מגלגל...

קאנומד עצבנה את המשקיעים, מי רוצה לגרש את דדי סגל מפנאקסיה

למה מניות הקנאביס זינקו ככה, מי מנסה לגרש את דדי סגל מפנאקסיה, איך קאנומד עיצבנה את המשקיעים, מתי חוות הקנאביס של יוניבו תיסגר, איזה זנים רשמה שיח בזכויות מטפחים, מה קרה למיזוג בין אינטרקיור לבטר, האם תיקון עולם קנביט תקבל תקן EU-GMP, איך פארמוקן הסכימה לשלם שכר כזה ליו"ר ואיזו מניה זינקה בלא פחות מ-100% | סיכום השבוע בבורסה

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בבורסה – מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד.

שבוע ירוק

שבוע ירוק מאוד מבחינת עליות שערי המניות עבר על סקטור הקנאביס בבורסה. למה זה קרה? הסיבה האחת היא כנראה שוק-הונית והשנייה נוגעת ספציפית לסקטור הקנאביס. הסיבה השוק-הונית היא שבאופן כללי יש תופעה בבורסות ברחבי העולם הנקראת “אפקט ינואר”, לפיה באופן סטטיסטי המדדים בבורסה בכלל, והמניות הקטנות בפרט, נוהגות להציג תשואה טובה יותר בחודש ינואר. למה? אפשר לתת כמה הסברים לכך, כאשר ההסבר הראשון הוא קיזוז מס שמבצעים המשקיעים בעזרת מכירת מניותיהם בסוף השנה האזרחית הקודמת מתוך מטרה להזדכות על הפסדים ובגין מס רווח הון ששולם במשך השנה. בתחילת השנה החדשה הם קונים שוב את ניירות הערך וערכן עולה.

אפשרות נוספת, שהוצעה על ידי אבי תורת השקעות הערך בנג’מין גראהם, היא שהקרנות ששולחות למשקיעים שלהן בסוף שנה את רשימת המניות שלהן והביצועים מבחינת תשואה שעשתה כל אחת מהמניות במהלך השנה, מעדיפות למכור את המניות עליהן הפסידו כסף ועל כן על פי החוק, לא להיות מחויבות להציג אותן למשקיעים ברשימת המניות לסוף שנה, זאת במטרה ליצור מראית עין לפיה הן בוחרות רק מניות רווחיות. לאחר מכן מיד בתחילת השנה החדשה הם קונות את המניות מחדש (מתוך אמונה שיעלו).

מבחינת סקטור הקנאביס, הסיבה לעליות היא כנראה שהשבוע עלתה לכותרות התכנית של משרד הבריאות שהודיע לכאורה בוועדה על כוונה לעבור משיטת רישיונות קנאביס רפואי למטופלים, למתן מרשמים כפי שנעשה בכל תרופת מרשם אחרת. אם אכן יקרה דבר כזה הרי שמספר המטופלים צפוי לעלות מכ-100 אלף לעד 500 אלף על פי הערכות, ובהתאם – לעלייה בביקוש לקנאבס וברווחים צפויים לחברות בסקטור.

עם זאת, כפי שקוראי מגזין קנאביס יודעים לאחר הפרסום על הדיון בועדה אתמול, הוא שלא כפי שדיווחה דוברות הועדה, מדובר היה בהצהרת כוונות בלבד. ד”ר בועז לב, העומד בראש ועדה שהוקמה כדי לדון ולקדם את הרעיון, הבהיר בדיון כי טרם נתקלה עמדת קופות החולים לעניין, שכידוע למעורים בפרטים – מתנגדות לכך בתוקף.

פנאקסיה: המוסדיים רוצים להעיף את דדי סגל

ב-29.12 התקיימה אסיפת בעלי מניות בחברת פנאקסיה (Panaxia), שכללה בין היתר את שאלת מינויו של דדי סגל, בעל השליטה בחברה והמנכ”ל שלה, למשך תקופה נוספת של כשנה. לאחר האסיפה פרסמה החברה דיווח לבורסה, כפי שמתבקש על פי התקנות, ובו בישרה שהמינוי אושר.

לכאורה מדובר באירוע בנאלי וטכני בלי משמעות רבה אבל כשמסתכלים על פרטי ההצבעות על המינוי של מר סגל לשנה נוספת של כהונה, מגלים כי כל המוסדיים שהצביעו באסיפה – איביאי, קסם קרנות נאמנות, איילון, מור והכשרה חברה לביטוח – הצביעו נגד המינוי המחודש. כלומר כל חמשת המוסדיים שהצביעו באסיפה התנגדו לכהונה נוספת של סגל. המינוי אושר בידי בעלי מניות אחרים, אך לא ידוע כמה ואילו הם שתמכו בו שכן תקנות הרשות מחייבות רק לפרסם את שמות המוסדיים.

מצד אחד, יש פה מעין אבסורד שכן הרישיון של המפעל של פנאקסיה בכלל לא רשום על שמה אלא על שמו של סגל (באמצעות חברה פרטית שבבעלותו), ולכן פיטורים שלו מהחברה בעצם גורמים לפיטוריו של הבן אדם שיכול להתעורר מחר בבוקר “ולהוריד את השאלטר” על פעילות החברה. מאידך גיסא, יתכן שהמוסדיים חשבו שגם אם ידיחו אותו, ובגלל שיש לו מניות בשווי עשרות מיליוני שקלים בחברה, הוא ימנע מלפגוע בפעילות המפעל של החברה שכן זה יגרום לו נזק כלכלי גדול. יתכן גם שמדובר בעיקר בהצבעת מחאה, הקשורה לכעס כלפי הניהול הנוכחי של החברה שעל פי הדוחות הכספיים מפסידה מיליוני שקלים בכל רבעון ורבעון.

עוד דיווחה פנאקסיה השבוע על כך שבעלת השליטה בחברה, פנאקסיה תעשיות, שבאמצעותה שולט דדי סגל בחברה, קיבלה תקן EU-GMP למפעל שלה במלטה. החברה דיווחה כי נכון להיום אין הסכם בין בעלת השליטה לחברה בנוגע לשימוש במפעל הזה, אבל החברות יעמלו על חתימת הסכם לשימוש במפעל. החברה כן הזכירה שבעבר עלה רעיון למיזוג בין בעלת השליטה בחברה לחברה.

לגבי ההסכם עצמו, סביר להניח שמפעל הייצור במלטה ישמש לצורך ייבוא של תוצרת מחו”ל למלטה ומשם לאירופה, כאשר קשה לראות סיבה שתוצרת ישראלית תעבור דרך המפעל במלטה שכן למפעל של פנאקסיה בישראל כבר יש תקן EU-GMP ובייצוא של תוצרת ישראלית למלטה סתם תתווסף עוד תחנה באמצע.

קאנומד שוב חותכת את צפי ההכנסות מהחווה

חברת קאנומד (Cannomed) פרסמה השבוע דיווח שבוודאי עיצבן משקיעים רבים על עדכון-למטה של צפי ההכנסות שלה מחוות הגידול שבמשואה לשנת 2021 לכ-700 אלף שקלים בלבד, כאשר החברה לא דיווחה מה היה הצפי הקודם ורק הפנתה לעדכון התחזית הקודם שהיה בחודש יוני. אז אנחנו נעשה את זה בשבילה: מדובר בירידה של כ-79.4% בהשוואה לצפי הכנסות של כ-3.4 מיליון שקל מהחווה במשואה שנתנה החברה בחודש יוני 2021.

מדובר בפעם השנייה בשנת 2021 בה קאנומד מורידה את צפי ההכנסות שלה, כאשר גם ההערכה של ה-3.4 מיליון שקל מחודש יוני משקפת ירידה של כ-86% מול הערכה להכנסות של כ-24.4 מיליון שקל שנתנה החברה בחודש פברואר השנה ביחס לשנת 2021.

נציין כי יתכן שהבעיות במכירת התוצרת מהחווה ככל הנראה לא מקורן דווקא בבעלי השליטה האחים כפיר ומנור גינדי (34.34% במאוחד), שכן מדובר בחווה שפעילה עוד מהתקופה של בעלת השליטה הקודמת בחברה, רויטל גרבר אקב, כאשר 3 מקרובי המשפחה שלה עדיין מועסקים בתפקידים ניהוליים שונים בחווה.

יוניבו עלולה לאבד את הרישיון לחוות עמית

לאחר שנגד אורן פרג’, המנהל של חוות הקנאביס של חברת יוניבו (Univo) ומי שהחזיק בה כ-26%, הוגש לאחרונה כתב אישום בגין גניבה של קנאביס מהחווה והפצתו לכאורה בשוק הלא חוקי, עלולה כעת יוניבו לאבד את הרישיון שלה, כפי שפרסמנו לראשונה באמצע השבוע.

למעשה היק”ר נתן ליוניבו ארבעה חודשים לשכנע את פרג’, עליו הם דיווחו למשטרה ולכן נמצאים מולו בסכסוך קשה, שיעביר את מניותיו לבן משפחה אחר שיחתום עם יוניבו על המשך פעילות, או למכור את החווה או לסגור את הפעילות.

הסיבה לכך נעוצה בכך שעל פי חוק ההתיישבות, בחוות גידול קנאביס כמו בכל עסק אחר הפועל על גבי קרקע חקלאית, צריך החקלאי להחזיק יותר מ-26% מהמניות. במקרה דנן, חולטו המניות של מר פרג’ בגלל שהוא הואשם בפלילים ועל כן נהלי היק”ר, שנחשבים למחמירים מאוד בכל מה שקשור להחזקה של מעל 5% לאדם בעל עבר או חשדות פליליים, מונעים ממנו להחזיק במניות שלו.

הדיווח של החברה לבורסה אגב, ניסה לתאר תמונה שונה לגמרי ובעלת ניחוח חיובי משום מה, כאילו קבלת ההיתר להמשיך עד אפ. לדבריהם, “היק”ר מסר לחברה כי בשל ההתנהלות המהירה והשקופה שלה במהלך האירוע ולאחריו ולאור שיתוף הפעולה של החברה עם היק”ר, על אף תנאי הרישיון הקיים של חוות עמית על פיו, בין היתר, על מר פרג’ להיות בעל עניין בחוות עמית, הותר לחוות עמית להמשיך את פעילותה השוטפת עד מועד סיום תוקפו המקורי של הרישיון לחוות עמית בחודש אפריל 2022”.

שיח רשמה זכויות מטפחים על 15 זני קנאביס

חברת שיח מדיקל (Seach Medical) דיווחה השבוע כי רשמה זכויות מטפחים על כ-15 מהזנים של החברה, בין היתר גם על הזנים שהיא מייצאת לאוסטרליה. רישום זכויות מטפחים זה דבר הדומה לרישום פטנט, רק על צמחים. גם ברישום זכויות מטפחים על החברה להראות שמדובר בתת מין ספציפי של צמח שניתן להוכיח שהוא שונה מאחרים עליהם נרשם פטנט ושהוא ייחודי לחברה. לאחר רישום זכויות המטפחים – למשך מספר שנים – היא תהיה בעלת זכויות הגידול והשימוש באופן בלעדי בזנים אלו.

עוד דיווחה שיח כי בכוונתה להתחיל ולמפות כ-200 זנים נוספים ולבדוק את היעילות שלהם על מגוון מחלות. על 7 עד 8 מהזנים שהיא תמצא את יעילותם כאופטימלית ביותר, בכוונתה גם לרשום זכויות מטפחים באמצעות המיפוי הגנטי.

אחד מבתי המרקחת של אינטרקיור נסגר זמנית ומה קורה עם עסקת בטר?

השבוע נסגר בית המרקחת כנרת, שנרכש בידי חברת אינטרקיור (Intercure) בסכום שאינו ידוע, לתקופה זמנית לפחות, זאת לאחר שלטענת משרד הבריאות נמצאו אריזות של קנאביס מחוץ לכספת בבית המרקחת. מדובר בעבירה שאינה חמורה מאוד ולכן סביר להניח שבית המרקחת יפתח בקרוב. בכל אופן, באינטרקיור, שהיא כיום חברת הקנאביס הישראלית הגדולה ביותר במונחי הכנסות והשנייה בגודלה במונחי רווח נקי, סביר להניח שזה לא מאוד יפגע. במקביל אגב בית מרקחת אחר שלה, גרין זון ביקנעם, שגם הוא עצר פעילות זמנית לפני מספר שבועות, חזר בינתיים לפעילות רגילה.

בעניין אחר, כזכור, בתחילת אפריל 2021 דיווחה אינטרקיור – שהייתה אז בהליך המיזוג לספאק והצטרפות לנאסד”ק – על כך שחתמה על מזכר הבנות לרכישת חברת הקנאביס בטר (לא כולל הפעילות באוסטרליה בה אמורה היתה אינטרקיור להשקיע עד כ-2.5 מיליון דולר לפי שווי של כ-20 מיליון דולר), וזאת בתמורה לכ-3,500,000 מיליון מניות של אינטרקיור ששוות כיום בשוק כ-77 מיליון שקל ומהוות כ-7.57% מהון המניות של אינטרקיור לאחר ההקצאה, ככל ותהיה כזו.

במסגרת ההסכם העניקה אינטרקיור לבטר זכות לקחת ממנה הלוואה של כ-1 מיליון דולר, אך מאז לא דיווחה החברה על התקדמות כלשהי במיזוג, ביטולו או הארכתו. כמו כן, לא דיווחה החברה בנוגע לשאלה האם בטר אכן לוותה ממנה את ה-1 מיליון דולר דנן. מצופה מהחברה שתדווח על סטטוס המיזוג, שכן אם הוא היה מספיק חשוב בשביל לדווח עליו בעת חתימת מזכר ההבנות, אין סיבה שלא יהיה מספיק חשוב בשביל לדווח על התקדמותו.

תיקון עולם קנביט תקבל בקרוב תקן EU-GMP למפעל?

חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) דיווחה השבוע כי רכשה כ-24.5% נוספים מבית המרקחת שבשליטתה ברחוב השל”ה 9 שבתל אביב והיא כעת מחזיקה כ-75.5% ממנו. הרכישה בוצעה מחברת היליז (Hiliz) שבשליטת איל זילברמן, כאשר ב-24.5% הנותרים מחזיק גם כן איל זילברמן באמצעות בית מרקחת לאון פארם שבבעלותו. כזכור, בעבר תכנן זילברמן להכניס גם את פעילות לאון פארם לבורסה ולהפוך אותה לרשת גדולה באמצעות מיזוג עם השלד הבורסאי וונטייז, מיזוג שלא צלח בסופו של דבר.

במקביל, מנכ”ל תיקון עולם קנביט אבינועם ספיר השתתף השבוע במפגש משקיעים מקוון, בו אמר כי כבר בשבועות הקרובים הוא מעריך שתתבצע ביקורת פיזית במשרדי החברה לצורך קבלת תקן EU-GMP. יתכן שיהיה זמן מסוים מרגע הביקורת ועד לקבלת הסרטיפיקציה בפועל, אך זה אומר שבקרוב עשויה החברה לקבל את התקן המבוקש שבעצם מאפשר לבצע ייצוא לאירופה. נכון להיום, רק פנאקסיה יכולה לבצע ייצוא מלא לאירופה באמצעות המפעל שלה בלוד שהוא בעל תקן EU-GMP.

פארמוקן אישרה את המינוי של רוטשטיין, אבל האם זה בכלל נחוץ?

חברת פארמוקן (Pharmocann) דיווחה השבוע כי אסיפת בעלי המניות של החברה אישרה את המינוי של פרופסור זאב רוטשטיין שכיהן בעבר כמנכ”ל שיבא, הדסה וכן כיו”ר וועדת התרופות, לתפקיד יו”ר החברה. במסגרת ההסכם בעבור כ-40 שעות חודשיות, שהן 22% משרה, יקבל רוטשטיין שכר חודשי של כ-35,000 שקל ובנוסף גם אופציות שיכנסו לתוקף ב-3 מנות שוות, כל אחת אחרי שנה של כהונה.

השכר של רוטשטיין משקף שכר של כ-160,000 שקל במונחי משרה מלאה, לא כולל שווי האופציות. מן הסתם יש מי שיגידו שרוטשטיין, על כל עברו וניסיונו המשמעותיים, לא צריך לקבל שכר בסדר גודל כזה אבל זה לא שמדובר בשכר מופרז ביחס למה שיכול היה להשיג רוטשטיין בשוק הפרטי. עם זאת, לחברת פארמוקן, שנסחרת בשווי של כ-45 מיליון שקל ושנכון לרבעון 3 היא הפסדית ובמצב פיננסי לא מאוד טוב, זה לא נראה כמו מהלך נכון. כנראה שגם המוסדיים חושבים כך שכן באסיפת בעלי המניות הגופים המוסדיים איביאי, איילון, פסגות, מור והפניקס הצביעו נגד, כאשר רק פורסט קרנות נאמנות הצביע בעד..

קנבוטק קיבלה בלעדיות על פטריה, זינקה מעל 100%

חברת קנבוטק (Cannabotech) העוסקת במחקר קנאביס ופטריות קסם (“הזיה”) דיווחה השבוע כי קיבלה אישור שימוש בלעדי בפטריית Cyathus Straitus. את הבלעדיות קיבלה החברה מחברת כרמל, שהיא החברה הכלכלית של אוניברסיטת חיפה. כלומר הגוף שאמור לנסות ולסמחר את הפיתוחים המופתחים באוניברסיטת חיפה. ככל הנראה לחברת כרמל יש את הבלעדיות על סוג פטריה זה. הבלעדיות תחול במאוחר מבין 25 שנה או פקיעת בלעדיות שניתנה על ידי רגולטור מוסמך לחברת כרמל. בתמורה לקבלת הבלעדיות תשלם קנבוטק לכרמל תמלוגים בשיעור של כ-5% מההכנסות נטו שינבעו לה בגין מסחור הפטריה הזו, כאשר בהגיע ל-275 אלף דולר מכל אחת מההתוויות לשימוש ירד שיעור התמלוגים ל-3%.

הדיווח הזה הקפיץ את המניה לשמיים עד שהכפילה את שווייה תוך ימים ספורים והאמת, לא ברור למה. מדובר בסך הכל בפוטנציאל רחוק שאין שום דרך לדעת אם אכן יצא ממנו משהו.

עם זאת, קנבוטק ניצלה את הזינוק במחיר המניה שלה השבוע שנבע בעיקר מהדיווח על הרישיון הבלעדי לשימוש בפטרייה, וכפי שאמרה שתעשה בעבר דיווחה על הנפקה ציבורית בהיקף של כ-6 מיליון שקל לפני הוצאות הנפקה ו-5.5 מיליון שקל לאחר הוצאות הנפקה. היקף לא מאוד משמעותי ביחס לשווי שוק של כ-114 מיליון שקל לפיו החברה נסחרת.

בהנפקה החברה מציעה מניה בכ-60 שקל + חצי כתב אופציה מסדרה 1 בחינם + חצי כתב אופציה מסדרה 3 בחינם. לפי המחיר בבורסה של כתב אופציה מסדרה 1 ולפי המחיר מניה שהיה במועד ההחלטה על ההנפקה (70.5 שקל למניה) יוצא שמדובר בדיסקאונט של כ-25%, זאת ללא חישוב הערך של כתב האופציה 3 שחצי ממנו ניתן בחינם על כל מניה שנקנית, את השווי המדויק שלו קשה להעריך שכן הוא לא נסחר בבורסה, אך לפי נוסחאות מתמטיות מקובלות לחישוב הערך הערך שלו יוצא שמדובר בדיסקאונט של כ-40%. דיסקאונט משמעותי להנפקה בסדר גודל הזה.

מבחינת החברה מדובר בבשורה טובה, שכן היא “מכה בברזל החם” לאחר עליית מחיר המניה ומגייסת כסף הנדרש לפעילות החברה, שהיא בסופו של יום חברה עם פעילות מחקר ופיתוח ופעילות מכירות קטנה של מכירת CBD בחנות בלונדון. מבחינת המשקיעים הנוכחיים שדואגים למחיר המניה, ככל הנראה שמדובר בבשורה פחות טובה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קנבוטק – 103.05%+
 • אינטליקנה – 67.35%+
 • פארמוקן – 29.00%+
 • קנאשור – 23.62%+
 • נקסטייג’ – 25.37%+
 • תיקון עולם קנביט – 23.06%+
 • טוגדר – 22.23%+
 • פנאקסיה – 14.68%+
 • קאנומד – 12.88%+
 • אינטרקיור – 6.38%+
 • שיח מדיקל – 4.22%+
 • עמיר שיווק – 0.05%-
 • יוניבו – 3.14%-
 • וונטייז – 3.83%-
 • איי.אמ.סי – 6.06%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר