פרשת הקנאביס במעונות הנכים: סגן שר הבריאות קיש מתערב

ח"כ יואב קיש פנה במכתב רשמי אל שר הרווחה איציק שמולי, בדרישה שיתערב ויביא לפתרון בעיית הטיפול בקנאביס רפואי במעונות נכים שתחת סמכות משרדו - זאת בעקבות סיפורה של נטלי שנחשף השבוע במגזין.

מכתב רשמי נשלח הבוקר (ד’) ללשכת שר הרווחה איציק שמולי (העבודה) מטעם סגן שר הבריאות יואב קיש (הליכוד) בדרישה להתערב ולפתור את בעיית מטופלי הקנאביס במעונות הנכים בישראל, זאת בעקבות חשיפת הפרשה במגזין קנאביס השבוע.

מעונות הנכים, המהווים מסגרת טיפולית-סיעודית המנוהלת בסמכות משרד הרווחה, אוסרים על חולים לקבל טיפול בקנאביס רפואי בתצורת עישון, גם אם בידיהם רישיון חוקי לכך, למרות הנחיית רופא מומחה ובניגוד לנהלי משרד הבריאות שמתיר זאת.

הפרשה נחשפה בעקבות סיפורה של נטלי, בת 37 הסובלת מטרשת נפוצה, שיתוק ומחלת כאב נדירה ועוצמתית, המטופלת במעון נכים נתניה. צוות המעון מסרב לספק לה טיפול בקנאביס רפואי אלא באמצעות שמן קנאביס בלבד.

נטלי, נכה סיעודית. משרד הרווחה מסרב לאפשר לה טיפול בקנאביס רפואי
נטלי, נכה סיעודית. משרד הרווחה מסרב לאפשר לה טיפול בקנאביס רפואי כפי שקבע הרופא

אמה של נטלי, פנינה, פנתה כזכור להנהלת המעון ולמשרד הרווחה בניסיון למצוא פתרון לבתה, אך נדחתה. גם פנייה של מגזין קנאביס למשרד הרווחה נענתה בשלילה תוך טענה שהנוהל האוסר זאת מבוסס על נהלי משרד הבריאות.

בדיעבד הסתבר כי בניגוד לטענת משרד הרווחה אין בנהלי משרד הבריאות כל איסור על טיפול בקנאביס באמצעות עישון למי שמחזיק ברישיון לכך, ואף מציין כי ניתן לעשות זאת בסיוע הגורם המטפל, למשל בתי חולים סיעודיים או במקרה זה מעון נכים.

הפרסום עורר כעס רב בקרב המטופלים והגיע גם לאוזנו של סגן שר הבריאות קיש, שזכה כבר בסביבתו לכינוי “שר הקנאביס”. הבוקר שיגר כאמור ח”כ קיש מכתב רשמי אל שר הרווחה איציק שמולי בדרישה שיתערב ויביא לפתרון הסוגיה.

“אני פונה אליך בעקבות מקרה שהובא לידיעתי בדבר איסור עישון תפרחות קנאביס רפואי במוסדות הנמצאים תחת אחריות משרד הרווחה,” כותב קיש. “במקרה הנ”ל, נאסר על מטופלת הסובלת משיתוק לעשן תפרחות קנאביס רפואי כפי שקבע רופא מומחה. למטופלת הותר השימוש בשמן קנאביס בלבד וזאת בשל נהלי המוסד האוסרים סיוע של הצוות הסיעודי למטופלים בפעולת העישון.”

יואב קיש, איציק שמולי (צילום: עדינה ולמן)
“היועצים המשפטיים במשרד הבריאות ישמחו לעמוד לרשותכם ולסייע בגיבוש נוהל חדש”; סגן שר הבריאות יואב קיש במכתב לשר הרווחה איציק שמולי (צילום: עדינה ולמן)

לדברי קיש בניגוד לטענת משרד הרווחה אין כל נוהל של משרד הבריאות שאוסר על טיפול בקנאביס בעזרת עישון. “טענת המוסד כי הנוהל האוסר מבוסס על נהלי משרד הבריאות נבדקה במשרד ונשללה,” כתב קיש עוד. “לאור הדברים הללו, אבקש את התערבותך המידית בנושא”.

בסיום המכתב מציע קיש לשמולי לנדב עבורו את צוות היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות (יק”ר) ואף את היועצים המשפטיים של משרד הבריאות, כדי שיסייעו למשרד הרווחה בגיבוש נוהל חדש שיאפשר למטופלים הנמצאים בסמכותו לקבל טיפול בקנאביס רפואי כפי שהומלץ להם ע”י רופא.

במקביל פנתה אמה של נטלי גם באופן אישי אל השר שמולי. בהודעה ששלחה לו היום כתבה “אבקש את התערבותך, מאחר ואנו חסרי אונים. גם ככה אנו מתמודדים עם מחלתה של נטלי, והבירוקרטיה פשוט הורגת אותנו”. במקביל מתכוונת האם לשלוח מכתב גם למבקר המדינה בתלונה על התנהלות מעון הנכים ומשרד הרווחה.

משרד הרווחה לא מסר הפעם תגובה לפרסום.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט