מגלגל...

צעיר לנצח: קנאביס עשוי לעכב הזדקנות המוח ולשפר תפקודו

מחקר ישראלי-גרמני חדש מצא שמנות קטנות וקבועות של THC שניתנו לעכברים מבוגרים שיפרו באופן דרמטי את יכולות הזיכרון והלמידה שלהם. החוקרים מקווים להתחיל בקרוב במחקר קליני על בני אדם. “מקווים שנצליח להצעיר את תפקוד המוח אצל מבוגרים – זה מעל ומעבר לכל מה שציפינו,” הם אומרים.

חוקרים מאוניברסיטת בון בגרמניה בשיתוף עם חוקרים ישראליים, מאמינים שמצאו שיטה חדשה להאט – ואפילו להחזיר לקדמותו – את הנזק שנגרם לתפקוד הקוגנטיבי בגילאים מבוגרים, זאת על ידי טיפול יומיומי וקבוע במנות קטנות של THC.

מחקר חדש שפורסם היום (ב’) ב’ירחון לרפואה טבעית’ (Nature Medicine) מצא שעכברים מבוגרים שקיבלו מנות של THC, החומר הפסיכואקטיבי הפעיל בקנאביס, הצליחו לשפר באופן דרמטי את יכולתיהם במבחנים שונים.

יתרה מכך נמצא שההשפעה החיובית נמשכה גם שבועות ארוכים לאחר שנסתיים הטיפול, מה שהחוקרים מאמינים שעשוי לעבוד היטב גם במקרה של בני אדם. “הטיפול החזיר לקדמותו באופן מוחלט את התפקוד בקרב בעלי חיים מבוגרים,” מסביר פרופ’ אנדראס צימר מהמכון לפסיכיאטריה מולקולרית באוניברסיטת בון בגרמניה.

החוקרים מקווים כעת שהממצאים יובילו לטיפול שישפר את התפקוד המוחי בקרב מבוגרים, ולצורך כך הם מתכוונים להתחיל במחקר קליני על בני אדם עוד לפני סוף השנה.

“אם נצליח לחדש ולהצעיר את תפקוד המוח כך שכולם יוכלו להרוויח עוד 5 עד 10 שנים ללא טיפול סיעודי, הרי שזה מעל ומעבר למה שיכולנו לדמיין לעצמנו,” אמר החוקר אנדרס בילקי גורזו, גם הוא מאוניברסיטת בון.

“פרופ’ איתי באב ז”ל ניסה בשנת 2009 להבין כיצד קנאביס משפיע על אוסטאופורוזיס בקרב מבוגרים,” מסבירה ד”ר מונה דביר גינזברג, מומחית לאפיגנטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, שלקחה חלק במחקר ותפקידה היה לנתח את השפעות ה-THC על הכרומוזמים של בני האדם. “תפקידי היה לבחון את השינויים ברמות הגנום במוח המרכזי,” היא מתארת.

בפרטי המחקר עצמו מתארים המדענים כיצד סיפקו טיפול שנמשך חודש ימים במהלכו קיבלו שלוש קבוצות עכברים (בני חודשיים, בני שנה ובני שנה וחצי) מנות קבועות ויומיומיות של THC, ולאחר מכן הושמו במבדקים כדי לבחון כמה מהר הם פותרים מבוך וכמה מהר הם מזהים חפצים מוכרים, בין השאר עכברים אחרים שפגשו בעבר.

קבוצת העכברים הצעירה ביותר צלחה את המבחנים בהצלחה ללא השימוש ב-THC, אך העכברים המבוגרים התקשו מאוד לעמוד באתגר. כשניתנו לשתי הקבוצות מנות THC הראו העכברים הצעירים נסיגה בתפקוד, אך העכברים המבוגרים השתפרו כל כך עד שסיפקו תוצאות זהות לאלו של קבוצת העכברים הצעירים שלא קיבלה THC.

השיפור החד במצבם של העכברים נמשך גם שבועות לאחר שנסתיים הטיפול ב-THC ועל פי החוקרים אף לא אחד מהעכברים הראה תופעות לוואי בעייתיות כלשהן עקב השימוש בחומר.

“מדובר בתוצאות בעלות משמעות עמוקה לשיפור היכולות הקוגנטיביות, בעזרת טיפול במנות קטנות של THC בבעלי חיים מבוגרים וזקנים,” כתבו החוקרים.

לדברי החוקרים הם מאמינים שהשינוי נבע מגירוי של המערכת האנדוקנאבידנואידית בגוף, אשר הופכת בדרך כלל לחלשה יותר אצל עכברים, בעלי חיים ובני אדם מבוגרים יותר. “אני בטוח שהתוצאות שאנו רואים הם ההשפעות של נורמליזציה של התפקוד של אותה מערכת,” אמר בילקי גורזו.

מייקל בלומפילד, מרצה לפסיכיאטריה קלינית באוניברסיטת לונדון אמר: “מה שמרגש במיוחד במחקר זה הוא שהתוצאות פותחות מערכת שלמה חדשה, המערכת האנדוקנבינואידית, כפוטנציאל מחקרי למחלות כמו דמנציה”.

תוצאות אלו מרגשות במיוחד אך אינן ראשונות מסוגן. מחקרים כבר מצאו בעבר ששימוש בקנאביס מעורר תהליך של צמיחת תאי מח חדשים – תהליך הנקרא נוירוג’נסיס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר