טוען...

פרופ’ איתן פרידמן: “שמן קנאביס עדיף על אופיאטים”

בניגוד להודעתו של רופא איכילוב הבוקר על שמן קנאביס שגרם לכאורה לאישה לנזק מוחי שכלל שטפי דם ופגיעה בראייה, טוען פרופ’ איתן פרידמן, מומחה מבי”ח ‘שיבא’, כי הוא אינו מאמין שכך הדבר. “שמן קנאביס לא גורם לתופעות כאלה והוא עדיף על אופיאטים,” אמר.

הבוקר דווח על אשה בת 57 המאושפזת בבי”ח איכילוב בתל אביב בעקבות נזק מוחי קשה שנגרם לה. לטענת הרופא המומחה שטיפל בה, ד”ר איתן אוריאל, הנזק נגרם עקב שימוש מוגזם בשמן קנאביס רפואי בו טופלה האשה מזה כבר.

למרות שלא מצא הוכחות לכך ולמרות שמעולם לא נרשמה עדות קודמת לתופעה כזו בהיסטוריה, קבע ד”ר אוריאל נחרצות כי שמן הקנאביס הוא זה שככל הנראה גרם לפגיעה המוחית – שהובילה אף לפגיעה בראייה ולאשפוז שיימשך זמן רב.

בהמשך התברר כי האישה טופלה במשך זמן רב במשככי כאבים וכי אף נטלה את התרופה החזקה ‘ליריקה’ ביום בו התרחש האירוע. עוד נחשף כי רופאים ממחלקתו של ד”ר אוריאל הביעו התנגדות לקביעתו של הרופא המומחה.

איתן פרידמן
פרופ’ איתן פרידמן: “משוכנע שלא קנאביס גרם לנזק”

עם זאת, פרופ’ איתן פרידמן, מנהל יחידת האונקוגנטיקה בבי”ח שיבא תל השומר, חושב אחרת. “אני לא מעורב בטיפול באישה הזו אבל ממה שקראתי היא סובלת משטפי דם במוח,” אמר הבוקר בתכנית ‘אורלי וגיא’. “שטפי דם במוח אינם תופעת לוואי של שימוש מופרז בקנאביס.”

“קנאביס כן עלול לגרום לישנוניות, בחילות, הקאות, שינוי במצב רוח, התקפים פסיכוטטייים לעתים נדירות – אבל לא שטפי מוח, זה לא מוכר כתוצאה משימוש בקנאביס,” הדגיש. “האשה היא מעל גיל 50 וייתכן ויש גורמים אחרים. אני משער שיש גורמים אחרים כאלה שגרמו לאשה לפתח את מצבה הרפואי הקשה. אני די משוכנע שזה לא קשור לשימוש בשמן קנאביס.”

פרופ’ פרידמן אף הגדיל לעשות וטען באופן ברור כי בהחלט יש מקום לטיפול בעזרת שמן קנאביס בכאבי גב – הבעיה ממנה סבלה האישה שנפגעה. “יותר טוב להשתמש בקנאביס מאופיאטים לסוגיהם,” קבע.

צפו:

גם ד”ר איליה רזניק, פסיכיאטר מומחה, חושב שנגרם כאן נזק אדיר. “אין מספיק עדויות כדי לגבות את הטענה שקנאביס הוא זה שגרם לנזק ודבריו של הרופא גורמים לאלפי חולים להיכנס לחרדות שמא המוצר בו הם משתמשים גורם להם לנזק.”

“קנאביס הוא אחד הטיפולים הבטוחים ביותר,” הוסיף ד”ר רזניק, “אינני יודע מה גרם לאירוע, אבל פרסום הודעה לא מבוססת כזו הוא מעשה לא אחראי בעליל.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר