טוען...

צניחה ברווחי יוניבו, דליפת מידע פנים, והאם פנאקסיה מטעה

למה בעלי השליטה בפנאקסיה חושבים שיחלשו על שליש משוק שמני הקנאביס הגרמני? למה כל העיתונים הכלכליים מדווחים על עלייה ברווחי חברת יוניבו כשבפועל היא נמצאת בגרף ירידה? ומה יהיה עם מה שנראה כמו תופעה של דליפת מידע פנים מחברות הקנאביס בבורסה?

דליפה של מידע פנים בטרם הוא מפורסם למשקיעים ממשיכה להיות תופעה נפוצה ומגונה בסקטור הקנאביס הישראלי, איך זה שחברת יוניבו דיווחה על עליה ברווחיות כשבעצם היא נמצאת בירידה של 35% ברווחים. למה בעלי השליטה בפנאקסיה צפויים להרוויח מניות בשווי 77 מיליון ש”ח והאם הדיווח שלהם על השתלטות צפויה על 30% משוק שמני הקנאביס בגרמניה אכן מדויק. זאת ועוד, בסיכום השבוע בסקטור.

פנאקסיה: בעלי השליטה צפויים להרוויח 77 מיליון ש”ח, ולמה הם חושבים שיחלשו על 30% משוק שמני הקנאביס בגרמניה

השבוע דיווחה חברת פנאקסיה (Panaxia) על שני אירועים שקרו בשתי מדינות שונות. הראשון: החברה דיווחה כי קיבלה היתרי ייבוא מממשלת קפריסין למוצרי החברה, וכי היא מצפה לבצע משלוח ראשון של שמני קנאביס רפואי למדינה כבר בשבועות הקרובים.

הדיווח השני היה שהחברה התחילה במכירה מסחרית של שמני קנאביס רפואי מתוצרתה בבתי מרקחת בגרמניה בעזרת מפיץ תרופות גרמני. העיתונים הכלכליים בארץ אשר סיקרו את הדיווח לא כתבו על נושא חשוב מאוד והוא שעל פי הסכם המיזוג של החברה, שהושלם ב-26 לספטמבר 2020, בעלת השליטה בחברת פנאקסיה הציבורית, “פנאקסיה תעשיות בע”מ”, הנמצאת בשליטה מלאה של דדי סגל (רוב), אסי רוטברט וערן גולדברג, תהיה זכאית למניות נוספות של פנאקסיה הציבורית במידה ואכן תתבצע לבסוף מכירה מסחרית שכזו בגרמניה. בהתאם לכך, צפויים בעלי השליטה בפנאקסיה תעשיות בע”מ, בעיקר סגל אך גם רוטברט וגולדברג, לקבל עוד 27 מיליון מניות של פנאקסיה הציבורית, ששוות יותר מ-77 מיליון שקל לפי השער הנוכחי של מניית החברה בבורסה.

שני הדיווחים הם דיווחים חיוביים לחברה, שכיום היא היחידה המחזיקה במפעל שרשאי לייצא מוצרי קנאביס מישראל לחו”ל (בכפוף להיתרים) ולכן רוב חברות הגידול המעוניינות לייצא צריכות לעבור דרכה. עם זאת, הייצוא אושר במסגרת פיילוט ולמעט כמה משלוחים לא גדולים לא נראה שמדובר בבוננזה. בסופו של יום מה שיכריע את הצלחתה או כישלונה של פנאקסיה באירופה יהיה האם המטופלים והרופאים בחו”ל יאהבו את מוצרי החברה או שלא. זו שאלה שבשביל לקבל עליה תשובה צריך לחכות עוד כמה חודשים ולראות את תגובת השוק למוצרי החברה. בשביל השקיפות אל מול המשקיעים יהיה נכון שבעוד חצי שנה החברה תפרסם בכמה הסתכמו המכירות שלה בחו”ל.

בהקשר להסכם הפצה זה דווח השבוע לגבי פנאקסיה בעיתון הכלכלי ‘כלכליסט’ כי החברה צפויה להגיע לנתח שוק של כ-30% משוק שמני הקנאביס הרפואי בגרמניה. זהו נתון שהוא ככל הנראה חסר בסיס לחלוטין ואף מופרך, ולא ברור מדוע הוא פורסם ללא פירוט ההערכות שעומדות מאחוריו, אלא נטען פשוט שמבוסס על “גורמים בשוק הקנאביס שמעריכים כי”. האמת היא שאין באמת דרך להעריך כעת, בשלב מוקדם שכזה, כמה פנאקסיה תמכור בעתיד – זה תלוי בהמון משתנים למשל עד כמה הצרכנים יאהבו את המוצרים שלה, עד כמה היא תצליח לשכנע את הרופאים בגרמניה לרשום מרשמים למוצריה, ועוד.

יתרה מכך, בניגוד לנטען בכתבה בכלכליסט, שנראה שייתכן שפורסמה בשיתוף עם פנאקסיה שכן לא הובהר על בסיס מה נקבעו התחשיבים, ההערכות בוצעו על בסיס נתונים שלא קיימים ולמשל ללא התחשבות בירידה עתידית במחירים ולפי מספרים שעשויים להיות שגויים. כך למשל נטען בכתבה ששוק הקנאביס הגרמני חולש על 120,000 מטופלים שרוכשים קנאביס רפואי ב-480-600 מיליון אירו בשנה, מתוכו 72-90 מיליון אירו (15%) של שמני קנאביס רפואי – השוק אליו מכוונת פנאקסיה. בנוסף דווח כי שוק הקנאביס הרפואי הגרמני יהיה שווה לכאורה בעוד 4 שנים, שנת 2025, יותר מ-4 מיליארד אירו, עם 800,000 מטופלים.

בפועל, מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי על פי נתונים מעודכנים שפורסמו לאחרונה לגבי 3 הרבעונים הראשונים של שנת 2020 (הרביעי טרם פורסם), שווי שוק הקנאביס הרפואי בגרמניה עומד על 112 מיליון אירו, כלומר עשוי להגיע לכ-150 מיליון אירו לכל שנת 2020 לכל היותר יחד עם נתוני הרבעון הרביעי שטרם פורסמו, כך ניתן להעריך. נתונים אלה מבוססים אמנם רק על החלק של המטופלים המבוטחים על ידי הממשלה ולא כולל נתח נוסף של מטופלים פרטיים שאינם “רשומים”, אך גם איתם ניתן להעריך שהמספר יגיע אולי ל-200 מיליון, אולי אם מפריזים ל-250 מיליון. איך הגיעו בפנאקסיה ובכלכליסט למספר 480-600 מיליון? על מה זה מבוסס? זה לא הוסבר.

וגם – האם אכן ישנם 120,000 מטופלים כפי שנטען? לא בטוח בכלל. בישראל יש את היחידה לקנאביס רפואי שעוקבת אחר הנתונים ולכן ידוע כמה מטופלים ישנם בדיוק, אבל המודל בגרמניה אחר לגמרי. רק חלק מהמטופלים רשומים “רשמית” במערכות הממשל דרך ביטוח שמכסה עבורם את העלויות, אך יש כאמור מטופלים רבים שאינם רשומים ולכן לא באמת ניתן לדעת מה המספר המדויק. על פי הנתונים שהממשלה כן נגישה אליהם, ונחשפו, נכון לעד אמצע שנת 2020 הוגשו בגרמניה כ-100,000 בקשות רישיון וכ-62% מהן אושרו, כלומר כ-62 אלף. אליהם אפשר להוסיף את המטופלים הלא מבוטחים שלא ידוע כאמור כמה הם כך שייתכן, על פי ההערכות שהמספר כן עשוי להגיע ל-100 אלף רשיונות שאושרו, קרוב לנתון שננקב. עם זאת – אין הכרח שכל בעלי הרשיונות רוכשים קנאביס באופן קבוע מדי חודש בחודשו, או אף שכולם בכלל עדיין בחיים. כמו כן סביר מאוד שחלק מהבקשות הן כפולות, כלומר של מטופל אחד שהגיש יותר מבקשה אחת לאורך השנים האחרונות, למשל אחת לאישור שימוש בשמן ולאחר מכן בקשה נוספת לשימוש בתפרחת, לדוגמה.

גם הנתונים שננקבו בכתבה לגבי מחירי המוצרים בגרמניה, שעל פי הדיווח בכלכליסט עומדים לכאורה על 400-500 יורו לחודש בהוצאה לכל מטופל, לא ממש מדויקים כנראה. ראשית, פנאקסיה מייצאים שמן קנאביס ולא תפרחות, ושמן הוא זול יותר ועמד לפחות נכון לרבעון השלישי של 2020 על 366 אירו לחודש בממוצע. יש לציין בנוסף שבין הרבעון הראשון של שנת 2020 לרבעון השלישי נרשמה ירידת מחירים ממוצעת של כ-9% במחירי תפרחות קנאביס רפואי בגרמניה וירידה של כ-14% במחירי שמני קנאביס רפואי. סביר שבמהלך השנים הבאות המחיר ימשיך לרדת באותו אופן, ולכן התחשיב שפורסם לגבי פנאקסיה, ש”שמר” על המחירים כפי שהם כיום ואף גבוהים מכך כאילו הם ישארו כאלה לאורך 5 שנים, לא מספיק מבוסס. בהתאם, בחישוב כולל, ההערכות על שווי שוק של מעל 4 מיליארד דולר בגרמניה ב-2025 נשמעות מוגזמות גם כן.

נקסטייג’: מהלך ג’נטלמי מצד בעלת השליטה בחברה, אך גם תחושה שיש דליפה של מידע פנים

השבוע דיווחה חברת נקסטייג’ (Nextage) כי בעלת השליטה בחברה, חברת נקסטאר (Nextar), הודיעה כי לא תיקח חלק בהנפקת הזכויות של החברה. כתבנו בשבוע שעבר על הנפקת הזכויות הצפויה של החברה במסגרתה צפויים בעלי המניות לקבל בחינם מספר סדרות של אופציות למניות החברה, וכפי שציינו מדובר על מהלך יפה מצד בעלת השליטה בחברה, שככל הנראה ראתה את הירידה במניה והפגיעה במשקיעים ועל כן החליטה לוותר על החלק שלה בהנפקת האופציות. כשמגיע, מגיע – שאפו על המהלך.

מן הצד השני, ביום שני השבוע עלתה מניית החברה ב-10%, עלייה די משמעותית, וזאת ללא הסבר כלשהו וללא הודעה כלשהי לבורסה ולמשקיעים של החברה. למחרת זינקה המניה ב-11% נוספים לאחר שהתפרסמה בעיתון דה מרקר כתבה גדולה וחיובית על החברה. האם מישהו ידע קודם על הכתבה? יתכן מאוד שכן. דליפה ושימוש במידע פנים זו רעה חולה בשוק ההון בכלל, שפוגעת בעיקר במשקיעים הקטנים, ובסקטור הקנאביס בפרט, כמעט על בסיס שבועי. זו רעה חולה שעל החברות חלה חובה למגר, אך הן כנראה מרשות לעצמן לאור זאת שרשות ניירות ערך לא ממש מצטיינת באכיפה של אירועים מסוג זה.

אינטרקיור (קנדוק): השלימה את הרכישה של בית המרקחת תל חי באשדוד

חברת אינטרקיור (Intercure) בעלת חברת קנדוק (Canndoc) דיווחה השבוע כי חברת ‘כאן עולם’ (Cannolam) המוחזקת על ידה בשיעור של 50.01%, השלימה את רכישת בית המרקחת ‘תל חי’ באשדוד, שיצטרף גם הוא למותג חנויות הקנאביס ‘גבעול’ (givol) של החברה. כיום, מלבד הסניף המדובר באשדוד יש לחברה סניף בתל אביב וסניף בחיפה, בנוסף לעוד שני סניפים בירושלים ובבאר שבע שנמצאים בשלבי הקמה סופיים. לדברי החברה, עלות הרכישה של בית המרקחת הייתה לא מהותית לחברה ולכן היא גם לא חשפה אותה. למה לא לחשוף?

בתי מרקחת הם בהחלט חולייה מעניינת בשרשרת הערך, שהיתרון המרכזי שלה הוא שהיא דורשת השקעה נמוכה משמעותית משאר החוליות בשרשרת. יחד עם זאת מחזור המכירות של בתי המרקחת אמנם גבוה מאוד, אך הרווחיות שלהם נמוכה ביחס לחברות המגדלות. בתי המרקחת מחזיקים כ-32% מהכנסות שוק הקנאביס הישראלי, כפי שחשפנו פה במגזין, אך יש להם כמובן הוצאות של שכירות, רוקחים ועוד, שמורידות את הרווחיות משמעותית. המגדלים לעומת זאת, שומרים בדרך כלל על שיעורי רווחיות גולמית של בערך 50%. בעלות על רשת בתי מרקחת כן מאפשרת גמישות בשיווק, מבצעים, איסוף מידע וכמובן – גישה ישירה לצרכן, דבר בעל משמעות אדירה גם מבחינת מיתוג – דבר שלא מתאפשר לחברה ללא ערוץ הפצה ללקוחות.

טוגדר: השלימה הנפקה של 17 מיליון שקל

חברת טוגדר (Together) השלימה השבוע הנפקה של 17 מיליון שקל של מניות ואופציות. ההנפקה התבצעה בהנחה של 11.4% על מחיר המניה + אופציה בחינם שקיבלו המשתתפים בהנפקה. החברה גם דיווחה כי בנוסף לגיוס של 17 מיליון השקלים, בעלי השליטה ימירו הלוואת בעלים בסך 4.5 מיליון שקל למניות. חוץ מהלוואת הבעלים המדוברת, לחברה חוב של עוד עשרות מיליוני שקלים לבעלי השליטה בחברה. אם כל האופציות שנתקבלו בהנפקה ימומשו, תכניס החברה לקופתה 27 מיליון שקל נוספים.

יוניבו צונחת ברווחיות ברבעון 4 של שנת 2020 אבל מנסה להסתיר זאת? העיתונים הכלכליים משתפים פעולה…

השבוע ראינו דוגמא מצוינת לאופן בו חברות משנות את הנתונים בדיווחים שלהן לבורסה באמצעות מילים יפות וטריקים להסתרת הנתונים האמיתיים, וכן על ידי “מיסגור” מאוד מסויים של הנתונים והסיפור. חברת יוניבו (Univo) דיווחה חגיגית על הכנסות של 33 מיליון שקל בשנת 2020, ואף הדגישה בכותרת של הדיווח ובדיווח עצמו כי היה זינוק של 130% בין הכנסות של 10 מיליון שקל במחצית הראשונה של השנה להכנסות של 23 מיליון שקל במחצית השנייה, אך “שכחה” כנראה לציין שאם ההכנסות במחצית השנייה אכן הסתכמו ב-23 מיליון שקל אזי המשמעות היא שההכנסות ברבעון 4 הסתכמו ב-9 מיליון שקל בלבד. למה? כי רק לפני כמה חודשים החברה דיווחה כי ההכנסות ברבעון 3 עמדו על 14 מיליון שקל. משמע ,שהייתה ירידה של לא פחות מ-35% ברווחים בין רבעון 3 לרבעון 4. החברה לא דיווחה על הערכה לרווח או הפסד עם זאת – נתונים אלו יחשפו כנראה בחודש הבא בדוחות הכספיים של החברה. יש לציין שכל העיתונים והאתרים הכלכליים שדיווחו על הודעת יוניבו לבורסה פרסמו אותה כפי שהיא, מבלי להבהיר שלמעשה מדובר בגרף ירידה ברווחים.

שוב מידע פנים? מדיוי עוזבת את פעילות הקנאביס ומתמזגת לחברת אנרגיה ירוקה; האם זו הסיבה שעלתה ב-100% לאחרונה?

התעלומה נפתרה כנראה. שווי מניית מדיוי עלה ב-6 השבועות האחרונים בלמעלה מ-100% במחזורים גדולים וללא דיווחים כלשהם מצד החברה לבורסה ולמשקיעים. רבים תהו מה פשר העליות ואיך חברה עולה בכאלה מספרים ללא כל הודעה. כעת נראה שמדובר אולי גם במקרה הזה בדליפת מידע פנים. השבוע דיווחה החברה כי חתמה על הסכם מיזוג עם חברה בתחום האנרגיה הירוקה. במסגרת המיזוג, הפעילות הנוכחית של החברה בתחום הקנאביס (חוות הקנאביס ‘חוה בערבה’) תימכר, ועל כן נפסיק לסקר אותה מעתה.

תיקון עולם קנביט: מנכ”ל החברה, שהיה מנכ”ל טבע ישראל, רוצה לגמול מכורים לתרופות אופיואידיות בעזרת קנאביס

תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) יצאה עם שתי הודעות מעניינות השבוע. הראשונה – החברה דיווחה כי חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם החברה הפרטית Opistop, במסגרתו החברות יערכו מחקר לבדיקת ההשפעה של קנאביס על הפסקת התמכרות לחומרים אופיאואידים. Opistop תממן את המחקר ואת העלויות הכרוכות ברישום הפטנט וכו’ בעוד שתיקון עולם תהיה אחראית על אספקת הקנאביס למחקר. במידה ואכן יאושר פטנט כלשהו על הנושא, תיקון עולם תהיה רשאית להשתמש בו בבלעדיות בישראל ללא תשלום תמלוגים ל-Opistop וכן באנגליה ובגרמניה עם תשלום תמלוגים. בנוסף, לתיקון עולם יהיה חלק מסוים בפטנט בהתאם ליחס בין העלויות שהיו לה בגין אספקת החומר לעלויות שהיו ל-Opistop.

בנוסף מדווחת החברה כי חתמה על הסכם עם בית החולים איכילוב במסגרתו הצדדים יקימו ביחד שותפות מחקר שתמומן על ידי תיקון עולם ותעסוק בייעוץ וכן בביצוע מחקרים קליניים במשותף. תיקון עולם התחייבה להעניק מימון לשותפות של כחצי מיליון שקל על גבי שנתיים.

סיכום העליות והירידות של השבוע:

 • נקסטייג’ – 20.59%+
 • מדיוי – 19.75%+
 • תיקון עולם – קנביט – 10.87%+
 • יוניבו – 6.79%+
 • פנאקסיה – 5.42%+
 • אינטליקנה – 4.80%+
 • וונטייז – 3.58%+
 • סמארט אגרו – 2.88%+
 • אינטרקיור – 2.39%+
 • עמיר שיווק – 2.28%+
 • קנאשור – 2.03%+
 • שיח מדיקל – 0.14%+
 • פארמוקן – 0.00%
 • קאנומד – 3.31%-
 • טוגדר – 17.32%-

אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר