צמחים בגטו: מנקודת מבטו של עובד בחוות קנאביס רפואי

מדיניות ההפללה והאיסור על צמח הקנאביס בישראל, מביאים למצב שהיבול הגדל בחוות הקנאביס הרפואי שווה מיליונים בשוק השחור. “אני מגיע לעבודה במתחם מאובטח ברמה שלא תבייש את רוה”מ בעצמו, וכל היום עובד בתוך גדר גבוהה ומאיימת שמקיפה פרחים,” מספר עובד באחת מחוות הגידול.

בחסות מדיניות ההפללה של ממשלת ישראל כלפי צמח הקנאביס וצרכניו, שחופפת להתייחסות לקנאביס כטיפול רפואי (בדרך כלל כ”קו אחרון” אחרי תרופות מרשם), נוצר מצב אבסורדי בו רק למספר מצומצם של חוות גידול ברחבי הארץ יש רישיון לגדל צמח מסוג מסוים. בצל המצב, שוויו של הצמח בשוק השחור מאמיר, והוא הופך ל”סחורה ששווה להסתכן בשבילה”.

כמו כל סחורה אחרת ששווה להסתכן בשבילה, מוגנים צמחי הקנאביס בחממות של המגדלים המורשים בארץ מאחורי שמירה שלא הייתה מביישת בסיס צבאי רגיש. ג’, עובד בחוות קנאביס רפואי שכזו, תיאר עבורנו צד אחר של האבסורד שבאיסור על הצמח.

“חממה בבית כלא”

“אני רואה, מריח, נושם ומרגיש קנאביס כל יום. העבודה שלי היא פיזית ומעייפת, אך למרות זאת – החוויה היא נפלאה,” הוא מספר בריאיון שערכנו עמו. “לקום מוקדם בבוקר לעבודה, ולהיות מוקף בצמחים המופלאים האלה. חוויה זו מביאה עמה שקט נפשי גדול יותר משחוויתי בכל עבודה אחרת בה עבדתי, ואולי בכלל.”

“אבל לא הכל ורוד בעבודה, ולחוויה הנפלאה מתווספת תחושת מרירות לא קלה,” הוא מסביר. “אני מגיע לעבודה במתחם מאובטח ברמה שלא תבייש את רוה”מ בעצמו, וכל היום עובד בתוך תחומי גדר גבוהה ומאיימת שמקיפה פרחים. זה מרגיש כמו חממה בבית כלא.”

פרח קנאביס עשיר ב- THCA תחת זכוכית מגדלת
קנאביס – מתנה מהטבע שהפכה למשאב נדיר

בנוסף לעובדה שנאסר עליו לספר אפילו מילה על מקום עבודתו, כולל מיקומו המדויק או תחום עיסוקו, הוחתם ג’ על חוזה המקובל כסטנדרטי בענף – בו הוא מתחייב שלא לעשן קנאביס בכל תקופת העסקתו, גם בביתו ומחוץ לשעות העבודה!

במהלך עבודתו הגיע לידיו של ג’ מידע על פריצה לחווה שביצעו גורמים לא ידועים לפני כמספר חודשים, בה נגנב חלק מהיבול. לדבריו, מספר פריצות אחרות כבר התרחשו ברחבי הארץ ואף “הושתקו” והורחקו מהתקשורת, הכל מכיוון שערכו של הקנאביס בשוק השחור שווה (מאד) להרבה אנשים את המחיר החוקי.

“אני מבין את ההיגיון מאחורי האבטחה הקפדנית וחוזי הסודיות הקשוחים. הקנאביס, ערכו כרגע כערך זהב ורבים ירצו להניח עליו את היד. המצב הזה כפוי עלינו מלמעלה, בידי גורמים בעלי אינטרסים, שמעדיפים שארנקיהם ימשיכו להתנפח מאשר שאדם חולה יקבל מזור.”

“מתנה מהטבע שהפכה למשאב נדיר”

מדיניות ההפללה בישראל דואגת לכך שמחיר הקנאביס בשוק השחור יישאר בשחקים ושהדרך היחידה לגדל אותו “בשקט” תהיה בחוות מרוחקות ומבוצרות, כמו גם לכך שחוות אלה ימשיכו להוות מטרה לגורמים פליליים שונים המעוניינים במעט מביצי הזהב של האווזה הירוקה.

“הקנאביס הוא מתנה מהטבע, שהפכה בחסות המדינה למשאב טבע נדיר ששווה להילחם עליו,” הוא מסכם, “העיסוק של מדינה שלמה בסוג אחד ספציפי של צמח, יצר עולם שלם וחדש של פשע וקורבנות.”

ראו עוד:
אב לשבעה גורש מביתו בגלל 4 שתילי קנאביס
התופעה מתרחבת: “בכל יום נחשפת מעבדת הידרו”
שוטרים פרצו לחדר שינה של צעירה: “לקחו לי 3 גרם”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר