צרפת: אושרה תכנית "צריכת סמים בטוחה"

מיזם חדש של משרד הבריאות הצרפתי יאפשר למכורים לצרוך את הסמים בחדרים ייעודיים תחת השגחה של מומחה לרפואה.

בסיומו של דיון סוער שארך מספר שעות אישרה השבוע "האספה הלאומית" של הפרלמנט הצרפתי הצעת חוק לקידום תכנית חדשה, במסגרתה ייפתחו במספר נקודות במדינה חדרים המכונים "shooting galleries" בהם ניתן יהיה לקבל עזרה ומידע מקצועי אודות הזרקה בטוחה של סמים.

התכנית, שהייתה אמורה לצאת לפועל כבר בשנת 2012 אך הוקפאה מאז, אושרה לבסוף למרות התנגדותה הנחרצת של מפלגת הימין-מרכז "האיחוד למען תנועה עממית" (Union pour un Mouvement Populaire) שטענה כי "זהו צעד ראשון לכיוון לגליזציה של סמים" וכי פתיחתם של החדרים הללו מהווה "מסר בלתי הולם לנוער".

מנגד זכתה התכנית לתמיכתה של שרת הבריאות הצרפתית, מריסול טאריין שהגיבה לביקורות שנשמעו בכלי התקשורת המקומיים ואמרה כי "העמדה שלנו איננה מגיעה מהמקום המוסרי אלא מהמקום המציאותי והפרגמטי". הניסוי השנוי במחלוקת יתרחש במהלך השנים הקרובות בערים פריז, בורדו ושטרסבורג.

ללא "העמדה לדין"

על פי החוק החדש, באזורים המיועדים לא ניתן יהיה לעצור ולהעמיד לדין "צרכני סמים", כל עוד שכמות הסמים המצויה עליהם איננה עולה על ההגדרה של "שימוש עצמי" בחוק.

"התעלמות מהמצב הקיים לא יתרום לשיפור המציאות" מריסול טאריין
"התעלמות מהמצב הקיים לא יתרום לשיפור המציאות" מריסול טאריין

המתקנים המדוברים ינוהלו על ידי עובדים מקצועיים ממרכזים בצרפת אשר פועלים מזה כמה שנים לטובת צמצום הסיכון שמשתמשי הסמים לוקחים כאשר הם נוטלים את החומרים בתנאי היגיינה גרועים.

טאריין הוסיפה ואמרה כי "מטרת התכנית איננה לתת לגיטימציה או לסייע בצריכת הסמים, אלא להכיר בעובדה שסיטואציות כאלו קיימות… התעלמות מהמצב הקיים לא יתרום במאומה לשיפור המציאות הנוכחית".

"אין עלייה בשימוש"

מתקנים עם חדרים לצריכת סמים בטוחה הם אינם המצאה של הצרפתים. למעשה ברחבי העולם יש לפחות 10 מדינות שכבר מפעילות תכנית דומה במודלים מגוונים, ביניהן קנדה, אוסטרליה, גרמניה וצרפת.

על פי "סקר הסמים הגלובלי של 2014", לאימוץ ולימוד של נוהלי צריכת סמים בטוחה בקרב אוכלוסיות בסיכון, יש את הפוטנציאל להציל חיים, להפחית את הצורך בשימוש בשירותי חירום של "רפואה דחופה" וכמובן לקדם מודעות כללית בריאה יותר.

יוזם ומנהל הסקר, ד"ר אדם ווינסטוק, מדווח כי "בדיקות של הנושא במספר מדינות שונות הביאו לממצאים המוכיחים כי הפחתה בעונש הפלילי על עבירות סמים איננה גורמת לעלייה בשימוש, לא בקרב צרכנים חדשים ולא בקרב צרכנים ותיקים – להפך, הפחתת העונש הפלילי גרמה לכך שאנשים אשר חוו בעיות בשימוש האישי שלהם בסמים יהיו פתוחים יותר לשתף קרובי משפחה וחברים ובכך יגבירו את הסיכוי לקבל עזרה מקצועית במידת הצורך".

ראו גם:
בוגוטה, קולומביה: טיפול למכורים לסמים באמצעות מריחואנה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט