קופי אנאן: “הפסיקו את המלחמה בסמים”

בטור דעה מיוחד שפורסם ב-CNN כותב קופי אנאן, לשעבר מזכ”ל האו”ם, על יתרונות הלגליזציה וקורא למדינות העולם לפעול להפסקת המלחמה בסמים ● “אזרחים ממשיכים לראות את כספי המיסים שלהם מבוזבזים לשווא על מדיניות שאינה עובדת” ● “אנו מקווים שהדיון יקדם מדיניות שמבוססת על מה שבאמת עובד ולא על תיאוריות אידיאולוגיות חסרות בסיס.”

בטור דעה מיוחד שנכתב על ידי מזכ”ל האו”ם לשעבר קופי אנאן ונשיא ברזיל לשעבר פרננדו אנריקה קרדוזו ופורסם היום (5.11) ב-CNN, מפרטים השניים מדוע הם תומכים בלגליזציה וקוראים לממשלות העולם להפסיק את המלחמה בסמים.

קופי אנאן
מזכ”ל האו”ם לשעבר קופי אנאן: “הפסיקו המלחמה בסמים”

“בכל שנה מתים מאות אלפי אנשים ברחבי העולם כתוצאה ממחלות ואלימות הקשורות לסמים,” כתבו. “מיליוני משתמשים בכל העולם מושלכים לבתי הסוהר, קהילות שלמות סובלות מפשעים ואזרחים ממשיכים לראות את כספי המיסים שלהם מבוזבזים לשווא על מדיניות שאינה עובדת.”

בטור מתייחסים השניים לדו”ח האחרון של ‘ארגון מדינות אמריקה’ (OAS) שפורסם לפני חצי שנה וקרא למדינות המערב להפסיק את המלחמה בסמים ולקדם את רעיון הלגליזציה.

“קראנו לממשלות לאמץ גישות הומניות ויעילות יותר לשליטה ופיקוח על סמים,” הם כותבים. “המלצנו להחליף את גישת הפללת צרכני הסמים בגישה טיפולית-שיקומית וביקשנו מהמדינות לבחון מודלים חדשים של רגולציה שיפחיתו את כוחם של ארגוני הפשיעה, אשר פורחים בזכות הסחר בסמים בלתי חוקיים.”

“אזורים שונים ברחבי העולם מצטרפים לדיון על שינוי המדיניות לטיפול בסמים,” כתבו. “השינוי במדיניות המלחמה בסמים הפך להיות ‘ויראלי’.”

פרננדו אנריקה קרדוזו
פרננדו אנריקה קרדוזו, נשיא ברזיל לשעבר

אנאן וקרדוסו, שניהם חברים ב’וועדה הבינלאומית למדיניות הסמים’, מתייחסים גם למגיפת השימוש בסמים הסינטטיים (סמי הפיצוציות). כדוגמה הם נותנים את ניו זילנד, שבניגוד לנסיונות הכושלים של ממשלות שונות (כולל ממשלת ישראל) להוציא את סמי הפיצוציות מהחוק ללא הועיל, החליטה להעביר חוקים ללגליזציה של הסמים הסינטיים במטרה לשלוט ולפקח על השוק בצורה מסודרת.

“הוועדה המיוחדת של האו”ם תתכנס בשנת 2016 בכדי לדון בנושא מדיניות הסמים ולכל המדינות תהיה ההזדמנות לבחון את מדיניות הסמים שלהן במהלך השנים הקרובות,” אמרו. “אנו מקווים שהדיון יקדם מדיניות שמבוססת על מה שבאמת עובד ולא על תיאוריות אידיאולוגיות חסרות בסיס.”

“היום אנו כבר יודעים היטב מה עובד ומה לא. הגיעה העת לאימוץ גישה חכמה יותר שתתמקד בבריאות הציבור ולא בכיבוי שריפות,” סיכמו.

זו כזכור אינה הפעם הראשונה בה מזכ”ל האו”ם לשעבר מתבטא בעד לגליזציה. אנאן אמר דברים דומים כבר בשנת 2011 כאשר הציג מעל בימת האו”ם, עוד בתפקידו כמזכ”ל, את נתוני דו”ח וועדת האו”ם שכבר אז המליצה לממשלות העולם לפעול להפסקת המלחמה בסמים. עינת וילף, חברת הכנסת לשעבר, אימצה אז את קריאתו של אנאן ופעלה לקידום הנושא גם בממשלת ישראל, אך ללא הצלחה.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר