קיץ חם: בול פארמה מנחיתה בישראל 12 זנים חדשים מקנדה

חברת הקנאביס בול פארמה (BOL Pharma) מכניסה החודש למלאי לא פחות מ-12 זנים חדשים מקנדה, כולם מקטגוריית T20/C4, חלקם מבית מותגים שכבר פעילים בארץ ואחרים שמגיעים לכאן לראשונה. שוחחנו עם רועי סלומון, סמנכ"ל התפעול של בול, כדי לשמוע מה הפך את החברה לרווחית ומצליחה, מה הקנדים עושים נכון בגידול קנאביס ואיך הם בוחרים איזה זנים להביא

בניגוד ללא מעט חברות ותיקות וחדשות בענף הקנאביס הישראלי ש”מדממות למוות” בתקופה האחרונה, חברת בול פארמה (BOL Pharma) מצליחה דווקא להציג תוצאות חיוביות, רווחים יפים ואספקה קבועה ורציפה של זני קנאביס – ותיקים וחדשים – לבתי המרקחת.

אחרי שאת שנת 2020, עם הנהלה שהתחלפה מאז, סיימה החברה עם הפסדים, בשנת 2021 כבר הגדילה BOL את הכנסותיה ב-72% והפכה להיות רווחית, עם רווח של קרוב ל-20 מיליון שקלים בשנה.

מדובר במהפך של ממש ודוגמה להצלחה בהפיכת חברה שראתה בעיקר אכזבות, לאחת החברות המובילות בשוק  – כל זאת בין היתר בזכות עבודה של מנכ”ל החברה החדש כפיר אברהם וסמנכ”ל התפעול רועי סלומון.

בית של מותגים

לדברי סלומון, המהפך הזה הגיע הודות לניהול טוב ולאסטרטגיה של הנגשת המותגים לצרכן הישראלי, תוך הפיכת החברה ל”בית של מותגים”.

12 זני קנאביס חדשים של בול פארמה יבוא מקנדה 2022
12 זני הקנאביס החדשים של בול פארמה – כולם ביבוא מקנדה – מחודש יוני 2022 בחנויות

“כפיר (אברהם, המנכ”ל, ע.כ) נכנס לתפקידו לפני כשנה וחצי ומאותו הרגע החברה התחילה להתמקד בהנגשה, הרחבה ובנייה של בול פארמה כבית של מותגי קנאביס, במטרה להכניס לשוק הישראלי כמה שיותר מותגים איכותיים,” אומר סלומון בשיחה עם מגזין קנאביס. “התעסקנו קודם כל בלהבין מה אוהב הצרכן הישראלי, למתג זאת עבורו ולהנגיש לו את המוצר שמתאים לו”.

אתם יותר מייבאים, או יותר מוכרים תוצרת מקומית?

“בול מסתמכת על שלושה מקורות. הראשון הוא גידולים אורגניים של החברה: בשנים האחרונות עבדנו על דיוק וטיפוח המותגים שלנו. בתחילת שנת 2022 יצאנו עם סדרת אלמנטס ועם גרסאות מעודכנות של הזנים מובי דיק, טופז ועוד. מקור שני הוא מגדל הבוטיק הישראלי, עם דגש על בוטיק, קרי, אותו מגדל שיש לו רק כמה חממות קטנות ומסודרות, והוא מכיר כל צמח בשמו הפרטי. כך נולד למשל המותג אדם וחוה, שכולו על טהרת הגידול הישראלי. בהתאם – שמות הזנים שלו באים מעולמות השירה העברית. המקור השלישי הוא יבוא: בשנה שעברה הבאנו בעיקר מפורטוגל אך עם הזמן הבנו שאיכות הגידול הפורטוגלית מוגבלת מעט, ולכן עיקר היבוא שלנו נעשה כיום מקנדה. בחרנו שתי חברות איכותיות במיוחד, קנופי (Canopy) והקסו (Hexo), והשלישית בדרך, ואנחנו מציעים כעת כמה רמות איכות ומחירים”.

על אילו מאפיינים אתם שמים דגש כשאתם בוחרים איזה זנים לייבא, איך מתבצע הליך בחירת הזנים?

“האיכות האמפירית המדידה זה מה שקובע מבחינתנו. היק”ר קבעה סטנדרטים מחמירים מאוד ליבוא, ונכנסו המון בדיקות ואתגרים בתחום של יבוא קנאביס. המצב הוא שממילא אפשר לייבא לישראל רק מוצרים מעולים אז אנחנו מראש בוחרים רק את המגדלים הכי טובים שיש. צריך לזכור שהסטנדרטים של היק”ר טובים מהסטנדרטים המחמירים שיש בקנדה. לפני שאנחנו בוחרים את הזנים שנביא למטופלים בישראל אנחנו בודקים בעצמנו את המוצר במאות בדיקות, ומוודאים שמדובר אכן באיכות אמפירית מדידה ברמה הגבוהה ביותר. מעבר לכך, יש גם מה שנקרא ‘איכות נתפסת’. יש מנעד מסוים של העדפות של מטופלים, ואנחנו מחזיקים מוצרים שיקלעו לכל המנעד הזה. כל אחד ומה שהוא אוהב”.

רועי סלומון, סמנכ"ל תפעול בול פארמה (BOL Pharma)
רועי סלומון, סמנכ”ל תפעול בול פארמה (BOL Pharma)

מה דעתך על המאבק של המגדלים הישראלים לצמצם יבוא קנאביס?

“בגדול, זו כלכלה חופשית. יבוא מחו״ל מאתגר את החקלאים להשתפר. בפועל, כל אחד שיש לו את הכישורים והיכולות, יכול גם לרכוש בישראל, גם לייבא, וגם לגדל. אני אישית לא אוותר על המותגים הישראליים, מאותה סיבה שאני עושה מילואים גם בגיל 44: כי זה חשוב, כי אנחנו ישראלים, וכי החקלאות והתעשייה הישראליות צריכות להתקיים. עם זאת, צריך גם מכאן וגם מכאן. המטופלים מבקשים לא פעם תוצרת חו”ל, ואנחנו רואים זאת בבתי המרקחת. הלוואי ויגיע יום אחד שבו נוכל לרכוש רק בישראל, הן מבחינת איכות המוצר, והן מבחינת המחיר, שכיום הוא גבוה ב-25%–30% מהמחיר של קנאביס מיובא, וזאת למרות שאין עלויות שילוח בינלאומיות.”

12 זנים חדשים מקנדה

בול פארמה משווקת כיום כאמור מוצרים ומותגים בעיקר משני תאגידי הקנאביס הקנדיים קנופי והקסו. חברת קאנופי הינה חברה ציבורית שהיא אחת מן החברות הותיקות והגדולות בעולם בתחום הקנאביס, וחברת הקסו, גם היא חברה ציבורית, המחזיקה במגוון מותגים מצליחים. 

מבית קנופי, כבר משווקת כיום בול פארמה זנים פופולריים מאוד בישראל כמו ג’ין גאי (Jean Guy), סנסי סטאר (Sensi Star), פפאיה (Papaya), וואפה (Wappa) וג’ק הייז (Jack Haze) – כולם מבית חוות סבן אייקרס (7Acres) והמותג טרוברה (Truverra) השייכים לקנופי.

כעת מקנופי יתווספו אליהם 4 זנים חדשים נוספים של סבן אייקרס: לימון זץ (Lemon Zets), קוסטאל סייג’ (Coastal Sage), כושר טאנג’י (Kosher Tangie), וכן הזן אוג’י קוש פריים (OG Kush Prime) השייך למותג הפרימיום של סבן אייקרס, “קראפט קולקטיב”, ממתקן האינדור של החברה.

עוד מבית קנופי, יגיעו לחנויות גם 3 זנים חדשים מבית חברת דוג’ה (Doja), השייכת גם היא לקנופי: לג’נדרי לארי אוג’י (Legendary Larry OG), סאוור אוג’י קוש (Sour OG Kush), וקריפט 91 (Krypt 91). חברת דוג’ה היא למעשה מתקן קנאביס בוטיק בשיטת אינדור השוכן במחוז בריטיש קולומביה, וזהו הביקור הראשון שלו בישראל.

זן זהב 24 קראט
הזן זהב 24 קראט (24k Gold) – אינדיקה T20/C4 מסדרת אוריג’ינל סטאש (Original Stash) של הקסו (Hexo)

מבית הקסו כבר משווקים כיום בישראל על ידי בול פארמה הזנים צונאמי (Tsunami), ג’לאטו (Gelato), גוסט טריין הייז (Ghost Train Haze) וקולד קריק קוש (Cold Creek Kush), וכן לאחרונה גם הזנים פאודרד דונאטס (Powdered Donuts) ודרבן פויזן (Durban Poison) מסדרת אוריג’ינל סטאש (Original Stash) של הקסו וגם הזנים ג’י 29 (G29) ודה וואפה (The Wappa) מבית חברת רדקאן (Redecan) השייכת להקסו.

כעת מבית הקסו נכנסים למלאי 5 זנים חדשים: 2 זנים מבית רדקאן: אולטרהדאוג (Ultradawg) ולילך דיזל (Lilac Diesel), זן אחד מסדרת אוריג’ינל סטאש: זהב 24 קראט (24K Gold), וכן 2 זנים מבית חברת 48 נורת’ (48north) השייכת גם היא להקסו: לג’נדרי לארי (Legendary Larry) וסטרוברי גלו (Strawberry Glue).

זן לילך דיזל
הזן לילך דיזל (Lilac Diesel) – אינדיקה T20/C4 מחוות רדקאן (Redecan) של הקסו (Hexo)

ספר על דוג’ה, אתם מביאים 3 זנים חדשים שלהם וזו להם הופעה ראשונה בישראל.

“מבחינת גודל, מדובר לדעתי במותג מספר 4 בקנדה. דוג’ה מתמחים בסוג מסוים של גידולים, שגדלים באתרים ספציפיים עם טכניקות מאוד מיוחדות. הטרים (גיזום) של דוג’ה מבוצע בעבודת יד לחלוטין. אנחנו נתחיל לשווק כעת לג’נדרי לארי או ג’י ואת הזן סאוור או ג’י קוש ובנוסף, זן בשם קריפט 91”. 

מה אתה יודע לספר על 48 נורת’ ששני זנים שלה כבר נכנסו בשבוע שעבר למלאי?

“מבית 48 נורת’ אנחנו משווקים כאמור את הזנים לג’נדרי לארי ואת סטרוברי גלו. הסטרוברי גלו הוא מתקתק מאוד: בזנים שיש בהם אחוז טרפנים גבוה, בעת האריזה שלהם, כל המפעל מתמלא בריח מתוק, וכל מי שמגיע לאזור שואל מה זה הריח הזה. הזנים של 48 נורת’ גדלים, מיוצרים ומופצים ממתקן אינדור באונטריו. המותג שם דגש על קיימות, חדשנות, איכות ומתגאה בגנטיקות ייחודיות”.

מה לגבי סבן אייקרס ובמיוחד מותג הפרימיום שלהם “קראפט קולקטיב” שמגיע לראשונה לישראל?

“סבן אייקרס הוא מותג צבעוני וריחני במיוחד. מותג עם חיוך. בסבן אייקרס יש גידול איכותי עם הרבה מאוד מסורת, והרבה היסטוריה של קנאביס מאחוריו. זו אחת החברות הראשונות בתחום, כזו שהייתה מדברת עם המטופלים שלה ישירות ובודקת באופן בלתי אמצעי כיצד הקנאביס משפיע עליהם. נשיק שלושה זנים חדשים מבית סבן אייקרס אחרי הצלחה יפה עם זנים קודמים שלהם כאן. הזנים החדשים יהיו לימון זץ, קוסטאל סייג’ וכושר טאנג’י.

“קראפט קולקטיב הוא מותג קראפט מבית סבן אייקרס כשלמיטב ידיעתי אנחנו נהיה הראשונים שמשווקים בישראל מותג שהוא בבחינת קראפט קנאביס אמיתי, או לפחות הראשונים שממתגים זאת כך. אנחנו נשווק זן בשם או.ג’י קוש פריים, שהוא מוצר מדהים שאין דברים כאלה. הפרחים מיובשים בתלייה ומטפלים בו בכפפות של משי. כשיגיע לארץ גם נארוז אותו בצורה ידנית לגמרי, ללא מגע של מכונה. זה שתי רמות מעל מה שאנחנו מכירים היום בישראל. צריך להבין שלקאנופי יש הקצאות של הגידולים שלהם, הם לא תמיד שמחים לתת הקצאות לישראל, כי הם רוצים לתת מהדברים הטובים ללקוחות המקומיים שלהם. אנחנו נלחמנו עליו, והצלחנו, ונשווק כאן מוצר סופר פרימיום. הוא ספציפית כנראה ישווק במחיר מעט גבוה יותר מה-299 שקלים הרגיל, אבל לא כולם חייבים כמובן סופר פרימיום. אנחנו מספקים מנעד מחירים ומוצרים, וכל אחד בוחר מה שמתאים לו”.

אילו זנים חדשים של רדקאן (Redecan) ישווקו? 

“רדקאן הוא מותג שנמצא בעלייה: בעבר הוא היה מותג יחסית לואו קוסט, אך בשנים האחרונות עשה קפיצה איכותית, תפס זנים טובים והוא צובר תאוצה. השקנו בשבוע שעבר שני זנים נוספים שלו בישראל. הראשון הוא אולטרהדאוג – זן מאוד פלפלי, עוקצני, וזן נוסף, לילך דיזל, שממלא את האוויר בריח משכר, מריח ממש כמו לבנדר. שניהם כבר משווקים בבתי המרקחת”. 

מה עם אוריג’ינל סטאש והזן החדש שאתם מביאים ממנו?

“אוריג’ינל סטאש זה מותג מוצלח מאוד מבית הקסו, ומשווקים כבר שני זנים שלו בארץ. אוריג’ינל סטאש הוא מותג שמייצג טבע ושורשיות והשבוע נשיק זן חדש שלו בארץ בשם זהב 24 קראט: זה הולך להיות זן נהדר, כזה שמתאים למי שאוהבים משהו יציב, טוב, רגוע יחסית.” 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר