טוען...

פרשת יצוא הקנאביס: השרים עושים רעש – אבל רק נתניהו יחליט

השרים מטיחים בוץ זה בזה, חברי הכנסת קובעים דיונים מיותרים בועדות, ואחרים סתם נהנים מהזדמנות ליחסי ציבור טובים, אבל את שאלת יצוא הקנאביס הרפואי מישראל יכריע רק אדם - ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בתוך יומיים בשבוע שעבר פרסמו לא פחות מ-6 שרים וחברי כנסת הודעות הנוגעות לנושא היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, ועוררו את ענף הקנאביס והמשקיעים בבורסה מרבצם.

רוב ההודעות, ככולן, עסקו בטענות נגד השר גלעד ארדן והעיכוב שהוא גורם למהלך. שורש המחלוקת הוא דרישתו של ארדן כי בטרם יאושר היצוא יסתיים קודם הליך חקיקה, עליו מסכימים כל הצדדים, שמטרתו העברת סמכות למשטרה לפקח על חוות הקנאביס בישראל.

מנגד שר האוצר משה כחלון, ושאר משרדי הממשלה איתו, מבקשים להתיר את היצוא לאלתר – עוד קודם לחקיקה זו. “דרישה זו [של ארדן לחקיקה קודם לאישור] נעשית על מנת לבלום את התהליך לתקופה שאינה מוגבלת,” טען כחלון במכתב ששלח למזכיר הממשלה.

משה כחלון גלעד ארדן (צילום:נעם רבקין פנטון)
מסוכסכים. משה כחלון וגלעד ארדן (צילום:נעם רבקין פנטון)

אך למרות האגרסיביות היחסית והדחיפות שמציג כחלון, בלשכתו מסרבים גורמים רשמיים להסביר מדוע לא אפשרי להמתין מספר שבועות לסיום הליך החקיקה הקצר שלאחריו יאושר היצוא. “מעדיפים לא להשיב בשלב זה הם אומרים”. עובדה זו לבדה מרמזת אולי כי הויכוח איננו עקרוני, אלא יותר פרסומי ואישי.

מלחמת כחלון-ארדן

האמת חייבת להיאמר: ארדן הוא כבר לא הבעיה של שאלת היצוא. הוא אמנם הציב קשיים רבים בדרך, בעיקר לאור דרישות המשטרה, אך דרישתו הנוכחית לסיים הליך חקיקה קצר שיעביר סמכויות הכרחיות לשוטרים עוד בטרם היתר היצוא, היא דרישה מובנת בסך הכל, וגם הגיונית.

בעיקר, דרישה זו אינה מונעת או מעכבת את היצוא כלל וכלל. כך או כך אם יאושר היצוא ייקח כמה חודשים לכל הפחות כדי להכין את הקרקע לתחילת היצוא בפועל. הליך החקיקה יכול להסתיים בתוך שבועות בודדים, כך שהדרישה באמת לא מונעת או מעכבת את היצוא.

“זה לא רק לא נכון, אלא גם חצוף ומגעיל,” טוענים מקורבים לארדן בתגובה למכתב של שר האוצר. לטענת חלק מהם כחלון בסך הכל רוצה להרוויח אלקטורלית מקהילת החקלאים, היזמים והמשקיעים ותו לא.

כזכור בין משרד האוצר ומשרד בט”פ התגלעו לאורך הדרך ויכוחים קשים, כולל אלימות מילולית שאף הגיעה כמעט לאלימות פיזית. המכתב שפורסם השבוע נראה כמו מהלומה נוספת המוטחת במסגרת תגרה זו בין השרים.

כותרות בעיתונים ודיונים בועדות

לא חלפו 24 שעות ממכתבו של כחלון, וגם שרת המשפטים איילת שקד פרסמה הודעה לעיתונות, אליה הצטרף גם שר החקלאות אורי אריאל. בהודעה סיפרו שגם הם מאוד תומכים במהלך וחושבים שארדן מונע אותו מסיבות לא ברורות. כזכור לפני כשנה הבטיחו השניים כי “בעוד שבועיים יאושר היצוא”. אולי השניים מרגישים מחוייבות לפחות לעמוד בהבטחתם, גם אם לא במועד עליו הצהירו.

במקביל פירסמו הודעות דומות גם חברי הכנסת מהליכוד, ח”כ שרן השכל וח”כ יואב קיש. קיש אף הודיע על כינוס דיון בהצעת החוק הפרטית שלו לייצוא בועדת הפנים אותה הוא מנהל. הצעה זו נשלפת על ידי קיש בכל פעם שהנושא בכותרות. בדיונים עצמם אגב, או לאחריהם, לא קורה דבר.

גם באופוזיציה לא פספסו את ההזדמנות לרכוב על גל יחסי הציבור. ח”כ תמר זנדברג הודיעה על כינוס של ועדת הסמים שתידון שוב, בפעם העשירית אולי בשנה האחרונה, בשאלת היצוא. ועדה זו היא ללא כל סמכות אמיתית והדיונים בה מסתיימים בכל פעם ללא החלטה כלשהי.

רק נתניהו יחליט

אבל לא כחלון ולא ארדן הם אלו שיחליטו האם ומתי יאושר היצוא. רק ראש הממשלה בנימין נתניהו יגזור את גורל המאבק הזה, שנמשך כבר שנים. כל השאר, כולל נסיונות הטחת אשמה בין שרים, זה רק כותרות בעיתונים ונסיון לקבל חשיפה לקראת הבחירות הקרבות ב-2019.

בנימין נתניהו (צילום: מרים אלסטר)
היחיד שיקבע את גורל היצוא. ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: מרים אלסטר)

ההוכחה הברורה ביותר לכך שהדבר הוא בידיו של ביבי ולא אחר היא שכל השרים כולם, כולל הבכירים ביותר בממשלה, מנסים לדחוף לקידום הנושא והוא לא זז. הוכחה נוספת היא שהנושא הגיע לשולחנו של מזכיר הממשלה ברוורמן, שתלוי רק בנתניהו בכל החלטה האם להעלות לדיון ממשלתי או לדחות הצעה כלשהי.

שאלה מעניינת היא מדוע לפוליטיקאים כל כך חשוב לפרסם שהם תומכים ביצוא. בהחלט סביר שמדובר בנסיון כנה לסייע למהלך על ידי הפעלת לחץ על נתניהו דרך כותרות בתקשורת, אך יש הטוענים כי מדובר אולי פשוט בראיית הנולד ובהבנה שנתניהו בכלל לא מתכוון לאשר את היצוא. את הבנה זו הם מבססים אולי על אותה שיחת טלפון מסתורית זכורה שקיבל ביבי מהדוד מאמריקה בזמן שהשרים ישבו איתו בלשכה (פרטים על הסיפור למי שלא זוכר – כאן).

עד שיגבש נתניהו את המלצתו יכולים השרים והח”כים לקטוף עוד קצת כותרות ויחסי ציבור מעולים שנותן הקנאביס. שרים אלו מעולם קודם לא התעניינו או סייעו לנושא הקנאביס – לא בעניין המטופלים ובטח לא בעניין צרכני הפנאי.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר