מגלגל...

קולורדו: החל מחקר לפיענוח גנום הקנאביס

פרופסור מאוניברסיטת קולורדו הודיע על תחילתו של מחקר מקיף שייבחן לעומק את הגנטיקה של צמח הקנאביס אשר בעזרתו הוא מקווה לאפשר למגדלי הקנאביס וה’המפ’ לפתח זנים יעילים יותר. “לא מדובר בהנדסה גנטית,” הוא מרגיע.

בעקבות חוקי הלגליזציה החדשים שנכנסו לתוקפם בקולורדו, מדענים יכולים כעת לחקור את הקנאביס באופן חופשי. חוקרים מאוניברסיטת קולורדו הודיעו כי יחלו בפיענוח גנום הקנאביס במסגרת מחקר שמטרתו למפות את ה-DNA של הצמח ולספק מידע נוסף על ההיסטוריה שלו, על יתרונותיו הבריאותיים ועל הפוטנציאל התעשייתי שלו כחומר לייצור תרופות, בדים, מזון, דלק ועוד.

נולאן קיין
פרופ’ נולאן קיין, מנהל המחקר

המחקר, שבראשו עומד פרופסור נולאן קיין ממחלקת האקולוגיה והביולוגיה באוניברסיטה, צפוי לספק לחקלאי הקנאביס והקנבוס התעשייתי טביעת אצבע נגטית שתאפשר להם לפתח צמחים משובחים וחסכוניים יותר.

“למרות העובדה שקנאביס הוא אחד הצמחים היעילים והחשובים ביותר מבחינה היסטורית, אנו יודעים מעט מאוד עליו,” הסביר קיין. “המידע שייאסף במסגרת המחקר יאפשר למגדלים לבצע הפריה יעילה ופוריה יותר ובאופן חכם יותר.” על פי הדיווח קיין מקבל ומעריך את ההתקדמות שנעשתה כבר מבחינת הפריית זני הקנאביס בעולם, אך מרגיש כי המחקר שלו יאפשר שדרוג משמעותי של ההליכים.

“הכלים שאני אפתח יאפשרו לצפות באופן טוב יותר אילו צמחים יהיו טובים ופוריים יותר וזאת ללא הצורך בגידול, בדיקות והגדרות,” הוא מסביר. “אותו הליך בדיקה המתבצע כיום הוא ארוך ויקר ויהיה ניתן להימנע ממנו. זנים חדשים יוכלו להיכנס לשוק במהירות ובמקום לגדל אלפי צמחים כדי לנסות ולהגיע לזן המיוחד, יוכלו המגדלים לעשות זאת בעזרת מספר בודד של צמחים.”

קיין הוסיף כי יתרון נוסף של מחקר הגנום של הקנאביס הוא האפשרות שתינתן למגדלי ה’המפ’ (קנבוס תעשייתי) לקבל זנים פוריים יותר גם כן. “המם הוא צמח בעל פוטנציאל חקלאי אדיר הן בקולורדו והן במקומות אחרים ברחבי העולם,” אמר. “ניתן להשתמש בו להפקת דלק, מזון, בדים, נייר איכותי במיוחד, חבלים ועוד כל כך הרבה מוצרים מגוונים.”

קיין מרגיע כי לא מדובר בהנדסה גנטית ומסביר כי אין בכוונתם לפגוע במגוון הגנטי אלא רק להיעזר בו כדי לבחור טוב יותר את הזנים המוצלחים. “אנשים הפרו צמחים ובעלי חיים במשך 10,000 שנה ויותר,” אמר. “אז לא מדובר כאן בעניין חדש כלשהו אלא פשוט בנסיון לייצר חיסכון ותועלת רבה יותר בגידול הצמח.”

ראו: קטלוג זני קנאביס
ראו גם: מחקר ישראלי חדש קובע: קנאביס – הפתרון היעיל לטיפול בפרקינסון

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר