טוען...

קנס במקום תיק: צרפת בוחנת לראשונה הקלה בחוקי הקנאביס

דו”ח חדש שהופק על ידי ממשלת צרפת ממליץ להקל על חוקי הסמים הנוקשים במדינה ולהמיר את הרישום הפלילי כנגד צרכני קנאביס בקנסות כספיים בלבד.

אחרי נורווגיה שהודיעה על כוונתה להקל על חוקי הסמים בכלל והקנאביס בפרט, גם צרפת – המדינה עם חוקי הקנאביס הנוקשים ביותר באירופה – מביעה נכונות לשקול את הנושא לראשונה.

למרות (ואולי בגלל) אחוזי אכיפה גבוהים של עבירות קנאביס בצרפת, המדינה נחשבת לאחת מ-10 המדינות המובילות במספר צרכני הקנאביס בעולם, כשברקע נרשמת עלייה קבועה בנתונים.

במדינה עם 67 מיליון אזרחים, מוערך כי כ-17 מיליון מתוכם התנסו בצריכת קנאביס, מתוכם 1.4 מיליון צורכים קנאביס באופן קבוע ו-700 אלף על בסיס יומי.

העונש המקובל כיום בצרפת על שימוש בקנאביס ניתן לקבל עונש של עד שנת מאסר וקנס כספי של 3,750 יורו (15,745 ש”ח).

עתה, דו”ח חדש שהופק על ידי הממשלה המקומית ופורסם היום (ד’), ממליץ לבטל את הענישה הפלילית ולהמיר את הרישום הפלילי בקנסות כספיים על סך 150 עד 200 יורו בלבד.

בדו”ח מסיקים החוקרים כי המדיניות הנוכחית אינה יעילה ובדומה לנתונים בישראל, ב-64 אלף מתוך הנאשמים בעבירות סמים, 40 אלף נאשמים בעבירות שימו. מתוכם רק 3,098 מגיעים למאסר בפועל.

לטענת עורכי הדו”ח השוטרים במדינה קורסים תחת הנטל הביורוקרטי של אכיפת עבירות השימוש בקנאביס והקלה על חוקי הסמים תאפשר לפנות זמן עבודה למאבק במסחר לא חוקי.

“קביעת קנס של 150-200 יורו שאני מציע יאפשר לשוטרים בשטח להפסיק לבזבז זמן על ביורוקרטיה,” אמר חבר הפרלמנט הצרפתי רובין רדה, מגיש הדו”ח, לפי דיווח ברשת ‘פראנס 24‘.

שר האוצר הצרפתי ברונו למייר הביע בראיון רדיו התנגדות ללגליזציה מלאה של קנאביס, אבל טען כי “עלינו לבדוק היטב איפה טעינו… יש לנו את החוקים הנוקשים ביותר באירופה ולמרות זאת אחוזי הצריכה גבוהים”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר