פרשת השבוע

פרשת השבוע: “ויצא” – גנטיקה של כבשים

פרשת השבוע: מה הקשר בין העסקה שסגר יעקב אבינו עם לבן הארמי – לבין מה שעושים מגדלי קנאביס רבים ברחבי העולם? ההסבר בפרשת “ויצא”.

מאת: פתיל תכלת

בס”ד

בפרשת השבוע (“ויצא”) אנו חוזרים אחורה אל הסיפור המפורסם של יעקב אבינו ולבן הארמי.

כזכור, יעקב אבינו ביקש לעבוד עבור לבן הארמי במשך שבע שנים על מנת לזכות בידה של ביתו רחל – אולם כעבור שבע שנים של עמל ויזע, התאכזב יעקב לגלות כי לבן רימה אותו והביא לו את ביתו הגדולה,לאה, ויעקב מצא עצמו עובד עוד שבע שנים נוספות עבור ביתו הצעירה יותר, רחל.

לגו קנאביס
פרשת “ויצא” – גנטיקה של כבשים

בפתיחת הפרשה חולם יעקב חלום, ובחלומו השם יתברך מודיע לו, שלמרות כל הפעמים שלבן ינסה לרמות אותו, (כמו שאומרת התורה “ואביכן התל בי והחלף את משכרתי עשרת מנים ולא נתנו אלהים להרע עמדי”) למרות הכל – הוא יקבל את המגיע לו, דרך הצאן.

כאמור יעקב היה רועה הצאן של לבן, בסך הכל המצטבר הוא רעה את צאנו 14 שנה בעבור רחל ולאה ולאחר מכן עוד 6 שנים נוספות כדי לבנות לעצמו עדר. נדבר פה מעט על הדרך בה הוא בנה את העדר, למרות הקשיים שהוערמו עליו.

כעבור 14 שנים ראשונות בהן יעקב עבד במרעה של לבן, הוא מרגיש שלבן מתחיל להסתכל עליו בעין עקומה “וַיֹּאמֶר לָהֶן, רֹאֶה אָנֹכִי אֶת-פְּנֵי אֲבִיכֶן, כִּי-אֵינֶנּוּ אֵלַי, כִּתְמֹל שִׁלְשֹׁם; וֵאלֹהֵי אָבִי, הָיָה עִמָּדִי”

שירות “הכל כלול”

יעקב מחליט לעזוב, עם כל משפחתו. אך לפני כן הוא רוצה לעשות לביתו, לצבור הון ולבסס את המשפחה. לכן הוא הציע ללבן עסקה משתלמת במיוחד: יעקב יעבוד ברעיית הצאן, ובמהלכה יקפיד להפריד בין הבהמות הנולדות עם צמר בעל צבע אחיד – לעומת בהמות בעלות צמר מנוקד. הוסכם כי שכרו של יעקב יהיה כל בהמה שתיוולד מנוקדת.

מבחינתו של לבן הוא הרוויח עובד שידאג לעדר, יבצע באותה הזדמנות מעין “השבחה”, ויקבל שכר זעום תמורת העבודה – זאת מאחר וברשותו של יעקב נותרו רק עדרים עם רוב מוחלט של צאן בעל צבע אחיד, מה שיקשה על יעקב במציאת גנטיקה של צאן מנוקד.

“אֶעֱבֹר בְּכָל-צֹאנְךָ הַיּוֹם, הָסֵר מִשָּׁם כָּל-שֶׂה נָקֹד וְטָלוּא וְכָל-שֶׂה-חוּם בַּכְּשָׂבִים, וְטָלוּא וְנָקֹד, בָּעִזִּים; וְהָיָה, שְׂכָרִי. לג וְעָנְתָה-בִּי צִדְקָתִי בְּיוֹם מָחָר, כִּי-תָבוֹא עַל-שְׂכָרִי לְפָנֶיךָ: כֹּל אֲשֶׁר-אֵינֶנּוּ נָקֹד וְטָלוּא בָּעִזִּים, וְחוּם בַּכְּשָׂבִים–גָּנוּב הוּא, אִתִּי. לד וַיֹּאמֶר לָבָן, הֵן: לוּ, יְהִי כִדְבָרֶךָ”

22

בסופו של דבר, לבן, הרמאי, עובר לבדו בצאן ולוקח ליעקב גם את הנקודים, ולמעשה משאיר אותו להרביע רק את הצאן הלבנות, ללא חומר גנטי שיביא צבעוניים.

יעקב, ירא שמיים, לא מתלונן, לוקח את הצאן שנשאר, רובו כבשים לבנות צחורות, ויוצא למרעה איתן.

33

מניפולציה בדרך להשבחת התוצר

ואז, יעקב, אבינו, בטכנולוגיה מתוחכמת, גרם לכבשים להתייחם שלא בעונתן, ולהוליד גדיים צבעוניים: “וַיִּקַּח-לוֹ יַעֲקֹב, מַקַּל לִבְנֶה לַח–וְלוּז וְעַרְמוֹן; וַיְפַצֵּל בָּהֵן, פְּצָלוֹת לְבָנוֹת–מַחְשֹׂף הַלָּבָן, אֲשֶׁר עַל-הַמַּקְלוֹת. לח וַיַּצֵּג, אֶת-הַמַּקְלוֹת אֲשֶׁר פִּצֵּל, בָּרְהָטִים, בְּשִׁקְתוֹת הַמָּיִם–אֲשֶׁר תָּבֹאןָ הַצֹּאן לִשְׁתּוֹת לְנֹכַח הַצֹּאן, וַיֵּחַמְנָה בְּבֹאָן לִשְׁתּוֹת. לט וַיֶּחֱמוּ הַצֹּאן, אֶל-הַמַּקְלוֹת; וַתֵּלַדְןָ הַצֹּאן, עֲקֻדִּים נְקֻדִּים וּטְלֻאִים”.

עד שבסוף התהליך, אחרי כמה דורות של השבחה יצאו לו כבשים עם התכונות אותן רצה להשביח: “וּבְהַעֲטִיף הַצֹּאן, לֹא יָשִׂים; וְהָיָה הָעֲטֻפִים לְלָבָן, וְהַקְּשֻׁרִים לְיַעֲקֹב”.

44

רש”י אומר:

הַקְּשֻׁרִים לְיַעֲקֹב” – כתרגומו הבכירות ואין לו עד במקרא ומנחם חברו עם אחיתופל בקושרים (שמואל ב’ טו) “ויהי הקשר אמיץ (שם) אותן המתקשרות יחד למהר עיבורן“.

עֲטֻפִים לְלָבָן” – לשון איחור כתרגומו ובלקשות ומנחם חברו עם (ישעיהו ג) המחלצות והמעטפות לשון עטיפת כסות כלומר מתעטפות בעורן וצמרן ואינן מתאוות להתיחם ע”י הזכרים.

יעקב טיפח כבשים בצבעים ובצורה שרצה, ויותר מזה – השאיר לעצמו את הגנטיקה העדיפה יותר, אותן המתקשרות יחד למהר עיבורן.

55

מפאת כבודה של אכסניה, במגזין המכובד, עלה על דעתי שמה שיעקב אבינו עשה, כל מגדל מטפח מתחיל, יודע ומיישם: ראשית הוא משחק עם הזמנים של הצמח, במשחקי תאורה הוא גורם לו “להתייחם” בעיתות שמאיצות את הטבע, ואח”כ בגידול ובהשקיה הוא משבח את הזן שהוא רוצה, מרבה את הפוריים עם המוצלחים (בכירים) עד שבסוף הוא מקבל אמא מוצלחת, מלאה בתכונות טובות.

בברכת שבת שלום, פתיל תכלת.

66


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

חדשות
Back to top button