טוען...

קונטיקט אישרה לגליזציה: המדינה ה-18 בארה”ב עם קנאביס חוקי

מושל קונטיקט חתם לפני שעה קלה על חוק הלגליזציה והפך אותו לרשמי. החל מ-1 ביולי קנאביס במשקל עד 43 גרם יהיה חוקי להחזקה לגילאי 21. מתי ייפתחו החנויות ומה יהיה גובה המס? כל הפרטים בכתבה

החל מבעוד כשבוע וחצי, ב-1 ביולי 2021, תושבי מדינת קונטיקט בגילאי 21 ומעלה יורשו להחזיק ולצרוך קנאביס במשקל עד כ-43 גרם (1.5 אונקיות) לשימוש עצמי ללא חשש מענישה כלשהי – לא הפללה ולא קנסות.

החוק החדש שנחתם לפני שעה קלה על ידי המושל נד למונט (Ned Lamont) הופך את קונטיקט למדינה ה-18 בארה”ב שמאשרת לגליזציה והרביעית מתוכן שעושה זאת בשנת 2021 אחרי ניו יורק, וירג’יניה וניו מקסיקו.

גם גידול ביתי של קנאביס לשימוש עצמי יתאפשר לתושבים בגירים בקונטיקט אם כי בתחילה רק למחזיקים ברישיון קנאביס רפואי ובהמשך גם לבגירים ללא רישיון.

החוק לא מפרט מתי בדיוק יחלו מכירות של קנאביס חוקי אבל קובע כי חנויות קנאביס רפואי הפועלות במדינה בשנים האחרונות יוכלו להפוך ל”חנויות היברידיות” ולהתחיל למכור קנאביס גם לצרכני פנאי כבר החל מספטמבר 2021 בערך, כ-10 חודשים לפני חנויות הקנאביס היעודיות שייפתחו בקיץ 2022. לשם כך יצטרכו בעלי חנויות הקנאביס הרפואי להציג לועדה ממשלתית תכנית מפורטת ולהפקיד עד מיליון דולר.

גם מגדלי קנאביס רפואי יוכלו להתחיל לגדל קנאביס לשימוש פנאי עוד במהלך 2021 אם כי הם יאלצו לשלם עד 3 מיליון דולר לשם כך. הנחות משמעותיות יינתנו למי שמגיעים מאזורים מוחלשים.

החתימה של למונט מכניסה את החוק לתוקף באופן רשמי לאחר שבתחילת החודש אישר הסנאט בקונטיקט את הצעת החוק להסדרת שוק קנאביס חוקי במדינה (“לגליזציה”) ברוב דחוק של 19 תומכים מול 17 מתנגדים ובשבוע שעבר עשה זאת גם בית המחוקקים ברוב של 16 תומכים מול 11 מתנגדים.

“מדובר בצעד חשוב מכמה בחינות, קודם כל מבחינת צדק חברתי,” אמר למונט. “למדנו ממסקנות של אחרים ואני חושב שהמודל הזה צריך להיות מאומץ בכל ארה”ב. זה חוק הלגליזציה המקיף והטוב ביותר במדינה”.

עוד על פי החוק החדש, בשנת 2023 יימחקו באופן אוטומטי רטרואקטיבי כל התיקים הפליליים שנרשמו נגד תושבי קונטיקט בגין החזקה של פחות מ-113 גרם קנאביס (4 אונקיות) בין השנים 2000 עד שנת 2015 (המועד בו נכנס לתוקף התיקון לחוק אי הפללת הצרכנים שאושר עוד בשנת 2011 ולפיו המחזיק פחות ממשקל זה לא יישא רישום פלילי). החל מיולי 2022 יוכלו תושבים להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי בגין עבירות החזקת קנאביס בכמות גדולה יותר ועבירות מכירת קנאביס בכמויות קטנות.

הרשות להגנת הצרכן בקונטיקט תהיה אחראית על ניפוק רשיונות למגדלים, מפיצים, יצרנים ושירותי משלוחים בתחום הקנאביס. לפחות מחצית מבעלי הרשיונות יהיו מי שגרים בשכונות שנפגעו באופן המשמעותי ביותר מהמלחמה בסמים ומי שמרוויחים פחות מפי 3 מהשכר החציוני במדינה, כשנתח משמעותי מרווחי המיסים יופנו לטובת השקעה בקהילות באזורים אלו.

ריח של קנאביס או חשד להחזקת פחות מ-141 גרם קנאביס (5 אונקיות) לא יחשבו עוד כ”חשד סביר” או סיבה מספקת לשוטרים לעכב או לחפש בכליהם של תושבי המדינה. מעסיקים בקונטיקט לא יוכלו לנקוט בענישה כלשהי נגד עובדים רק בגלל שנמצאו חיוביים לרכיבי קנאביס בבדיקות שתן אלא רק במידה וישנה סיבה נוספת מהותית.

בחוק מופיעים גם סעיפים המגינים על דיירים, סטודנטים ובעלי מקצועות מוסמכים, מפני אפליה עקב שימוש בקנאביס, וכך גם לגבי מועמדים להשתלת איברים או קבלת טיפול רפואי ומועמדים למוסדות חינוכיים. החוק החדש ימנע גם מהרשות למשפחות וילדים לנקוט בענישה כלשהי הקשורה להעברת ילדים לבתי אומנה בגלל שימוש של ההורים בקנאביס כפי שקורה לעתים במדינות בארה”ב בהן קנאביס לא חוקי.

פרסום מוצרי ושירותי קנאביס יהיה מותר, אך לא כזה שמיועד לצעירים בני פחות מ-21. גם העסקת עובדים בני פחות מ-21 בתחום הקנאביס תהיה אסורה ותגרור ענישה וכך כמובן גם מכירת קנאביס לקטינים שתיחשב לעבירה שהעונש בגינה יהיה החל מקנס בסך 2,000 דולר ועד שנת מאסר בכלא. ענישה דומה צפויה כלפי מי שירשה לקטינים לצרוך קנאביס בשטח פרטי שבבעלותו.

צעירים בגילאי 18-20 הנמצאים מתחת לרף המותר (21) וייתפסו עם כמות קנאביס לשימוש עצמי יהיו כפופים לקנס גובה 50 דולרים כשבמקרים חוזרים עלול להגיע גובה הקנס עד 150 דולר וגם עד עונש עבודות שירות למען הקהילה, אך ללא הפללה. קטינים מתחת לגיל 18 לא ייאסרו בגין החזקת קנאביס אך בתפיסה הראשונה תירשם להם אזהרה עם אופציה לשליחה לשירותי נוער. תפיסה שלישית ואילך או במקרה של החזקת יותר מ-140 גרם תשלח את הקטין לבית משפט לקטינים.

לרשויות המקומיות במדינה תהיה הסמכות לאסור על פתיחת עסקי קנאביס באזורים מסויימים, לקבוע כמות מוגבלת של רישיונות שיינתנו לעסקי קנאביס, ולקבוע שעות פתיחה מותרות וכיוצ”ב, כמו גם לאסור על שירותי משלוחי קנאביס בשטחן. עד 20 ביוני 2024 מספר רשיונות הקנאביס שינופקו לא יוכל לעבור את הרף של עסק אחד לכל 25,000 תושבים. לאחר מועד זה יקבע רף עליון חדש.

אחוז ה-THC (הרכיב שגורם ל’היי’) במוצרי קנאביס חוקיים יוגבל ל-30% לכל היותר, כולל בתפרחות, מיצויים ושמנים אך למעט במחסניות עטי-אידוי אותן ניתן יהיה למלא במיצוי של עד 60% THC. החנויות יידרשו לאפשר זמינות קבועה גם של מוצרים עם אחוזי THC נמוכים ומוצרים בעלי אחוזי CBD גבוהים ושיווק של מוצרי קנאביס הממותגים באופן שעשוי להיראות אטרקטיבי לילדים ייאסר.

המדינה תטיל מס מכירות בגובה 6.35% על מוצרי קנאביס לצד מס בלו נוסף שיוטל על בסיס אחוז ה-THC במוצר. כלומר ככל שמוצר יכיל יותר THC כך אחוז המס עליו יהיה גבוה יותר. נוסף על כך יוכלו רשויות מקומיות להטיל מס בגובה עד 3% נוספים שהרווחים ממנו יהיו חייבים להיות “צבועים” לטובת השקעה בקהילה.

עד יולי 2023 כל מיסי הבלו יועברו לקרן של המדינה ולאחר מכן במשך 3 שנים 60% ממיסי הבלו יופנו לקרן חדשה שתיועד להון חברתי וחדשנות. המספר יגדל לאחר מכן ל-65% בשנת 2026 ול-75% בשנת 2028. שאר רווחי מס הבלו ימשיכו להיות מופנים לקרן של המדינה וישמשו בין היתר למניעת השימוש בסמים וטיפול בנפגעים משימוש בסמים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר