מגלגל...

צרכני קנאביס סובלים פחות מצניחת לחץ דם בניתוחים בהרדמה מלאה

צרכני קנאביס סובלים הרבה פחות מצניחת לחץ דם במהלך ניתוחים שמבוצעים בהרדמה מלאה ובהתאם גם פחות נזקקים לתרופות להעלאת לחץ הדם במהלך הניתוח - כך לפי מחקר חדש

מחקר חדש שפורסם בחודש שעבר בירחון Cannabis and Cannabinoid Research מצא כי צרכני קנאביס סובלים הרבה פחות מצניחת לחץ דם במהלך ניתוחים שמבוצעים בהרדמה מלאה, ובהתאם גם פחות נזקקים לתרופות להעלאת לחץ הדם במהלך הניתוח. הסיבה להבדל הזה עדיין לא ידועה.

ניתוחים שנערכים תחת הרדמה מלאה כרוכים בסיכונים שנובעים מתופעות לוואי בלתי רצויות של תרופות שמשמשות להרדמת החולה כגון פרופופול (Propofol) ופנטניל (Fentanyl). אחת הסכנות היא שההרדמה תגרום לירידה מסוכנת בלחץ הדם של החולה במהלך הניתוח, ולכן מתבצע מעקב מתמיד אחר מדדי לחץ הדם של החולה לאורך הניתוח.

אם במהלך הניתוח לחץ הדם של החולה צונח מתחת לרף שנחשב בטוח, הצוות הרפואי ייתן לו מיד תרופה מסוג Vasopressor – קבוצת תרופות שמעלות את לחץ הדם באמצעות כיווץ כלי הדם. מדובר בסיטואציה שכיחה למדי בניתוחים שמתבצעים בהרדמה מלאה, ולמרות שהיא לרוב נפתרת בקלות בעזרת מתן התרופה Vasopressor, היא עדיין כרוכה בסיכון מסוים.

במחקר החדש, החוקרים ביקשו לבדוק האם ישנו הבדל בשכיחותה ובחומרתה של תופעת הלוואי הזו של ההרדמה בין מטופלים שצורכים קנאביס למטופלים שאינם.

לצורך כך דגמו החוקרים 221 מטופלים בוגרים שהגיעו לחדר המיון של המרכז הרפואי של אוניברסיטת קליפורניה בעיר אירווין (Irvine) לצורך ביצוע ניתוח אורתופדי בהרדמה מלאה. על מנת שתנאי ההרדמה של כל המטופלים יהיו דומים ככל הניתן, החוקרים כללו במחקר רק מטופלים שקיבלו הרדמה מלאה עם הנשמה במשך לפחות שעה.

עם הגעתם למיון, עברו כל המטופלים בדיקת שתן לזיהוי שימוש ב-THC, וכך חילקו אותם החוקרים לשתי קבוצות – אחת של מטופלים שצורכים קנאביס, ואחת של מטופלים שאינם. אחרי שהחולים עברו את הניתוחים, החוקרים השוו בין נתוני לחץ הדם במהלך הניתוח של שתי הקבוצות.

החוקרים מדגישים כי תוצאה חיובית בבדיקת שתן משמעותה שהנבדק צרך קנאביס מתישהו בשלושת השבועות האחרונים – ולא בהכרח שהוא נמצא תחת ההשפעה בעת הניתוח. בנוסף הם מציינים כי הנבדקים שהו בממוצע כ-20 שעות בחדר המיון מבלי לצרוך קנאביס לפני שנכנסו לניתוח, כך שגם אם עישנו מיד לפני שהגיעו לשם, ההשפעה כבר הספיקה לרדת לפני הניתוח. מטרת המחקר, אם כן, הייתה לבדוק את ההשפעה של שימוש בקנאביס באופן כללי בשבועות שקדמו לניתוח ולא ממש לפני הניתוח.

לאחר תיקנון התוצאות בהתאם לגיל ומאפיינים דמוגרפיים אחרים, החוקרים גילו כי צרכני קנאביס סבלו הרבה פחות מירידה מסוכנת של לחץ דם במהלך הניתוח בהשוואה למטופלים שאינם צורכים קנאביס, ובהתאם גם נזקקו להרבה פחות תרופות מסוג Vasopressor להעלאת לחץ הדם.

מדובר בפער מובהק במיוחד – רק 36.4% מהמטופלים שבדיקת השתן שלהם הייתה חיובית ל-THC נזקקו לתרופות מסוג Vasopressor במהלך הניתוח, בהשוואה ל-65.1% מהמטופלים שבדיקת השתן שלהן הייתה שלילית ל-THC. בנוסף, המטופלים בקבוצה החיובית ל-THC שמרו על לחץ דם עורקי ודיאסטולי ממוצע גבוה יותר במהלך הניתוח, ונזקקו לפחות נוזלים.

רק 36.4% מהמטופלים שצרכו קנאביס סבלו מלחץ דם נמוך במהלך הניתוח ונזקקו לתרופות מסוג Vasopressor להעלאת לחץ הדם, לעומת 65.1% מהמטופלים שלא צרכו קנאביס
רק 36.4% מהמטופלים שצרכו קנאביס סבלו מלחץ דם נמוך במהלך הניתוח ונזקקו לתרופות מסוג Vasopressor להעלאת לחץ הדם, לעומת 65.1% מהמטופלים שלא צרכו קנאביס (מקור: Cannabis and Cannabinoid Research, 2021)

מכיוון שמדובר במחקר מתאמי, החוקרים לא יודעים להגיד בוודאות מה הסיבה שגורמת להבדל הזה בהשפעות ההרדמה בין שתי הקבוצות, ומציינים כי דרושים מחקרי המשך נוספים בנושא.

עם זאת, החוקרים כן משערים כי הדבר נובע מכך שהמערכת האנדוקנבינואידית קשורה בין היתר לוויסות לחץ דם, ושינויים פיזיולוגיים שנגרמים במערכת הזו בעקבות שימוש קבוע בקנאביס, לדוגמא ירידה ברגישות של קולטנים קנבינואידים מסוג CB1 או שינויים ברמות האנדוקנבינואידים אננדמיד ו-2-AG, הם אלו שמקנים להם עמידות יחסית בפני ההשפעה של ההרדמה הכללית על לחץ הדם במהלך הניתוח.

מעניין לציין כי תוצאות המחקר הנוכחי מתיישבות עם מסקנותיו של מחקר אחר שפורסם לפני כשנתיים ומצא כי צרכני קנאביס קבועים זקוקים למינונים גבוהים יותר של תרופות הרדמה בהליכים רפואיים שנערכים תחת הרדמה מלאה. הממצא הזה תואם את השערתם של החוקרים במחקר הנוכחי, לפיה שינויים שמתרחשים עם הזמן במערכת האנדוקנבינואידית אצל צרכני קנאביס קבועים גורמים להם לפתח סיבולת לקנאביס – אך גם לחומרים אחרים שהשפעתם מתווכת בין היתר ע”י המערכת האנדוקנבינואידית, כמו התרופות שבהן משתמשים להרדמת חולים בניתוחים שנערכים תחת הרדמה מלאה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר