צה”ל ישלם 21,000 ש”ח לחייל שהואשם בהחזקת קנאביס

א’, חייל בשירות קבע מיחידת ‘אגוז’, נעצר ונשפט למאסר שלושה שבועות בכלא צבאי לאחר שבחיפוש שנערך בביתו בעת ששהה בשירות ביחידה, נמצאה כמות קטנה של קנאביס. לאחר ערעור זיכה אותו בית המשפט וגזר על צה”ל לפצותו ב-21 אלף ש”ח.

צה”ל יפצה איש קבע המשרת בתפקיד עורפי ביחידת ‘אגוז’ ב-21,000 ש”ח, לאחר שהואשם על לא עוול בכפו בהחזקת קנאביס ואף נשלח למאסר של 3 שבועות בכלא צבאי.

על פי הדיווח של הכתב שמעון איפרגן, לפני כשנה וחצי פשטו בלשים של משטרת ישראל על ביתו של החייל, לטענתם בעקבות מידע מודיעיני על כך שהוא צורך סמים.

באותה עת שהה א’ בשירות ביחידה ובשיחת טלפון שקיבל מהשוטרים בביתו סירב לביצוע החיפוש. השוטרים בחרו לבצע את החיפוש למרות הסירוב ולטענתם מצאו כמות קטנה של קנאביס.

התיק הועבר לבדיקה של מצ”ח וכאשר זומן לחקירה הצהיר כי החיפוש שבוצע בביתו אינו חוקי וכי הסמים אינם שייכים לו. הוא נשלח ל-24 ימי מעצר בכלא צבאי ובמקביל הוגש נגדו כתב אישום בגין החזקת סמים.

במהלך המשפט ביקש פרקליטו של החייל, עו”ד בני קוזניץ, לחשוף את המידע המודיעיני שהתקבל במשטרה, זאת כדי להוכיח שהחיפוש בדירת מרשו היה לא חוקי.

בית הדין נעתר לבקשתו של עו”ד קוזניץ והורה לחשוף את המידע המודיעיני שהוביל לפשיטה על בית החייל, אבל בפרקליטות ‘התקפלו’ והעדיפו שלא לחשוף את המקור שלהם.

לאור זאת החליטה הפרקליטות לחזור בה מכתב האישום נגד א’ ובית הדין קיבל את דרישת החייל להורות על זיכויו, שכן לא היו ראיות לאשמתו – וזיכה אותו מכל אשמה.

א’ הגיש לבית הדין הצבאי תביעת פיצויים נגד צה”ל על ימי המעצר שישב בכלא, אך השופטים דחו בקשתו. א’ לא ויתר והחליט להגיש ערעור בו טען כי מדובר היה בהחלטה שגויה, שכן לא הוכח שהסמים אכן שייכים לו ולכן ישב בכלא לשווא.

שופטי בית הדין הצבאי לערעורים קיבלו את ערעורו של א’ וקבעו כי יקבל פיצוי של 8,270 שקל על ימי מעצרו בכלא ועוד 13,070 שקל שכר טרחת עו”ד. בסך הכל, הוא קיבל 21,340 שקלים.

כזכור לפני כחודש הוטמעה בצה”ל רפורמה חדשנית במסגרתה לא יופללו חיילי צה”ל שעישנו קנאביס בזמן חופשה בביתם, בתנאים והגבלות מסויימים.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט