צה”ל: עד 1 גרם קנאביס ללא הפללה – רק לא בג’וינט

מסמך ההנחיות החדש של צה”ל לעבירות שימוש עצמי בקנאביס פורסם בשנה שעברה וזכה לתשומת לב רבה. יחד עם זאת נעלמה כנראה מן העין הנחיה חדשה הקובעת למעשה אי הפללה על החזקת עד 1 גרם קנאביס, כל עוד לא נעשו עבירות נוספות.

בעוד שהאכיפה הפלילית באזרחות לא עוסקת בענישה על שימוש בקנאביס, אלא רק על החזקה שלו, האכיפה בצבא מתקיימת מאז ומעולם גם ביחס לשימוש בקנאביס עצמו כעבירה פלילית לכל דבר בנוסף לעבירת ההחזקה.

עובדה זו הובילה פעמים רבות להגשת כתבי אישום כנגד חיילים שסירבו למסור בדיקות שתן – ובהתאם גם לרישום פלילי שליווה אותם לאזרחות לאחר השחרור מהצבא.

אך בינואר 2017, במפתיע, פורסמה הנחיה חדשה של צה”ל, בה התחשב הצבא בנזק שנגרם לחיילים כאלו.

על פי ההנחיה החדשה, אם השימוש של החייל בקנאביס נעשה בעת חופשה ולא בזמן פעילות או בשטח צבאי – לא יוביל הדבר לכתב אישום כל עוד כמות השימושים לא עולה 5 הזדמנויות שונות.

“חיילים שעישנו סמים עד חמש פעמים בנסיבות אזרחיות, תנקוט הפרקליטות הצבאית צעד של ‘עיכוב הליכים’, כך שאם, מבחינת הצבא, יחזרו ל’דרך הישר’ לא יוגש נגדם כתב אישום,” דווח.

מה שלא דווח אז ומסתבר לנו כעת הוא שהנהלים כוללים הנחיה חדשה נוספת, הנוגעת לא רק להקלה בנושא עבירת ‘שימוש’, אלא גם לעבירת ‘החזקה’ של קנאביס.

על פי נוהל זה חיילים לא יעמדו בפני כתב אישום אם יתפסו עם פחות מ-1 גרם קנאביס לשימוש עצמי – זאת בהגבלות מסוימות.

“החזקת סם מסוכן מסוג ‘קנאביס’ או החזקת ‘קנבינואיד סינתטי’, בכמות שאינה עולה על גרם אחד בלבד, לא תצדיק הגשת כתב אישום לבית דין צבאי,” נכתב בנוהל. “במצב כזה ובהתחשב בכך שמדובר ב’פירורי סם’ בלבד, יסתפק הפרקליט במתן הוראה על סגירת תיק החקירה ובאזהרת החשוד במסגרת חוות דעתו.”

יחד עם זאת ישנם כאמור מספר חריגים להקלה זו בנהלי ההפללה בצה”ל. כך למשל כן יוגש כתב אישום במידה ו:

  1. הקנאביס נמצא כשהוא מוכן לשימוש (“סם המגולגל בסיגריית ‘ג’וינט'”);
  2. לחייל עבר קודם בעבירות סמים;
  3. לחייל מיוחסות עבירות סמים נוספות, לרבות סירוב ליתן דגימת שתן;
  4. הסם נמצא ביחידה וקיימות ראיות לכך שהחזקתו נועדה לצורך שימוש בו בנסיבות צבאיות.

עם זאת קובע הנוהל גם כי במקרה וחייל מועמד לדין בגין החזקת סם, בהתאם לסעיפים אלו, עבירה זו תיוחס לחייל במסגרת כתב אישום נפרד. “במקרה בו מדובר לכאורה בשאריות של סם שנותרו לאחר שימוש, ניתן לייחס לחייל אישום משותף של שימוש והחזקה,” מובהר.

אך גם במידה ויואשם החייל בעבירת שימוש בנוסף לעבירת ההחזקה, וכל עוד זו אחת הפעמים הראשונות בהן הוא נתפס, תחול עליו ההקלה שפורסמה לגבי 5 הפעמים הראשונות.

נוהל צהל צבא קנאביס

“אפשר לומר שמדובר בסוג של אי הפללה על החזקת גרם ומטה, כל עוד אין עבירות נלוות,” מסביר עו”ד ליאור שטלצר, המומחה במשפט צבאי. “גם מודל אי ההפללה הצפוי של השר גלעד ארדן בדין האזרחי יהיה תקף רק במידה ולא תהיה בנוסף עבירה נלווית, אבל במקרה של צה”ל ישנה עבירה נלווית אחת שהיא מאוד בעייתית ובאזרחות היא לא קיימת – עבירת השימוש בקנאביס והסירוב למסור שתן לבדיקה.”

“מספיק שימצאו אצל חייל פירורים,” אמר, “אם הוא מסרב למסור שתן לבדיקה יצרפו את זה כעבירה נלווית ואז כן יהיה הליך פלילי. במקרה זה יש את ההסדר של ‘עד 5 פעמים’.”

“במרחק של שנה שחלפה [ מאז פורסמה ההנחיה], אני יכול להגיד שההסדר החדש הוא מבורך אבל לא מספיק,” קובע שטלצר. “בשלב החקירה, כשעוד לא יודעים אם זה גרם אחד או שניים או חמש, החוקרים עדיין מתייחסים לזה כעבירה וחוקרים בעוצמה. קורה הרבה שחיילים מודים למשל שהם מעשנים ‘פעם בשבוע’ ואז החוקר מחשב את זה כהרבה יותר מ-5 שימושים והם מואשמים ולא יהנו מההסדר המותנה”.

הנוהל החדש (PDF) מבהיר גם את הענישה על חייל שנתפס בעת חופשה מהצבא עם ‘באנג’, המכונה בפקודת הסמים ‘כלי המשמש לצריכת סם’, על פיו כאשר אין עבירה נלווית, עבר קודם בעבירות סמים, סירוב למסור בדיקת שתן וכו’, “יהיה נכון להסתפק באזהרת החשוד”.

כמו כן מפורטת הענישה כלפי סחר בקנאביס, מדיניות מעצרים ושאר עבירות ונהלים בתחום זה.

חדשות