מגלגל...

צעירה נפטרה לאחר הפסקת הטיפול בקנאביס; משרד הבריאות: “אין קשר”

הלכה לעולמה הצעירה שהתפרסמה כשחשפה את סיפור החלמתה ממחלת סרטן קשה בעזרת טיפול בשמן קנאביס. מנכ"ל משרד הבריאות מוחה על טענות חבריה ובני משפחתה כי הרפורמה גרמה למותה.

סיון מימוני ז”ל, שהתפרסמה לאחר שחשפה את סיפור החלמתה מסרטן בזכות הטיפול בשמן קנאביס מיוחד (RSO), נפטרה אתמול (ג’) בעקבות המחלה כשהיא בת 25 בלבד. חבריה ובני משפחתה טוענים כי רפורמת הקנאביס של ליצמן היא שגרמה לכך, מה שעורר את זעמם של בכירי משרד הבריאות שקבעו כי קנאביס אינו מרפא סרטן.

סיון מימוני סרטן קנאביס RSO שמן
סיון מימוני – בזמן הטיפול בכימותרפיה (מימין) ובזמן הטיפול בשמן קנאביס (משמאל)

מימוני חלתה לפני כארבע שנים בסרטן קשה בעמוד השדרה והחלה לקבל טיפול כימותרפי שגרם לה לנזקים ופגע באורח חייה. היא החליטה לזנוח את הטיפול הקונבנציונלי בכימותרפיה ולעבור לטיפול בשמן קנאביס RSO. כעבור חודש של טיפול הגידולים הצטמצמו משמעותית.

סיפורה של סיון מימוני ז”ל

“לאחר חודש שנטלתי שמן קנאביס בריכוז גבוה לפי הפרוטוקול של ‘ריק סימפסון’ (גרם ביום), אני והאונקולוגית שלי נדהמנו לגלות נסיגה משמעותית בכל הגידולים והגרורות בגופי, עד כדי כך שהיא ביקשה דוגמא מהשמן בו השתמשתי על מנת לבדוק וללמוד את הנושא,” סיפרה בשנה שעברה בכתבה שפורסמה לראשונה במגזין קנאביס.

תוצאות בדיקה סרטן קנאביס
תוצאות הבדיקות של סיוון: אוקטובר 2017 לפני הטיפול בקנאביס ודצמבר 2017 לאחר הטיפול בקנאביס

עם זאת, כבר באותם ימים, עם היוודע על תכנית משרד הבריאות להניע את הרפורמה שפוסלת חלק נכבד מזני הקנאביס, אמרה סיון כי “הבנתי מה הזנים שעוזרים לי להלחם בסרטן ומה מהם מעכב אותי או אפילו מזיק לי, אני חוששת מאוד לחיי, בכנות”.

אתמול, מיד לאחר פטירתה, פרסמו חבריה ובני משפחתה טענות על כך שאחת הסיבות שייתכן והובילו למותה היא הפסקת הטיפול בשמן הקנאביס מזן מסויים בו השתמשה ונאסר לחלוקה בעקבות רפורמת בתי המרקחת של משרד הבריאות.

“מאז שמשרד הבריאות הפסיק לה את הזנים שעזרו וגרמו לנסיגה של 75% במחלה, ולאחר מכן הורד לה המינון ברישיון, המחלה חזרה, ואני מצטער להודיע שהיום סיון מימוני נפטרה,” כתב בסטטוס בפייסבוק ניר יופטרו, שליווה אותה במהלך השנה האחרונה. הסטטוס זכה לאלפי שיתופים ותגובות ולאחר מכן פורסם גם בדף הפייסבוק של “הצינור” המונה מעל מיליון עוקבים.

עוד באותו ערב בכתבה בחדשות “כאן” חיזקו בני משפחתה של סיון את דבריו של יופטרו וטענו כי משרד הבריאות הוא האשם במותה.

הלווייתה של סיון מימוני, מתוך כתבה בחדשות “כאן”

פרסומים אלו הרתיחו את בכירי משרד הבריאות, שמיהרו לצאת חוצץ נגד האמירות שקישרו בין הפסקת הטיפול בקנאביס למותה של הצעירה.

בראש המוחים עומד מנכ”ל משרד הבריאות, הכלכלן משה בר סימן טוב, שכתב בציוץ בטוויטר כי הוא אמנם משתתף בצערה של משפחת מימוני, אך סולד מהקביעה לפיה קנאביס הוא זה שסייע לה להחלים מסרטן.

“חשוב לומר שקנאביס נועד להקל כאב וסבל, הוא לא מרפא סרטן,” כתב בר סימן טוב. “מעבר לכך, מהבחינה הרפואית החשיבות היא לחומרים הפעילים ולא לזנים. העובדה שחברה מסוימת הפסיקה להיות פעילה בשוק, אינה באחריות משרד הבריאות.”

עוד הוא הוסיף כי “יש הרבה סיפורים כוזבים סביב העניין והרבה אינטרסנטים שמנסים להסיט את הרפורמה מהכיוון הנכון למטופלים. אנחנו נמשיך לפעול בנחישות כדי לממש את היעדים שהצבנו לעצמנו.”

בעקבות דברים אלו ספג בר סימן טוב ביקורת נוקבת ברשתות החברתיות, שהובילה אותו לפרסם תגובה לפיה “האלימות הרשתית כלפי משרתי הציבור גורמת נזקים כבדים”.

דברים אלו הובילו את מנכ”ל עמותת הקנאביס הרפואי, דנה בר און, להשיב לו בתגובה משלה: “מתי בפעם האחרונה הסמנכ”ל שלך בדק חולה באופן אישי? לא מטופל בקנאביס – חולה כלשהו? מתי מישהו מאותם ‘הרופאים’ שלכאורה מקבלים את ההחלטות ביק”ר – בדקו את החולה שלגביו החליטו? מתי היועץ הרפואי החדש של היק”ר – פתולוג – בדק אדם בעודנו בחיים?”

יש לציין כי אכן אין הוכחה מחקרית חד-משמעית שקנאביס יכול לרפא סרטן, אך מחקרים רבים לא-קליניים שנערכו במעבדות בכל העולם, כולל בישראל, מצאו כי רכיבים הקנאביס מצליחים להרוג תאים סרטניים וללא פגיעה בתאים בריאים, זאת בניגוד לכימותרפיה שהורגת את כל התאים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר