מגלגל...

פרויקט הגמר של בוגרת ‘בצלאל’: וופורייזר ארגונומי

לצורך פרויקט הגמר שלה, החליטה לי בן-יוסף, בוגרת “בצלאל” לעיצוב תעשייתי, לעיצב ולייצר דגם חדשני של וופורייזר. “נושא הקנאביס נוגע בי מכיוון שסבי משתמש בקנאביס רפואי”.

מאת: אבי מנסורי

האפשרויות לצריכת קנאביס הנן מגוונות ומתאימות לסוגי משתמשים שונים: יש את המגלגלים, את אנשי הבאנגים, אלה שלא מסוגלים לשחרר את הפייפ, וגם כאלה שאוכלים, שותים או מורחים על גופם קנאביס. בשנים האחרונות נוסף הטרנד המשמעותי ביותר כנראה לעולם צרכנות הקנאביס – אידוי.

האידוי הוא הליך “בריא” יותר משיטות צריכה אחרות הכרוכות בדרך כלל בשריפת חומר ועישונו, המהווה כמובן את הבעיה הרפואית החמורה ביותר בצריכת קנאביס, בין אם נצרך באופן נקי ובין אם בתוספת טבק. מנגד, מכשיר האידוי נועד לחמם את תפרחת הקנאביס לחום של 185 מעלות צלזיוס בדיוק. בטמפרטורה זאת החומרים הפעילים מתאדים, ומכיוון והפרח אינו נשרף מהחום – לא נוצר עשן כלל ועל כן ניתן לשכוח מהנזקים שבשאיפתו. עקב כך, מדובר בשיטת הצריכה המומלצת ביותר גם על ידי משרד הבריאות בעבור חולים המטופלים בקנאביס רפואי.

פרויקט הגמר – וופורייזר ארגונומי

הכירו את לי בן יוסף, בוגרת בית הספר “בצלאל” לעיצוב תעשייתי. כחלק מפרויקט הגמר שלה נדרשה לי לעצב ולייצר מוצר חדש, לאפיין אותו ולספק את כל הנתונים הטכניים הדרושים בכדי להפוך אותו לקיים. מושא הפרויקט בו בחרה לי הוא מכשיר אידוי (וופורייזר) ארגונומי עם מראה אלגנטי ופשוט, אשר מותאם לצורכיהם של בעלי הרישיון הרפואי.

“יום אחד קראתי מאמר על ‘הגל הירוק’ התופס תאוצה בתקופה האחרונה בארה”ב ובמקומות נוספים ברחבי העולם,” היא אומרת. “מעבר לרפואה ולרוגע הסתבר לי ששוק הקנאביס יוצר עשרות מקומות עבודה חדשים מדי יום, והרבה הזדמנויות לחדש וליצור. בחרתי דווקא בנושא הקנאביס מכיוון שהוא נוגע בי. סבי משתמש בקנאביס רפואי והייתי שותפה להתמודדות שלו עם הקנאביס ולדרך בה הוא נדרש לצרוך אותו”.

“מכשירי האידוי הקיימים כיום בשוק משעממים מבחינה עיצובית, רובם מיועדים לתפרחת ולא לשמן מרוכז, וחלקם אף עשויים מפלסטיק שעשוי להיות רעיל. באופן כללי המכשירים הללו ייראו כאביזר די מלחיץ עבור מי שלא התנסה בצריכת קנאביס מעולם,” אומרת לנו לי. דרך המוצר החדש, העונה לשם Vapora, היא מנסה להמציא את הגלגל מחדש, לפחות מבחינה חיצונית.

צפו: וופורייזר ארגונומי – Vapora

https://www.youtube.com/watch?v=THHYXgUd0vk

למען הסר הספק – מבחינה טכנית מכשיר האידוי של לי פועל באופן זהה למכשירי אידוי אחרים הקיימים היום בשוק. המכשיר מחמם את הקנאביס לחום של כ-185 מעלות צלזיוס, מה שמאפשר לחומרים הפעילים בו להתאדות. הייחודיות של Vapora, כפי שניתן לראות בסרטון ההדגמה, נמצאת בעיצובו של המכשיר, אשר נראה ידידותי ופשוט גם למשתמש המתחיל.

למכשיר יש פיה בקצהו העליון, ממנה ניתן לשאוף את האדים, מנגנון פנימי הכולל סוללה, גוף חימום מדויק וכמובן “מחסנית” של שמן קנאביס מרוכז (השמן של ריק סימפסון). המחסנית מוכנסת אל תוך חלל המכשיר בלחיצה פשוטה, עוצמת האידוי הרצויה ניתנת לבחירה מתוך מספר רמות שונות המוגדרות במכשיר, ופעולת האידוי עצמה נעשית על ידי לחיצה נוספת.

Vapora
מעט חלקים ומחסנית הנשלפת בלחיצה. צילום: עודד אנטמן

קווי העיצוב בהם בחרה לי מעידים על הבנה ועל רגישות לנושא: “משרד הבריאות מספק את הקנאביס למטופלים, אך אינו מספק את מכשירי העישון,” היא מסבירה. “אנו חייבים להבין שברוב המקרים חולים המטופלים בקנאביס רפואי בכלל לא מכירים את התחום, ובשבילם ‘קנאביס’ היא רק עוד מילת גנאי לסם מסוכן. כשמדובר על אנשים מבוגרים – הסטיגמות כלפי הקנאביס מורגשות פי כמה מונים, ומטופלים בסופו של דבר מרגישים מאוד לא בנוח עם ההתעסקות הזאת.”

“היה לי חשוב לייצר מכשיר בעל קונוטציה חיובית שיוכל לעזור לכל אדם,” אומרת לי. בהתאם לדרישה זו, המכשיר של לי אינטואיטיבי למדי ואמור להתאים גם לאנשים שמעולם לא התנסו באידוי קנאביס או בקנאביס בכלל. אין צורך להתעסק עם פרחים וניירות, הכל מסתכם למכשיר קטן אחד ולמחסנית אחת של שמן קנאביס מרוכז. למרות שבחשיבה העיצובית התחשבה לי בעיקר במשתמשים שקנאביס חדש להם, המכשיר עצמו אמור להתאים גם לצרכני קנאביס מנוסים.

אידוי שמן קנאביס במקום תפרחת

“השימוש בשמן הוא אחד ממרכיבי המפתח במוצר שלי,” היא מוסיפה, “שמן הקנאביס, בניגוד לתפרחת, מופק על-ידי בני אדם, כך שהשליטה על מינון, כמות, רמות ה-THC ורמות ה-CBD נמצאת בבקרה מתמדת. בפרחי קנאביס לעומת זאת, אמא אדמה היא הקובעת, ולכן אף-פעם לא תוכל להיות בטוח שבפרח קנאביס אחד יש בדיוק את המינון המתאים לרגע הצריכה.”

“המכשיר שפיתחתי מאפשר בעצם לייצר סטנדרטיזציה בתחום, עם פיקוח על מינונים קבועים ועוצמות שונות. בנוסף השימוש בשמן הוא גם חסכוני יותר משימוש בתפרחת ובזכות המחסנית הנשלפת ניתן לנקות את מכשיר האידוי בהחלפת מחסנית, ובלחיצת כפתור”.

ה-Vapora של לי כרגע עדיין נמצא בתהליך של הבשלה והגשמה והיא מציינת שחשוב לה להדגיש כי למרות שעדיין לא זכתה לייצר את המכשיר הראשון שלה, היא תמשיך לעבוד ולפתח אותו על מנת שנוכל גם אנחנו להשיג כזה לעצמנו בזמן הקרוב. בינתיים, לי ו-Vapora הגיעו לערוץ 2:

למי שלא יכול להתאפק, המודל הראשוני של המוצר מוצג כרגע בתערוכת הבוגרים של “בצלאל”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר