מגלגל...

פרסום ראשון – מיץ גת לא חוקי

מיץ גת לא חוקי – החששות אומתו! הרשות למלחמה בסמים הודיעה כי מיץ גת אינו חוקי לפי פקודת הסמים המסוכנים

לפני מספר שבועות דיווחנו כי הרשות למלחמה בסמים מתכננת להוציא את מיץ הגת מהחוק. הבוקר אומתו החששות.

מיץ גת, שעשה את הקיץ האחרון שמח במיוחד, הוצא מהחוק, כפי שדווח הבוקר בתכנית הבוקר של “רשת” עם אברי גלעד. עם זאת, צמח הגת עצמו עדיין חוקי.

צפו בדיווח:

המשטרה מתחילה לאכוף את האיסור על ייצור מיץ גת

על-פי הנחיות המטה הארצי של המשטרה, במיץ גת נמצאים החומרים קטינון וקטאין, האסורים על פי פקודת הסמים כשהם נמצאים במצב נוזלי.

בשבועות האחרונים החל להצטבר במחלק המודיעין והבילוש של תחנת לב תל-אביב מידע על מחסן בשוק הכרמל, שמוכר בקבוקי מיץ גת בסיטונות. כל אחד מהבקבוקים נמכר ב-100 שקלים ואפילו יותר.

הבוקר (01.08) מדווח ynet כי אתמול פשטו הבלשים, בפיקודו של קצין המודיעין רב-פקד ערן אוסטר, על המחסן שבו נמצאת המפעל להכנת מיץ גת ומצאו קרוב ל-500 בקבוקים מלאים מיץ גת, כולל מדבקות ואריזות לפני שיווק לקיוסקים. כמו כן, נמצאו במקום חומרי ערבוב, סירים גדולים ועוד אביזרים שנועדו להפיק את מיץ הגת שנוצר כתוצאה מחימום העלים והוספת חומרים שונים.

בקבוקי מיץ גת
בקבוקי מיץ גת

אופנה חדשה – מיץ גת

כבר בשנת 2007 דווח כי הפופולריות של הגת עולה ושייבוא הגת זינק בצורה חדה. כעת, 5 שנים לאחר מכן, גת הוא כבר ביטוי נפוץ בכל פאב שני בתל אביב.

בכתבה מפורטת ב”הארץ” ניתן לקרוא בדיוק על התופעה החדשה שכבשה את תל אביב:

הלוגמים אומרים שמי ששותה מיץ גת בפתיחת הערב, יוכל לרקוד או להשתגל כל הלילה מבלי להתעייף. אך בעוד הרחוב מחבק את ה”קפה המשמח” החדש, בממסד הרפואי מתייחסים אל המיץ כאל סם לכל דבר. הרכיב הפעיל במיץ הוא קתינון, המככב בסמי הפיצוציות ממשפחת ה”חגיגת”, והוא טומן בחובו סכנות לטווח קצר ובעיקר ארוך (ראו מסגרת). אך מבחינה חוקית, צריכת העלים האלה מותרת וכאב הראש ביום שאחריה ­ מינימלי.

כיצד חדר המיץ מפיצוציות למסעדות? התשובה טמונה במעמד החוקי הלא ברור שלו. באף מסעדה לא יעזו להגיש קוקאין, אבל אם בקבוק גת מתגלגל לידיהם של טבחים או מלצרים ­ עד מהרה הוא מגיע גם ללקוחות: צ’ופר למקורבים ולמביני עניין. בקבוק מיץ גת במטבח הוא דבר שבשגרה במסעדות ובתי קפה רבים במרכז. לכל אחד יש מתכון למשקה בתוספת מיץ חמוציות, עראק או לימונדה מתוקה.

לקריאה נוספת על מיץ גת לחצו כאן

משרד הבריאות שוקל: החוק האוסר קנביס יוחל על תוצרי עלי גת

היום (30/06) מדווח מגזין NEWS1 כי משרד הבריאות שוקל להחיל את החוק האוסר על צריכת קנאביס, גם על תוצרי עלי הגת:

בניגוד למדינות שונות, בהן לעיסת עלי גת טריים אסורה, בישראל היא מותרת, אך החוק אוסר עשיית שימוש בתוצרי הגת.
ד”ר רינת ורסנו, מנהלת שירותי המזון והתזונה במשרד הבריאות, סבורה כי ייתכן שיש להוסיף בפקודת הסמים האסורים איסור מפורש לצרוך את עלי צמח הגת ולא רק את החומרים המצויים בו, כפי שקיים כיום בפקודה, בצירוף הסתייגות המתירה רק את לעיסתם של העלים הטריים. ניסוח זה יהיה דומה לניסוח הקיים כיום בפקודה אשר לצמח הקנביס, שעל פיו האיסור הוא לגבי “כל צמח מהסוג קנביס וכל חלק ממנו, לרבות שורשיו, אך למעט שמן המופק מזרעיו”.

“אם גראס היה חוקי, אין מצב שהייתי לועס עלים כמו עז”

ב-MAKO פורסמה כתבה מפורטת בעניין הגת החבשי האדום שכותרתה: “הגת האתיופי הוא הסוטול החדש והחוקי של ישראל”. בכתבה מסופר על דוגמניות ושחקניות שמכינות ממנו שייק שמדכא תיאבון ומשאיר אותן רזות ושמחות, סטודנטים שלועסים אותו במקום לעשן גראס ואנשי עסקים שמנסים לגדל זנים משודרגים של גת אדום מקומי.

צפו בכתבה:

מהו גת בעצם?

מתוך וויקיפדיה:

מקור השם הוא בערבית – قات – קאת. ישנם שני זנים עיקריים של קאת: האדום והלבן. שיח הקאת הוא ירוק-עד ועשוי להגיע לגובה של 3 מטר. הצמח דורש השקיה מרובה וכמעט ואינו פגיע למזיקים ולמחלות, למעט קימחון. תפוצתו המקורית של הצמח היא במזרח אפריקה (אתיופיה) ובחצי האי ערב (בעיקר בתימן ועומאן).

עלי הקאת הצעירים, מכילים את החומרים הפעילים קאתין (Cathine) וקאתינון (Cathinone), אלקלואידים הקרובים למשפחת האמפטמינים ונחשבים לסמים פסיכואקטיביים בדרגה בינונית-קלה. השפעת החומרים הפעילים משתנה על פי הכמות, אורך זמן צריכת הקאת, והיא גם משתנה מלועס ללועס. יש מי שחשים בשעת הלעיסה תחושה של עליזות ושמחה, ויש מי שצריכת הקאת גורמת לו לתחושת אופוריה קלה, התרגשות, עירנות מוגברת, כושר ריכוז, ביטחון עצמי, ידידותיות, שביעות רצון, השראה מוגברת ועידוד הדיבור.

חוקיות הגת בעולם

בגלל נוכחות הקאתינון בצמח הקאת, הוא אסור למסחר בארצות הברית, בגרמניה, בחלק ממדינות אירופה ובמצרים. לאחרונה הוצא הגת מהחוק גם בהולנד. הוא מותר לשימוש ברוב מדינות האיחוד האירופי בבריטניה ובחלק ממדינות ערב. בישראל לא היתה שום הגבלה על צמח הגת עד שבפיצוציות החלו להמכר גלולות סינטטיות בשם “חגיגת”. ה”חגיגת” הכיל גם כמויות גדולות של קאתינון שפגע במשתמשיו. בעקבות כך התקיים דיון בכנסת ולפי המלצת משרד הבריאות, הותר הצמח לשימוש ולמסחר בצורתו הטבעית בלבד. נכון ל-2011, מגודל צמח הקאת בישראל, לשימוש מסחרי, בשטח בהיקף כולל של כ-1,000 דונם, המשווקים לירקנים ולפיצוציות.

מתכון להכנת מיץ גת

לפניכם מתכון להכנת מיץ גת. המתכון מאתר “שוטגת”:

1. קחו חבילת עלי גת ביבי – עלי גת עדן טריים (במידה ומשתמשים בסוג אחר של גת, יש להפריד את העלים מהגבעולים) והניחו אותם בבלנדר.
2. מלאו במים כך שיכסו את העלים וטיחנו במשך דקה או שתיים עד לריסוק מוחלט של כל העלים.
3. סננו את הנוזל במסננת עדינה, דרך בד או במסחטה ידנית של קפה (פלנג’ר). שתו במקום, או הקפיאו עד לשימוש הבא.
5. המלצה שלנו למתכון מנצח: את המיץ המסונן מזגו לקנקן, הוסיפו מיץ לימון וסוכר לפי הטעם ותתענגו על לימונדה-גת מרעננת וטעימה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר