מגלגל...
x

פריצת דרך: חברה פיתחה ינשוף למדידת השפעת קנאביס

חברת האונד-לאבס (Hound Labs) הכריזה על הצלחה בפיתוח 'ינשוף קנאביס'. מדידת ריכוז ה-THC באוויר נשוף, במקום בעזרת בדיקת רוק או דם, צפויה לדבריהם לתת אינדיקציה אמינה הרבה יותר למידת ההשפעה שהנהג נמצא תחתיה.

לפני שנתיים דיווחנו על הצלחת הניסוי הקליני הראשון של ‘ינשוף קנאביס’ שפיתחה חברת Hound Labs. השבוע (רביעי) הכריזה החברה על הצלחת הניסוי הקליני השני של המכשיר שפיתחה ויכול למדוד רמות THC בעזרת נשיפה.

“ינשוף” הוא כינוי למכשיר שמודד את כמות אדי האלכוהול באוויר שהנהג נושף מהריאות אל תוך המכשיר. הוא הפך כבר מזמן לכלי העיקרי של המשטרה ברחבי העולם לזיהוי נהגים שיכורים.

עד היום, לא הייתה טכנולוגיה מספיק רגישה על מנת למדוד באופן מדוייק את הכמות המיקרוסקופית של אדי ה-THC באוויר שהנהג נושף, אשר נמדדת ביחידות של אחד חלקי טריליון גרם THC (או ‘פיקוגרם’) לליטר של אוויר.

ינשוף קנאביס

במקום זה, הטכנולוגיה של היום מבוססת על מדידת ריכוז ה-THC בדם הנהג, ביחידות של ננוגרם THC למיליליטר דם, והחוק במדינות שעשו לגליזציה מנוסח בהתאם.

גם זה בטח יעניין אותך

בכתבה קודמת הסברנו את הבעייתיות בקביעת הקריטריון לנהיגה תחת השפעה לפי ריכוז ה-THC בדם. ריכוז THC בדם של 5 ננוגרם למ”ל למשל, עשוי להיות מספיק כדי לפגוע בנהיגה של המשתמש המזדמן, אך כלל לא להשפיע על המשתמש הקבוע. בנוסף THC יכול להימצא בדם גם שעות רבות לאחר העישון, בעיקר אצל משתמשים קבועים.

ינשוף קנאביס

כתוצאה מכך, ריכוז ה-THC בדם אינו מהווה מדד מהימן לרמת ה’סאטלה’ של הנהג בפועל, ולכן גם לא נמצא קשר סטטיסטי ישיר בינו לבין רמת הנהיגה במחקרים. באופן דומה, גם מדידת רמת ה-THC ברוק, כפי שמשטרת ישראל שוקלת לעשות בימים אלה, הוכחה כלא אמינה.

במקום זאת, המחקרים העדכניים בתחום מציעים שדווקא הזמן שעבר מאז העישון הוא המשתנה החשוב ביותר, ולו אכן יש קשר ישיר למספר טעויות הנהיגה.

השפעת הזמן שעבר מאז העישון על מספר נקודות העונש
השפעת הזמן שעבר מאז העישון על מספר טעויות הנהיגה.

לפי המחקר של חברת Hound Labs, המתמחה בפיתוח מכשירי ‘ינשוף’ למדידת ריכוז האלכוהול אצל נהגים, שנערך בשיתוף עם אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו (UCSF), ריכוז ה-THC באוויר שהנהג נושף מהווה מדד טוב לכמה זמן שעבר מאז שעישן. לכן לדבריהם מדובר במדד טוב בהרבה למידת ה’סאטלה’ שלו בהשוואה לריכוז ה-THC בדם.

המחקר של החברה הראה שריכוז ה-THC באוויר הנשוף עולה משמעותית לאחר העישון, בממוצע מעל 10 פיקוגרם/ליטר אוויר, ויורד בהדרגה אל מתחת ל-1 פיקוגרם/ליטר אוויר לאחר 2-3 שעות. כפי שהוזכר בכתבה הקודמת, זה בדיוק פרק הזמן לאחר העישון שבו המחקרים העדכניים מצאו פגיעה ביכולות הנהיגה.

ריכוז THC באוויר נשוף לאחר עישון
ריכוז THC ממוצע באוויר נשוף ביחידות פיקוגרם/ליטר לאחר עישון קנאביס

“במחקר גילינו ש-THC עובר מהר מהדם לאוויר הנשוף לאחר הצריכה, ונמצא שם בריכוזים מאוד נמוכים במשך 2-3 שעות,” מסבירה ד”ר קארה לינץ’ (Kara Lynch), האחראית על המחקר מטעם אוניברסיטת קליפורניה. “היכולת למדוד ריכוזים נמוכים כל כך של מולקולות באוויר נשוף מהווה פריצת דרך משמעותית, ואנו מקווים להמשיך לשתף פעולה עם חברת Hound Labs במחקרים קליניים כדי לקדם את התחום”.

“כדי לפתור את בעיית הזיהוי של נהגים תחת השפעת מריחואנה, עבדנו במשך 5 שנים על פיתוח טכנולוגיה חדשה שמאפשרת זיהוי ברמות נמוכות מאי פעם במכשיר נייד,” אומר מנכ”ל החברה ד”ר מייק לין (Mike Lynn). “בשנים האחרונות בחנו את הטכנולוגיה הזאת בשיתוף פעולה עם אחת מאוניברסיטאות המחקר המובילות בעולם. לאחר שנים של מחקר ופיתוח, אנו מתרגשים על כך שהטכנולוגיה שלנו הוכחה כיעילה”.

חברת Hound Labs חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם מספר חברות על מנת להתחיל לייצר את ‘ינשופי הקנאביס’ שלה, ומצפה להתחיל לשווק גרסא מסחרית של הינשוף “מאוחר יותר השנה” לדבריהם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר