פרגננולון: לעשן מריחואנה בלי להתמסטל

מחקר חדש מצא שהורמון סטרואידי בשם פרגננולון חוסם את ההשפעה הפסיכואקטיבית של המריחואנה ומונע את ה’היי’.

חוקרים מאוניברסיטת בורדו בצרפת מצאו כי ההורמון פרגננולון (Pregnenolone), אשר מופק באופן טבעי על ידי הגוף, מונע את רגישות המוח ל-THC, הרכיב הפסיכואקיבי בקנאביס. התגלית עשויה להקל על חולים הצורכים את הקנאביס למטרות רפואיות ואינם מעוניינים בתחושת ה’היי’.

וינצ'נזו פיאצה
ד”ר וינצ’נזו פיאצה

“כשהמוח מגורה על ידי כמויות גדולות של THC הוא גורם לעלייה של 3,000% אחוזים ברמות הפרגננולון, מה שמעכב את השפעת ה-THC,” הסביר החוקר הראשי ד”ר פייר וינצ’נזו פיאצה מאוניברסיטת בורדו. “הוא עושה זאת על ידי חסימת פעילות קולטן ה-CB1 במוח.”

המחקר, שנערך כאמור על עכברי מעבדה, לא בהכרח תקף גם לבני אדם, אך פיאצה מקווה שבעזרת התגלית החדשה שלו ניתן יהיה להקל על המכורים למריחואנה להיגמל וחולים להנות מהסגולות הבריאותיות של הקנאביס ללא ההשפעה הפסיכואקטיבית.

אבל פרגננולון בפני עצמו לא יעיל במיוחד שכן רמתו יורדת במהירות מיד לאחר שנלקח, הסביר פיאצה. עם זאת, קבוצת החוקרים הצליחה לפתח רכיבים אשר מעכבים את התפוגגות ההשפעות נוגדות ה-THC שלו ולדבריו נספגים היטב בגוף ויציבים ברמתם. “אנחנו מקווים להתחיל בניסויים בבני אדם בקרוב מאוד,” אמר.

אך ישנם גם חוקרים שאינם בטוחים בממצאיו של פיאצה: מיץ’ אירליוויין, פרופסור לפסיכולוגיה, לא משוכנע שתרופה המבוססת על ההורמון הזה אכן תעבוד על בני אדם, או אפילו שיש בה בכלל צורך.

“למרות שהחוקרים מציגים זאת כדרך חדשה לטיפול בשימוש מוגזם בקנאביס, למעשה זהו הסבר מדהים, גם אם חלקי, לסיבה שלקנאביס אין כל פוטנציאל פגיעה ממנת יתר ומדוע ההיתכנות שהוא יגרום להתמכרות דומה יותר לקפאין מאשר לכל סם אחר,” אמר.

פרגננולון, על פי ויקיפדיה, הינו הורמון סטרואידי המופק מכולסטרול ומשמש כחומר המוצא לכל ההורמונים הסטרואידים בגוף האדם. הוא אינו בשימוש במדינת ישראל ונמכר בארצות הברית כתוסף מזון.

במחקר שבוצע בשנת 1995 התוצאות הראו קשר בין חוסר בפרגננולון לבין פגיעה ביכולת הלמידה והזיכרון. במחקר אחר שבוצע על עכברים, נמצא שעכברים שהוזרק להם פרגננולון ביצעו משימות קוגניטיביות בהצלחה רבה הרבה יותר מעכברים שלא הוזרק להם. כמו כן בוצע מחקר הקושר את נתינת ההורמון פרגננולון ועוד הורמונים סטרואידיים לעלייה במסת העצם. בנוסף לזיכרון, רמות נמוכות פרגננולון בדם הן גם גורם אפשרי לדיכאון. במחקר שביצע ה-NIH נמצא שבאנשים הסובלים מדיכאון נמצאות רמות נמוכות באופן משמעותי של פרגננולון בדם.

מקור

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר