צרפת אישרה קנאביס רפואי: מאות אלפים יהיו זכאים

הסנאט הצרפתי אישר הצעת חוק שמתירה שימוש בקנאביס רפואי לתקופת ניסיון של שנתיים, שאחריה יוחלט אם להתירו באופן קבוע. החוק צפוי להיכנס לתוקף בשבועות הקרובים, ומאות אלפי חולים יהיו זכאים למרשם.

צרפת תחל בשבועות הקרובים ב’ניסוי’ הקנאביס הרפואי שלה, שיימשך כשנתיים ותוצאותיו יקבעו את המשך המדיניות בנושא. על פי הערכות, בין 300 אלף למיליון חולים יהיו זכאים למרשם.

לאחר שהסנאט אישר כמעט בפה אחד את הצעת החוק לקנאביס רפואי בשבוע שעבר (28.5), נדרש כעת רק אישור סופי של שרת הבריאות על מנת שתוכנית הקנאביס הרפואי תצא לדרך.

“קנאביס רפואי יאושר לתקופת ניסיון של שנתיים ברגע ששרת הבריאות תתן את האור הירוק,” אמר פרופסור ניקולס אוטייה (Nicolas Authier), ראש מחלקת פרמקולוגיה במרפאת הכאב של בית החולים האוניברסיטאי בעיר קלרמון-פראן.

פרופסור אוטייה עומד בראש ועדת המומחים שמונתה על ידי הסוכנות הלאומית לבטיחות מוצרים בריאותיים על מנת לקבוע כיצד תתנהל חלוקת הקנאביס הרפואי בפועל. הועדה תפרסם את הדו”ח שלה בסוף החודש (26.6).

“התוכנית תוצא לפועל במהירות בשבועות הקרובים,” אישר חבר הפרלמנט ז’אן-בפטיסט מוראו (Jean-Baptiste Moreau) ממפלגת ‘הרפובליקה בתנועה’, שאמר כי הוא פתוח גם לרעיון של לגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש פנאי.

“האתגר הוא להבטיח שרשרת אספקה צרפתית איכותית של מוצרי קנאביס”, אמר, והוסיף כי הוא מקווה שגידול וייצור קנאביס רפואי ימריץ את הכלכלה המקומית באזורים החקלאיים.

אך לפי פרופסור אוטייה, למגדלי הקנאביס הצרפתים ייקח הרבה זמן להקים את הפעילות שלהם, ועוד יותר זמן כדי ללמוד לגדל תוצר שעומד באופן קבוע בתקנות האירופאיות המחמירות עבור קנאביס רפואי. בהתאם לכך, היא תהיה חייבת לייבא קנאביס רפואי ממדינות אחרות באירופה, לפחות בשלב הראשון.

בדומה לנוהג הישראלי, במהלך השנתיים של תקופת הניסיון יורשו רופאים בצרפת לרשום קנאביס רק בתור ‘מוצא אחרון’ אחרי שניסו את הטיפולים הזמינים האחרים.

רשימת ההתוויות שגובשה על ידי הסוכנות הלאומית לבטיחות מוצרים בריאותיים בדצמבר 2018 כוללת, גם כן בדומה לישראל, מחלות כמו סרטן, סוגים מסויימים של אפילפסיה, טרשת נפוצה, טיפול פליאטיבי (טיפול שנועד להקל על סבלו של מטופל שסובל ממחלה קשה), וכאב שאינו מגיב לטיפול קונבנציונאלי.

“כנראה נצטרך להרחיב את רשימת ההתוויות הזאת,” אמרה הסנאטורית אסתר בנבאסה (Esther Benbassa) ממפלגת הירוקים, שפתחה את הדיון בנושא בסנאט.

סנאטורים מהמפלגה הרפובליקנית הביעו התנגדות לחוק החדש משום שהם מודאגים שקנאביס רפואי עשוי להוות “סוס טרויאני” שיוביל את המדינה ללגליזציה, להגדרתם.

אך פרופסור אוטייה אינו חולק את הדאגות שלהם: “הסיכון לשימוש לרעה הוא נמוך מאוד, לקנאביס יש משתמשים שונים עם מטרות שונות. זה בדיוק כמו מי שמעשן אופיום ומי שלוקח קודאין עבור כאב – שניהם משתמשים באותו החומר אך למטרות שונות”.

לפי נתוני הממשלה, כ-11% מהצרפתים בגילאי 18-64 מעשנים קנאביס באופן קבוע.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר