קופות החולים: "אלפי בקשות קנאביס נאבדות במשרד הבריאות"

קופות החולים משיבות אש: אחרי שראש היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות הביך את קופות החולים, משיבים נציגי הקופות אש ומאשימים בחזרה: אלפי בקשות והמלצות לקנאביס רפואי שנשלחות על ידי רופאים נעלמות להן שוב ושוב במשרדי היחידה.

בשבוע שעבר במהלך דיון בועדת הסמים של הכנסת, הודיע מיקי דור, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, כי קופות החולים הן העומדות בראש ההתנגדות לקנאביס רפואי וכי הרופאים בקופות סוגרים שעריהם בפני המבקשים את הטיפול בצמח, וזאת בניגוד להוראות המפורשות שקיבלו מהמשרד.

דוקטור מיכאל (מיקי) דור
ד"ר מיכאל דור – מנהל יק"ר

את הדברים אמר דור במהלך דיון בועדת הכנסת, אל מול המצלמות, וחשף למעשה את אוזלת היד של הרשויות וכשלונן בהתמודדות עם הקופות, שאמורות לבצע את המוטל עליהן ובמקום זאת מורות לרופאיהן שלא לספק את הטיפול.

"משרד הבריאות מאבד אלפי בקשות"

תשובתן של הקופות לא איחרה לבוא והבוקר (ד') מדווח כתב 'ידיעות אחרונות' כי נציגי הקופות טוענים שמשרד הבריאות מאבד המלצות ובקשות שנשלחות אליו באופן קבוע. על פי הדיווח רופאים בכירים טוענים כי אלפי בקשות שהם מגישים הולכות לאיבוד במשרד היק"ר (יחידת קנאביס הרפואי) והרופאים ממתינים חודשים ואפילו לא יודעים אם לחולה אושרה הבקשה לקבלת רישיון.

"אנחנו רוצים את טובת החולים שלנו וכשיש מקרה שצריך לתת קנאביס, הרופא יהיה הראשון שיעשה הכל כדי לתת מזור לכאבים של החולה שלו", אומר רופא בכיר באחת מקופות החולים. "אלא שאז נערמים כל כך הרבה קשיים וזה הופך למשימה קשה ומאוסה עד כדי כך שזה גורם לנו לחשוב כמה פעמים אם בכלל להתחיל בעל הבירוקרטיה הסבוכה הזו".

בניגוד לדבריו של ד"ר דור שטען שיש הנחיה של הקופות לרופאים שלא להמליץ על קנאביס, אומר הרופא כי "אין הנחיה כזו לא לתת קנאביס לחולים. ברור שיש כאלו שמנסים לקבל רישיון אפילו שהם לא חולים אבל איתם אנחנו יודעים לסנן, הבעיה היא עם משרד הבריאות שמערים כל כך הרבה קשיים על אלו שכן מגיע להם."

דוא"ל במקום פקסים?

רופא נוסף טוען שהיק"ר לא עשה התאמה למציאות המשתנה. "אנחנו במאה ה-21 ולא יכול להיות שמשרד הבריאות דורש מאיתנו למלא טפסים על גבי המחשב באתר משרד הבריאות אבל אז צריך להדפיס את הטופס ולשלוח אותו בפקס באופן ידני. מי משתמש היום בפקס?".

עוד רופאים טוענים שהפקסים נערמים במשרד הבריאות וחלקם הגדול הולך לאיבוד. "כשאני שולח פקס לא כל הדפים מודפסים בצד השני ולפעמים מתערבבים להם הטפסים והניירות. אני שולח לפעמים 40-50 עמודים ואין לי מושג מה מגיע ומה לא", אומר רופא שמטפל בחולים הממתינים לרישיון "אם ממלאים את הטופס על גבי המחשב למה צריך לשלוח טפסים באופן ידני".

בפנייה של המגזין לנציגי היחידה לקנאביס רפואי השבוע, בעקבות ההוראה החדשה לעבור משימוש בפקסים לשימוש במיילים, הודיעו במשרד כי טרם שינו את הנוהל וכי הם מתקשים למצוא פתרון כיצד לקבל חתימות באימייל במקום בפקס.

ממשרד הבריאות נמסר לידיעות אחרונות בתגובה: "בשנה האחרונה חל גידול של כ –30% במספר הפניות ליק"ר בהשוואה לשנה שעברה. מוקד הפניות הטלפוני ובו 4 נציגות שרות עומד לרשות המטופלים משעה 8 ועד 16. המוקד מטפל במאות פניות ביום. לעתים על מנת לתת מענה מקיף זמן המתנה ארוך יותר ותלוי בעומס הקיים באותו היום."

"צוות המוקד עושה כל שביכולתו על מנת לתת מענה יעיל וזמין לכל פניה. נציין כי לאחרונה הושקה טכנולוגיה חדשה : SMS – מיסרון עדכון סטטוס פניה אשר נשלח ל פונים אשר ציינו מספר סלולרי בפנייתם ואנו מקווים כי טכנולוגיה זו תסייע אף היא בייעול השירות. יחידת היק"ר ביחד עם אגף המיחשוב וממשל זמין מקדמים תהליך למציאת פתרון בהקדם".

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט