מגלגל...

קופישופס חוקיים יפחיתו את צריכת האלכוהול ב-25% – מחקר חדש

מחקר חדש מצא שצריכת קנאביס מפחיתה צריכת אלכוהול בעד 51% וצריכת סמים קשים בעד 32%. בעקבות התוצאות טוען כעת היועץ לענייני סמים לשעבר של ממשלת בריטניה כי “קופי שופס כמו באמסטרדם יפחיתו את השימוש באלכוהול ברחבי בריטניה ב-25%,” – וקורא גם לאי הפללה של כל סוגי הסמים.

אחד הטיעונים כנגד הכנסתו של הקנאביס לחוק היא ההתייחסות אליו כאל “סם מעבר“, שבשל זמינותו הגבוהה וחוסר הסכנה היחסי שטמון בו, עלול למשוך צעירים שמעולם לא נגעו בסמים ולדרדר אותם בהמשך הדרך להתנסות בסמים קשים ומסוכנים יותר החל מאלכוהול ועד הרואין.

במהלך השנים פורסמו מספר מחקרים שסתרו את הטענה והראו כי אין כל קשר ישיר או עקיף בין צריכת קנאביס לבין הגדלת הסיכוי להתנסות בחומרים אחרים במהלך החיים.

ראו גם: 24 תשובות לשאלות נפוצות אודות מריחואנה

פחיות בירה בסופר בבריטניה
אלכוהול: כ-6 מיליארד ליש”ט בשנה בעלויות ונזקים

צריכת קנאביס מפחיתה צריכת אלכוהול וסמים

בניגוד לשאר המחקרים, שרק הפריכו את היותו של הקנאביס “סם מעבר”, מחקר חדש שפורסם בחודש שעבר במגזין הרפואי ‘Drug and Alcohol Review’, מוכיח כי ההפך המוחלט הוא הנכון.

מתוצאות המחקר, שבדק את הקשר בין צריכת קנאביס להפחתה בצריכת אלכוהול וסמים אחרים בקרב 437 נבדקים צעירים ומבוגרים, עולה כי צריכת קנאביס מסייעת להפחתה של 80% בצריכת תרופות מרשם, 51% בצריכת אלכוהול וכן להפחתה של 32 אחוז בצריכת סמים קשים כגון קריסטל מת’ וקוקאין.

התוצאות החד-משמעיות של המחקר מצטרפות כמובן לתוצאות מחקרים קודמים שנערכו בשנים האחרונות, שמצאו שככל שחוקי הקנאביס קלים יותר, כך אחוזי צריכת האלכוהול נמוכים יותר.

קופישופס יפחיתו את צריכת האלכוהול ב-25%

בתחילת השבוע נאם פרופ’ דייוויד נאט – בעברו יועץ ראש הממשלה הבריטי לענייני סמים – בפני הוועדה לענייני פנים בפרלמנט הבריטי, כך על פי הדיווח ב’גרדיאן’.

פרופ' דיווד נאט - לשעבר יועץ ממשלתי לענייני סמים
פרופ’ דיווד נאט – לשעבר היועץ הממשלתי לענייני סמים

לדבריו של פרופ’ נאט, ההוצאות המשטרתיות ברחבי הממלכה המוקדשות לתחום הקנאביס עומדות על סך של 500 מיליון ליש”ט בשנה.

למרות שמדובר בכסף שלדבריו “מושלך לפח”, הוא מציין בפני הוועדה כי הוצאות אלו מתגמדות לעומת אלו המושקעות בשיטור ואכיפת חוקי האלכוהול, שעומדות על כ-6 מיליארד ליש”ט בשנה.

“שוק קנאביס חוקי שיכלול ‘קופישופס’ כפי שקיימים באמסטרדם, יפחית את צריכת האלכוהול בממלכה בעד 25 אחוזים,” הוא טוען. לדבריו, הקמת שוק שכזה לא רק תחסוך עלויות רבות לממשל אלא גם תפחית משמעותית את נזקי האלכוהול לאוכלוסיות השונות.

“לא ניתן לנצח במלחמה בסמים”

כחלק מהדברים שנשא בפני הוועדה, ציין נאט כי הסרת ההפללה מתחום הקנאביס אינה מספיקה ויש לשקול ברצינות את המודל הפורטוגלי על פיו אי ההפללה תכלול את כל סוגי הסמים לשימוש עצמי.

טבליות אקסטזי
אקסטזי – פחות מסוכן מרכיבה על סוסים

“שוק הסמים העולמי הוא השוק השני בגודלו ובשוויו לאחר שוק הנפט, והוא כולו פרוץ ואינו מבוקר,” אמר נאט לחברי הפרלמנט. “במצב שכזה פשוט לא ניתן לנצח במלחמה בסמים.”

נאט, פרופ’ לפסיכו-פרמקולוגיה, כבר התבטא בעבר לא אחת בעד לגליזציה ודבריו הנוקבים הם אלו שהובילו בסופו של דבר גם לפיטוריו ממשרת היועץ הממשלתי לענייני סמים. בעבר השווה נאט נטילת אקסטזי לרכיבה על סוסים – תרבות פנאי נפוצה מאוד בממלכה הבריטית, וטען כי השנייה מסוכנת בהרבה ועדיין הננה חוקית ונפוצה.

פרופ’ לסלי קינג שכיהן בעברו גם הוא בתור יועץ ממשלתי לענייני סמים ונשא גם הוא דברים בפני חברי הפרלמנט, תמך בגישתו של דיוויד וציין בפני חברי הפרלמנט שנטילת אקסטזי וכן מגוון סמים אחרים הנחשבים לסמים קשים, היא אינה מסוכנת כלל, לא ליחיד ולא לחברה.

ראו עוד:
ביוגרפיה חדשה: דייויד קמרון נהג לעשן מריחואנה
קמפיין לגליזציה חדש לקראת ועדת הסמים של האו”ם
מפקד משטרה באנגליה הודיע לתושבים: מותר לגדל קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר