבק שליטה עם בעל השליטה הנוכחי אורי וייס) תביעה לבית המשפט בדרישה לבטל את המינוי. הרשות אמנם פסלה את תוצאות האסיפה כאמור, אך היא עשתה זאת לטענתה בגלל מספר קולות שנספרו על ידי החברה שלא היו צריכים להיספר. ההערכה היא, בהתבסס על כתב התביעה של לוי, שהקולות שנספרו ולא היו צריכים להיספר הם של מגדל של החברה ששמו לא ידוע ושל המשקיע המיליארדר אייל זילברמן שהינו ספק של החברה. לטענת לוי שני אלה היו אמורים להיחשב “בעלי עניין אישי” מכורח העובדה שהם יודעים שאילו יצביעו נגד המינוי של גזית, לכאורה וייס המנכ”ל עלול לסיים את הקשרים העיסקיים איתם.

בכתב ההגנה של חברת אינטליקנה ששוגר השבוע לביהמ”ש ועותק ממנו הגיע למגזין קנאביס, טוענת החברה שיש לדחות את התביעה של לוי שכן כעת, לאחר שהחברה ביטלה את המינוי של גזית וטרם זימנה אסיפה נוספת, הרי שהדיון הוא “אקדמי” בעיקרו. הכדור כעת נמצא אצל בית המשפט שיצטרך להחליט האם יש להמשיך ולדון בתיק או לחילופין, לבטל אותו.

לגבי הטענות של אינטליקנה – לוי טוען כי מעבר לאסיפה נעשו עוד מספר דברים בעייתים, בין היתר הוא טוען כי למרות שהכהונה של גזית הסתיימה כבר בסוף חודש אוגוסט 2021 החברה לא דיווחה על סיום כהונתו והוא למעשה כיהן כדירקטור חיצוני ללא אישור אסיפת בעלי המניות ותוף שהוא לכאורה נתון לניגוד עניינים כאמור.

עוד דיווחה החברה על זימון אסיפה ל-21.04 לצורך המינוי של דן ללוז לדח”צ בחברה. סביר להניח שבכך מרימה החברה ידיים סופית בקשר למינוי של גזית, שכן בחברה יש כבר דח”צית בשם שרית סבן ונדיר לראות שלושה דח”צים בחברה בסדר הגודל שלה.

טענה נוספת עולה אגב כלפי החברה והיא שלראשונה דווח בטפסי ההצבעה כי המניות של בעל השליטה וייס מוחזקות ביחד עם אשתו, וזאת ייתכן, לכאורה, ללא אישור היק”ר – דבר שעלול לחבל ברישיונות החברה ובחוקיות של מתקן הגידול שלה.

טוגדר רוכשת בית מרקחת, ומקבלת 2 מיליון שקל מהמדינה

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע על כמה אירועים. ראשית, על כך שקיבלה ממשרד הכלכלה אישור לתמיכה של המדינה בבניית המפעל של החברה, כאשר החברה צפוייה לקבל מהמדינה כ-2.15 מיליון שקל במענקים עבור בניית המפעל.

עוד דיווחה החברה על הצטרפותה לטרנד רכישת בתי מרקחת, כפי שכבר עשו אינטרקיור, IMC, שיח, בול פארמה, פארמוקן, תיקון עולם קנביט, קאנומד וקנאשור, באמצעות חתימה על מזכר הבנות לרכישת 51% מבית מרקחת פעיל שאת שמו היא מסרבת לחשוף אך דווח שהוא מחזיק רישיון למכירת קנאביס למטופלים וכבר מוכר קנאביס ולדברי הנהלתו הוא גם רווחי.

נדגיש כי מדובר בהסכם לא מחייב, מה גם שהחברה לא ציינה בדיווח שום פרט משמעותי נוסף כמו: המחיר אותו היא משלמת, מיקום בית המרקחת, הנתונים הכספיים שלו ועוד. המשקיעים יכולים לקוות שבדיווח על חתימת הסכם מחייב, ככל ויחתם כזה, יינתנו יותר פרטים. בשלב זה זה דבר הגיוני שהחברה לא מרחיבה, שכן היא חוששת שחברה אחרת “תחטוף” לה את הרכישה.

יש לציין שעסקה זו אנה קשורה לעסקה של טוגדר עם רשת בתי המרקחת גוד פארם של רמי לוי, שעדיין ממתינה לתחילת פעילות משותפת כפי שסוכם בעבר. בשלב זה, למרות שהפרסום אודות שיתוף הפעולה נחשף כבר לפני כשנה וחצי(!), טרם החלה רשת גוד פארם בשיווק קנאביס רפואי.

עוד דיווחה טוגדר השבוע על כך שלאחר שקיבלה היתר יבוא ממשרד הבריאות באוגנדה, קיבלה כעת החברה היתר יצוא ממשרד הבריאות בישראל ליצוא של כ-1,000 ייחורים מהחווה בישראל לחווה באוגנדה. הסיבה ליצוא היא ככל הנראה הרצון להוסיף עוד גנטיקות לגנטיקות שישנן כיום בחווה באוגנדה. לא מדובר בדיווח מהותי, לא היה סיכון של ממש שלא יתירו לחברה לייצא, בטח לאחר תקדים ייצוא הייחורים של תיקון עולם קנביט ליבשת, ולכן לא ברור מה משמעות הדיווח הזה לציבור.

למה פנאקסיה זינקה 30%? החברה מסרבת לחשוף אם מדובר במידע פנים שדלף

במהלך יום רביעי השבוע קרה דבר חריג ביותר, עת זינקה מניית פנאקסיה (Panaxia) בלא פחות מ-30.5% במחזור של קרוב למיליון שקל. הדבר קרה כשברקע החברה לא פרסמה כל הודעה לבורסה וגם לא יצאה שום ידיעה עיתונאית משמעותית בהקשר לחברה.

בשוק ההון עד כה אין הערכות לזינוק הזה, וגם החברה סירבה להשיב לפניית מגזין קנאביס בעניין, כך שכמו בכל זינוק חריג שלא מבוסס על דיווח כלשהו עולה גם כאן התהייה שמא ישנו מידע פנים שאולי דלף מהחברה על עסקה צפויה או מהלך דרמטי קרוב.

עם זאת על המשקיעים לזכור שגם אחרי העלייה הזו, בשנה האחרונה (12 חודשים אחורה) ירדה מניית פנאקסיה בלא פחות מ-66%, ירידה כואבת בהחלט עבור המשקיעים, שלאחריה החברה נסחרת בכ-117 מיליון שקל.

קנאשור נוטלת עוד הלוואה באמצעות ערבות בסולבר וממנה בנקאי השקעות כדירקטור

חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה השבוע כי קיבלה הלוואת גישור מבנק ששמו לא צוין בהיקף של כ-2 מיליון שקל וזאת באמצעות ערבות שקיבלה ללא עלות מבעלת השליטה בחברה (49.42%), חברת המזון סולבר. ההלוואה היא כאמור הלוואת גישור, שהינה הלוואה שנלקחת בדרך כלל לתקופה קצרה, במקרה של קנאשור תקופה קצרה מאוד – שכן ההלוואה נמשכה בידי החברה לכ-30 יום בלבד ובריבית של 2.41% (בצמוד לריבית של בנק ישראל, שלא צפויה להשתנות ב-30 יום הקרובים).

אלמלא ההלוואה של סולבר, שמהווה גב פיננסי – קשה לראות מצב שהחברה הייתה מקבלת הלוואת גישור בריבית שכזו מבנק, או הלוואת גישור כלשהי מבנק.

הלוואת הגישור ככל הנראה נועדה לעזור לחברה לפרוע הלוואה נוספת בסך של כ-4 מיליון שקל שנטלה ממוסד בנקאי ושעתידה להיפרע ב-24 לחודש, יום חמישי השבוע. על פי הדיווח של החברה היא נטלה עד כה הלוואות בהיקף מצרפי של כ-14 מיליון שקל, כאשר החברה נמצאת כעת במגעים מתקדמים עם הבנק לקבלת אשראי נוסף בסך 8 מיליון שקל. סולבר נתנה עד כה לחברה ערבויות כוללות של כ-7 מיליון שקל, ללא עלות לחברה – דבר שלחלוטין הינו הבעת אמון יפה.

עוד דיווחה החברה על המינוי של רון וולמן העוסק בתחום בנקאות ההשקעות (גיוסי כסף לחברות) לתפקיד דירקטור בחברה. יתכן שמדובר במינוי רגיל של אדם לדירקטוריון החברה ויתכן שמדובר ברצון ספציפי של החברה לחזק את היכולות שלה בתחום גיוסי ההון.

קנבוטק: תוצאות המחקר הפרה קליני של החברה פורסמו בכתב עת מדעי

השבוע דיווחה חברת קנבוטק (Cannabotech), העוסקת במחקר ופיתוח של תרופות מבוססות פטריות וקנאביס וכן במכירת CBD בחנות של החברה בלונדון, על כך שתוצאות הניסוי הפרה-קליני שערכה החברה על עכברים, והראה הפחתה של מעל 80% בסימנים הדלקתיים שלהם, פורסם בכתב העת המדעי Journal Of Fungi – שהינו כתב עת מדעי המתמקד בפטריות והשפעתן. ההשפעה של הפרסום בכתב העת הזה לא ידועה, שכן לא מדובר בכתב עת מהמשמעותיים שישנם.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • פנאקסיה – 33.62%+
 • טוגדר – 10.26%+
 • קנבוטק 10.03%+
 • פארמוקן – 6.60%+
 • אינטרקיור – 6.59%+
 • עמיר שיווק –  6.26%+
 • איי.אמ.סי – 5.21%+
 • שיח מדיקל – 4.37%+
 • יוניבו – 4.29%+
 • נקסטייג’ – 3.70%+
 • קנאשור – 3.60%+
 • אינטליקנה – 2.97%+
 • תיקון עולם קנביט – 1.01%+
 • וונטייז – 0.00%
 • קאנומד – 0.71%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר