שנתיים של לגליזציה בקולורדו: ירידה במספר ההרוגים בכבישים

חששן של קבוצות שמרניות בקולורדו כי הלגליזציה תגרום לעלייה במספר ההרוגים בכבישים התבדה: מאז הלגליזציה ירד מספר ההרוגים בתאונות דרכים באופן אחיד ויציב בכלל כבישי המדינה, במשך שנתיים רצופות – כך על פי נתונים רשמיים שפרסמה המדינה.

לפני שהלגליזציה הגיעה למדינת קולורדו, קבוצות המתנגדות להתרת השימוש הביעו חשש כי הלגליזציה תביא לעלייה חמורה במספר תאונות הדרכים ובעיקר במספר ההרוגים בהן, מתוך חשש ששימוש בקנאביס גורם לפגיעה קשה בנהיגה.

ממחקרים שבדקו את הקשר בין צריכת קנאביס להשפעה על הנהיגה עולה דווקא כי קנאביס אינו פוגע ביכולות הנהיגה, גם בסביבת בדיקה ריאליסטית באמצעות סימולטור נהיגה, אך כעת מגיעים נתונים סטטיסטיים רשמיים המחזקים את ההדמיות והסימולטורים.

על פי הדיווח באתר ‘האינדפנדנט’ הבריטי, מנתונים פדרליים רשמיים שפורסמו לאחרונה על ידי רשויות התחבורה בקולורדו ונותחו לאחרונה, נראה כי חלה ירידה עקבית בכמות ההרוגים בתאונות הדרכים במדינה מאז כניסתם לתוקף של חוקי הקנאביס החדשים לפני שנתיים.

גרף הרוגים בתאונות דרכים בקולורדו
שינוי עקבי ורציף, פחות הרוגים מאז הלגליזציה

ירידה עקבית ורציפה

הנתונים החדשים מצטרפים לדו”ח שפורסם לאחר 5 חודשי לגליזציה בקולורדו ומצא ירידה של 10% בתאונות הדרכים הקטלניות במדינה, וכן למחקר של ‘מכון ירושלים לחקר שווקים’ שפורסם לפני חודשיים ומצא גם הוא שמדיניות של אי הפללה ולגליזציה – מובילות לירידה בתאונות הדרכים.

הנתונים הנסקרים בדיווח החדש מציינים את ממוצע ההרוגים בדרכים מאז שנת 2002 וכן סוקרים את החודשים הבטוחים והמסוכנים ביותר לפי ממוצע חודשי.

מניתוח הנתונים עולה כי שנת 2014 הייתה השנה הבטוחה ביותר בכבישי המדינה מאז תחילת המעקב, וכי לפניה החזיקה בכתר שנת 2013. כמו כן, שנתיים ברצף נשמר מספר ההרוגים מתחת לממוצע ה-13 שנתי תוך ירידה כללית עקבית ואחידה.

גרף עמודות הרוגים בתאונות דרכים בקולורדו - פחות הרוגים מאז הלגליזציה
שנת 2014 – קרובה ליותר לממוצע התחתון מכל שנה אחרת

מבחינה מספרית שנת 2014 קרובה יותר לממוצע התחתון מאשר לממוצע בפועל. השינוי במספר ההרוגים עבר מעל מחצית מההפרש הכולל וצפוי להמשיך לרדת בשנים הקרובות באופן רציף, כך על פי הדיווח.

גורמים חיצוניים המשפיעים על הירידה

בהסתייגות מהנתונים מצוין כי ישנם מספר גורמים חיצוניים אשר גם הם בעלי משקל המשפיע על התוצאות הסופיות, כגון שיפור שנתי בדגמי המכוניות ושיפוץ תקופתי של התשתיות.

עד שלא ייערך מחקר נוסף בנושא, לא ניתן לקבוע בדיוק אך אחוז ההשפעה הישירה של הלגליזציה על הירידה במספר ההרוגים בדרכים, אך הנתונים הראשוניים מראים כי אכן קיים קשר הדוק בין השתיים.

ראו עוד:
אפקט הפחד: ניירות גלגול עם איור של תאונת דרכים
אפליקציה חדשה תקבע האם אתם מסטולים מדי לנהיגה
כך שללו לי את רשיון הנהיגה בגלל מריחואנה שלא עישנתי
נתונים רשמיים: לגליזציה לא מגבירה שימוש של צעירים במריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר