פקיסטן: נשיא המדינה אישר הקמת ענף קנאביס רפואי

חקיקה היסטורית: פקיסטן הפכה למדינה המוסלמית הראשונה ביבשת אסיה שמסדירה את שוק הקנאביס הרפואי והתעשייתי שלה. החוק אושר ובקרוב צפויה לקום רשות לפיקוח והסדרת הענף

התרגשות גדולה במגזר העסקי בפקיסטן לאחר שהנשיא, ד”ר עארף עלווי, אישר לאחרונה את פקודת “הרשות להסדרה והפיקוח על הקנאביס” (Cannabis Control and Regulatory Authority או בקיצור “CCRA”), שתהיה אמונה על סוגיית הסדרת הגידול, המיצוי, ההפקה והמכירה של תוצרי קנאביס לשימוש רפואי ותעשייתי.

החקיקה פורצת הדרך יחסית, החלה עוד בספטמבר 2020, אולם מחלוקות ודיונים פוליטיים עיכבו את הניסוח הסופי שלה, שכאמור מאושר כעת לראשונה. על-פי החוק החדש, ה-CCRA תייצר מסגרת ניהולית לרישוי מגדלי קנאביס ותנהל את תהליך הפיקוח משלב הגידול ועד מכירת המוצר על המדף.

החוק החדש (PDF) קובע כי על המדינה לספק תמריצים כלכליים ואחרים במטרה לעודד את פיתוח שוק הקנאביס המקומי, ובמקביל לקבוע אמצעים שיקדמו את סוגיית הגנת הצרכן וביטחון ובריאות הציבור על-ידי הסדרת אלמנטים כגון אופן האריזה וסימון המוצרים, לצד השקעה בחינוך והעלאת המודעות הציבורית.

ד"ר עארף עלווי נשיא פקיסטן (תמונה: Government of Pakistan, CC0, via Wikimedia Commons)
ד”ר עארף עלווי נשיא פקיסטן (תמונה: Government of Pakistan, CC0, via Wikimedia Commons)

כך למשל, על פי החקיקה החדשה, מתן הרישיון לעוסקים בתחום הקנאביס יוגבל לתקופה של עד חמש שנים והוא יותנה בסימון המוצרים עם תווית אשר תציג באופן ברור את מקור ה-THC ורמת הריכוז שלו, השימוש הייעודי של המוצר ומידע רלוונטי נוסף.

בנוסף החוק החדש קובע אבחנה בין ההגדרה של “קנאביס תעשייתי” (המפ) למה שמכונה “קנאביס רפואי”, באמצעות רף של 0.3% THC שמתחתיו מדובר ב”המפ” ומעליו ב”קנאביס” – זאת כמובן בדומה לרוב המדינות במערב אירופה וצפון אמריקה.

על פי הנוסח המקורי, המגבלה של 0.3% תהיה תקפה לגבי “כל נגזרת של צמח הקנאביס, בין אם טבעית או סינתטית… (כולל) נגזרות המיוצרות באופן ישיר או עקיף מכל חלק של צמח הקנאביס לשימוש בתעשיות אחרות, כגון תעשיית הטקסטיל, תעשיית התרופות, תעשיית המזון, תעשיית הבנייה, התעשייה הכימית וכו’ או כל תעשייה אחרת המוגדרת על ידי הממשל”.

כמו-כן, הוטלה על הרשות החדשה המשימה על קביעת תקנים ונהלים לצורך גידול וייצור נאותים (GAP ו-GMP), בקרה על ריכוז ה-THC וצריכה בטוחה – כל זאת בתיאום עם הרשות המקומית למלחמה בסמים (Anti-Narcotics Force, או בקיצור ANF), שבסמכותה לבדוק בכל עת את פעילות הקנאביס במדינה.

פקיסטן ממוקמת בדרום-מזרח אסיה, היא גובלת בין היתר עם “מעצמות קנאביס” (לא חוקיות) כמו הודו וסין ונחשבת לאחד ממוקדי הגידול הטבעי הגדולים ביותר בעולם של צמח הקנאביס, בעיקר בסביבת העיר פשאוור בצפון-מזרח המדינה, לא רחוק מהגבול עם אפגניסטן.

למעשה, במשך אלפי שנים האוכלוסייה המקומית נהגה לעשות שימושים רפואיים ותעשייתיים בקנאביס כאשר גם כיום, על-אף האיסור בחוק, השימוש בקנאביס לצרכים שונים נחשב נפוץ למדי בפקיסטן.

המסורת רבת השנים שיש למקומיים בפקיסאן עם הקנאביס, לצד ההיקפים האדירים של הגידול הטבעי של הצמח במדינה, מעוררים כאמור ציפיות גבוהות בקרב רבים המגזר העסקי, החקלאי והפרמצבטי בפקיסטן בנוגע לפוטנציאל הכלכלי שבפיתוח תעשיית הקנאביס – הן בתחום התעשייתי והן בתחום הרפואי.

בעוד שאכיפת החוקים נגד השימוש בסמים קשים יותר מקנאביס, במיוחד אופיום, עומדת בראש סדר העדיפויות של המשטרה בפקיסטן, לעיתים קרובות מתעלמות הרשויות מהשימוש האישי בקנאביס, במיוחד באזורים שבטיים שונים, בהם הוא אפילו נמכר בשווקים ציבוריים.

החשיש הנפוץ בפקיסטן הוא החשיש שזכה דווקא לשמה של המדינה השכנה, אפגניסטן. מדובר בחשיש ארומטי וחריף, שצבעו שחור מבחוץ ונוטה לגוון ירקרק מבפנים. רמת ה-THC שבו נעה סביב 7%-10%, אך הוא מכיל לעתים כמות זהה של CBD ולכן נחשב מתאים במיוחד לשימושים רפואיים.

על פי דו”ח משותף של המשרד לבקרת סמים בפקיסטן ושל משרד האו”ם לסמים ולפשע (UNODC) משנת 2013, הקנאביס היה הסם הנפוץ ביותר בפקיסטן ולא פחות מ-6.4 מיליון אנשים, שהם כמעט שישה אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת במדינה, השתמשו בו. אוכלוסיית פקיסטן, אגב, מונה יותר מ-235 מיליון נפש והיא החמישית בגודלה בעולם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר