טוען...

פנאקסיה טוענת לנתח של 11% משוק המיצויים בגרמניה, אך ללא הוכחה

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: בעקבות הצניחה המתמשכת יוניבו הפכה השבוע לחברת הקנאביס הקטנה ביותר בסקטור בישראל; פנאקסיה מדווחת שהיא מחזיקה בנתח שוק נחמד בגרמניה אבל לא כולו באמת שלה והיא גם לא מציגה שום הוכחה לאמיתות הנתונים; וגם: פארמוקן עוזבת את המחקר בפטריות פסילוסיבין, קנבוטק מודיעה על תוצאות חיוביות במחקר על פטריות לא-פסילוסיבין וקאנומד משלמת כ-2 מיליון שקל לעורכי הדין שסייעו בהקמתה ועוזבים כעת את החברה סופית.

יוניבו ממשיכה לצנוח והופכת לחברה הכי קטנה בסקטור במונחי שווי שוק, למה זה קורה לה?

בשבוע האחרון, נכון למועד כתיבת שורות אלה, צנחה המנייה של חברת יוניבו (Univo) בכ-9.3% וזאת עד לשווי שוק של כ-19 מיליון שקל בלבד ולרגעים אף פחות מכך – דבר שהופך אותה לחברת הקנאביס הקטנה ביותר במונחי שווי שוק בבורסה הישראלית כשמעליה חברות קטנות כמו פארמוקן, קנאשור ועוד.

השבוע יוניבו אמנם לא דיווחה הודעה משמעותית כלשהי לבורסה, כך שהירידה היא לא תוצאה של דיווח שלילי כזה, אך מה שכן, הירידה מתרחשת על רקע אובדן של כ-14 מיליון שקלים שהשקיעה החברה ברכישת סחורה מטילריי ונפסלה. הדיון לגבי האחריות לפסילת הסחורה עבר לפסים משפטיים כשיוניבו הגישה תביעה על סך כ-23 מיליון שקל נגד 5 חברות שלטענתה אחראיות לפסילה או לביטוח הסחורה.

עוד ברקע של הירידה בשווי המניה, אירוע נוסף שלא דווח על ידי יוניבו לבורסה ושגם הוא פורסם לראשונה במגזין קנאביס – עזיבתו את החברה של הבכיר לשעבר בשב”כ, עדי כרמי, שכיהן כמשנה למנכ”ל. הדבר כשלעצמו אולי לא נשמע משמעותי, אך הוא מצטרף לשרשרת התפטרויות בחברה ובנוסף, מקורבים טוענים כי התפטרותו של כרמי נובעת מתוך חשש לאי סדרים לכאורה, אולי אותם אי סדרים שנחשפו כאן לאחרונה.

פנאקסיה מדווחת שהיא מחזיקה 11% מנתח שוק שמני ומיצויי הקנאביס הרפואי בגרמניה, אבל לא מספקת ראיה לכך

לאחר שבשבועות קודמים פורסמו כאן בסקירות הערות לגבי חוסר-השקיפות מצד חברת פנאקסיה (Panaxia) בכל הקשור לנתוני מכירות כמותיים וכספיים בהקשר ליצוא שלה לאירופה, השבוע דיווחה החברה לבורסה על נתוני המכירות המדויקים שלה, לפחות לדבריה, בשוק הגרמני – דיווח שכתוצאה ממנו אף עלתה מניית החברה השבוע ביותר מ-20%.

לטענת החברה, “במיצויי קנאביס ותמציות לשאיפה”, נתח השוק שלה עומד על כ-11% מסך השוק הגרמני. יש כמובן להדגיש שמדובר בנתח שוק מיצויי/שמני הקנאביס והתמציות לשאיפה בגרמניה, קרי, לא נתח מכל שוק הקנאביס הגרמני כלומר לא כולל תפרחות, שהן המוצר הנפוץ יותר בשימוש.

כמו כן, לא לגמרי ברור על סמך מה קובעת פנאקסיה שהיא מחזיקה בנתח של 11% משוק המיצויים והשמנים. אין בנמצא נתונים רשמיים מלאים לגבי כמויות השמנים והמיצויים שנמכרים בגרמניה, ואף אין מידע מהימן לגבי הכמות הרשמית של לקוחות בתחום זה.

החברה ציינה אמנם בדיווח לבורסה כותרת של מחקר שבוצע לכאורה על ידי חברת Insight Health שהמידע מבוסס עליו לטענתה, אך באתר האינטרנט של החברה הזו לא ניתן למצוא דוח כלשהו בעניין ופנאקסיה עצמה סירבה בתשובה לפניית מגזין קנאביס לשלוח עותק מהדוח או להוכיח בדרך כלשהי אחרת את הנתון.

במונחים כספיים דיווחה פנאקסיה כי המכירות הסתכמו בסך של כ-215 אלף אירו נכון למאי 2022, אך גם כאן – הנתון הזה, בדומה לנתון הנוגע לנתח של החברה ספציפית בשוק המיצויים ולא בשוק הקנאביס הרפואי הכללי – עלול להטעות. מדובר במכירות לפי המחיר בו מוכרים המפיצים את המוצרים לבתי המרקחת, ולא במחיר לפיו פנאקסיה ושותפתה נורקספארם (Neuraxpharm) מוכרות את המוצרים למפיצים. כלומר: ההכנסות האמיתיות של החברה נמוכות מהנתון הזה משמעותית, אולי אף עד 50% פחות, אולי אף פחות מכך.

במונחים שנתיים בכל אופן, מדובר על כ-2.6 מיליון אירו (כ-9 מיליון שקלים), שגם הם לא הרבה, בטח בהתחשב בכך שזה כולל את החלק של המפיצים וכולל את החלק של נורקספארם, שאת גודלו אגב פנאקסיה מתעקשת לא לחשוף. כלומר פנאקסיה, לפי הנתונים “הטובים” האלה מבחינתה, מכניסה מזה כמיליון שקל, אולי שני מיליון שקל בשנה. לא סכום משמעותי.

בכל אופן, למרות ה”שקיפות” הרי שמדובר בדיווח חלקי, שמדבר במונחי מכירות שלא כל כך רלוונטים לחברה שכן הם כוללים את עמלות ההפצה הלא ידועות וכן כאמור לא מתייחס לחלק של נורקספארם. אמנם מדובר בעוד צעד לכיוון שקיפות אבל קשה מאוד לקרוא לדיווח הזה דיווח נאות, מן הפן של השקיפות מול משקיעי החברה.

עוד דיווחה פנאקסיה השבוע על כוונתה להיכנס לשוק הקנאביס הרפואי בשוויץ, גם כן עם נורקספארם, כאשר לדברי החברה היא מזהה פוטנציאל בשוק הקנאביס במדינה בין היתר כתוצאה מכך שהחל מעוד כשבועיים (1.8.22) כבר לא נדרשים מטופלי הקנאביס הרפואי לרישיון לצריכת קנאביס, כי אם כל רופא במדינה יכול לנפק מרשם לקנאביס רפואי.

גם בדיווח הזה פנאקסיה אינה מדווחת את חלוקת הרווחים בינה לבין נורקספארם. בכל אופן, לדברי פנאקסיה היא מעריכה שהמכירות הראשונות של מוצריה בשוויץ צפויות להתחיל במחצית הראשונה של שנת 2023.

אחרי הפרידה מהמנכ”ל הותיק – פארמוקן יוצאת מתחום פטריות הפסילוסיבין

לאחר שחברת פארמוקן (Pharmocann) דיווחה כי מנכ”ל פארמוקן גיל חובש התפטר/פוטר וישאר בתפקיד עד למועד מציאת מנכ”ל חדש, השבוע דיווחה החברה כי היא מפסיקה את שיתוף הפעולה שלה עם מכון שמיר בנוגע למחקר של פטריות פסילוסיבין (“פטריות קסם/הזיה”).

במסגרת שיתוף הפעולה תוכנן כי תוקם חברה משותפת שתוחזק ב-51% בידי פארמוקן וב-49% בידי מכון שמיר, שאמורה להיות ממומנת בידי פארמוקן ועתידה הייתה לעסוק בכל הקשור למחקר ההשפעות של פטריות פסילוסיבין בידי חוקרי מכון שמיר.

שיתוף הפעולה הנ”ל היה נראה כמעין התחלה של גל של חברות קנאביס בבורסה אל עבר סקטור הפסיכדליה, כאשר גם חברת נקסטייג’ למשל עשתה מהלך דומה והקימה חברה-בת שתעסוק בתחום, אך כעת נראה שהכיוון אולי מתהפך.

בהמשך לשינוי ההנהגה בחברה ולהפסד מייצג של כ-9.1 מיליון שקל בשנת 2021 שהיא הציגה, היו”ר החדש פרופ’ זאב רוטשטיין ככל הנראה החליט למקד את המשאבים של החברה בייצוב הספינה, צמצום הפסדים ובעצם לדאוג “לפעילות הליבה”, לפני שמתחילים “לרעות בשדות זרים”.

קנבוטק: תוצאות חיוביות בניסוי פרה-קליני

חברת קנבוטק (Cannabotech) דיווחה השבוע כי במסגרת ניסוי פרה-קליני שערכה בנוגע לטיפול בסרטן הלבלב ובסרטן המעי הגס באמצעות שילוב של טיפול בפטריות (רגילות, לא פסילוסיבין) ביחד עם קנאבינואידים, היא קיבלה תוצאות חיוביות שהראו לדבריה כי השילוב בין הפטריות והקנאבינואידים הוא אפקטיבי יותר כשהם ניתנים יחדיו מאשר כל אחד מהם בנפרד.

ראשית יש לזכור כי מדובר אמנם בדיווח חיובי מטעם החברה אך מוזר שבניגוד לדיווחים קודמים קנבוטק לא ציינה נתונים ספציפיים, קרי, כמה אחוז מהתאים הסרטניים באמת מתו כתוצאה ממתן הטיפול.

אפשר לאחל לחברה בהצלחה בהמשך הניסויים, אך חשוב שהמשקיעים ישימו לב שכדי להגיע עד פיתוח תרופה מדובר בדרך כלל בעלויות של עשרות מיליוני דולרים במקרה הטוב, עלויות שכפי שהמצב נראה כיום אין ביכולת של קנבוטק לגייס, וכן זמן רב.

יתכן שחברה גדולה ובעלת משאבים תחליט לממן את המשך המחקר של קנבוטק, אך זה לא בהכרח יקרה ומדובר פה בסיכון מימוני שיש לשים לב אליו. סביר להניח שהחברה תמשיך להציג קפיצות בשווי המניה בכל דיווח עת תוצאות חיוביות, אך בסוף היא תהיה צריכה לפרוע את השטרות מתישהו, לא?

בדרך החוצה מענף הקנאביס – חלק ממייסדי קאנומד מוכרים את חלקם בחברה

השבוע דיווחה חברת קאנומד (Cannomed) על כך שהאחים כפיר ומנור גינדי, בעלי השליטה, חתמו על הסכם במסגרתו ירכשו את כל מניותיהם של דוד זהבי וחגית וינשטוק – עורכי דין הפועלים בתחום הקנאביס ונמנו בין המייסדים של קאנומד ביחד עם האחים גינדי ואף היו דירקטורים בחברה עד שלאחרונה התפטרו מתפקידם בעקבות ניסיונות החברה לאתר פעילות אחרת ולעזוב את ענף הקנאביס.

במסגרת הסכם עזיבתם של זהבי וויינשטוק את קאנומד, שילמו האחים גינדי כ-2 מיליון שקל בתמורה לכ-10.6 מיליון מניות (10.7% ממניות החברה) שהחזיקו זהבי וויינשטוק.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • פנאקסיה – 21.21%+
 • קנבוטק – 15.99%+
 • אינטליקנה – 13.73%+
 • תיקון עולם קנביט – 9.05%+
 • קנאשור – 3.95%+
 • פארמוקן – 2.42%+
 • איי אמ סי – 2.26%+
 • קאנומד – 1.23%+
 • עמיר שיווק – 0.10%+
 • וונטייז – 0.00%
 • טוגדר – 1.01%-
 • שיח מדיקל – 2.08%-
 • אינטרקיור – 2.54%-
 • נקסטייג’ – 3.52%-
 • יוניבו – 9.67%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר