מגלגל...

פנאקסיה הפסידה 8 מיליון ש”ח, קנדוק החברה הרווחית בענף

שבוע של דוחות רבעוניים: פנאקסיה צומחת אך מפסידה מיליונים, הרווחים של פארמוקן "מבאסים" אך עם אור בקצה המנהרה, וקנדוק מובילה את הענף באופן מובהק לאחר זינוק חד בהכנסות וברווחים. סיכום השבוע בסקטור הקנאביס.

במהלך השבוע שלוש חברות מרכזיות, פנאקסיה, פארמוקן וקנדוק (אינטרקיור), פרסמו את הדוחות הכספיים שלהן לרבעון השלישי של השנה (יולי-ספטמבר), והצטרפו לדיווחים של שתי חברות קנאביס אחרות מהשבוע שעבר (שיח ו-BOL). שאר החברות בעלות שווי נמוך יותר ולכן אינן מחוייבות בדיווח רבעוני אלא דיווח חצי-שנתי בלבד.

פרסום הדוחות הרבעוניים הוא צעד חיובי של הבעת שקיפות מצד החברות, אשר גם מחזק את הקשר בין החברה למשקיעים בה. זה גם מאפשר למשקיעים להיות “עם היד על הדופק” בנוגע להשקעה שלהם – דבר החשוב כפליים בסקטור הקנאביס הישראלי בו הדברים משתנים לעיתים תכופות, במיוחד בתקופה האחרונה.

פנאקסיה הפסידה 8.4 מיליון ש”ח ברבעון השלישי

הכנסות פנאקסיה לאורך הרבעון השלישי (Q3) הסתכמו לסך של 16.8 מיליון שקל המהווים גידול של 14% בהשוואה לרבעון הקודם השנה. לכאורה מדובר בדיווח חיובי אך הבעיה של פנאקסיה היא לא הכנסות, אלא רווחים. למעשה, החברה הפסידה במהלך הרבעון השלישי 8.4 מיליון שקל.

החברה מצידה טוענת שההפסד נובע מהוצאות מיוחדות הקשורות להתרחבות שהחברה מתכננת לשווקים בחו”ל, ולכן לכאורה ההפסד אינו מייצג. הסבר נוסף של החברה הוא שכאשר היא תתחיל לבצע יצוא בפועל, ימוצה הפוטנציאל האמיתי של החברה – מה שאמור לבוא לידי ביטוי גם בשורת הרווח.

בקופה של פנאקסיה יש נכון למועד הבדיקה 5.2 מיליון ש”ח בלבד, והיא מחזיקה בהון חוזר (נכסים שוטפים מינוס התחייבויות שוטפות) של 12.4 מיליון שקל.

יש לציין גם שבמהלך חודש אוקטובר, לאחר תום רבעון Q3, נטלה החברה הלוואה מהבנק בסך 10 מיליון שקל, בריבית לא נמוכה של פריים + 5.25%. בנוסף, מלבד ריבית, החברה הקצתה לבנק גם אופציות המרה למניות ללא תמורה נוספת.

עובדות אלו מרמזות על בעיה אפשרית בנזילות, מה שגם עשוי להיות הסבר לפרשת מכירת המניות למקורבים מהחודש שעבר. כזכור, החברה דיווחה על גיוס של 17 מיליון שקל מכמה גופים מוסדיים שקיבלו הנחה יפה ובלעדית על מחיר השוק. 

פארמוקן הרוויחה, אבל מעט יחסית. בונה על חזרת “מגידו” למדפים

פארמוקן רשמה ברבעון הכנסות של 6.1 מיליון שקל, אך במקרה שלה לא ניתן להשוות את הנתון לרבעון הקודם, שכן החברה דיווחה לפני כמה חודשים בדוח אחד על כל מחצית השנה הראשונה ולא כללה פירוט מדויק כמה הכניסה ברבעונים Q1 ו-Q2 נקודתית. אם משווים לרבעון המקביל אשתקד החברה רשמה גידול של 11% בהכנסות. במהלך הרבעון האחרון Q3 החברה רשמה רווח נקי מייצג, בניכוי הוצאות חד פעמיות למשל הענקת אופציות ובניכוי שינויים בנכס ביולוגי (הערכת יתר אופטימית על בסיס צמחים שטרם נמכרו) של 377 אלף שקל בלבד, שהוא בהחלט רווח “מבאס” שלא אליו כיוונו המשקיעים. 

אך לפארמוקן יש תירוץ טוב כנראה לחוסר ההצלחה היחסי; במהלך התקופה האחרונה, בעיקר ברבעון 3, נרשמו לה חוסרים משמעותיים בזן הנמכר והמצליח ביותר שלה – “מגידו“. מחר (ה’) חוזר “מגידו” למדפים ויהיה מעניין לראות את תגובת השוק לאצווה החדשה. יש לזכור שהאספקה מגיעה מגידול קיץ, בו קל יותר להניב תפרחות איכותיות. האתגר של פארמוקן, שהוא גם הסיבה למחסור לאחרונה, הוא השאלה האם החברה תצליח להניב תוצרת איכותית דומה גם במחזור החורף שכן חממות החברה הן מהדור הישן יחסית, מהסוג שלא תמיד מאפשר איטום אור מלא שהכרחי לגידול איכותי.

בסופו של דבר לחברה יש בעצם צרות של עשירים – יש ביקוש לזנים שלה, אך לא תמיד יש מספיק מלאי. כדי לנסות לפתור את הבעיה הזו פארמוקן סגרה שיתוף פעולה עם חוות קנאביס בישוב עין חצבה, דרומית לים המלח, המוחזקת על ידי צד ג’ שאינו החברה. על פי הסיכום בין הצדדים פארמוקן תעזור ותפקח על התכנון, הבנייה והתפעול  השוטף של החווה, וכן תספק את הזנים שלה לגידול, ובתמורה פארמוקן תרכוש את התוצרת במחיר קבוע מראש מהחווה. יהיה מעניין לראות כיצד יגיבו זני החברה שגדלו עד כה בחווה בציפורית שבצפון הארץ לאקלים והחווה השונים משמעותית בעין חצבה.

קנדוק החברה הצומחת והרווחית בענף הקנאביס בישראל בשנת 2020

קנדוק של אינטרקיור הציגה דוחות טובים מאוד: ההכנסות ברבעון Q3 הסתכמו לסך של 22.5 מיליון שקל, שמהווים גידול של 100% בהשוואה לרבעון הקודם Q2. הגידול נובע בעיקר מצמיחה אורגנית בפעילות החברה, שמאז פרצה את שערי היבוא מחו”ל עם משלוח ראשון מקנדה היא ייבאה כבר טונות רבים של קנאביס מ-3 חברות קנדיות שונות: סדרת דיימונדס מטילריי, סדרת אינדור מאורגניגרם ובמהלך החודש תושק גם סדרת ‘סטארס’ מחברת אפריה, שאת הזנים שלה בחרו קוראי מגזין קנאביס.

צעד משמעותי נוסף של קנדוק שהיה חלק משמעותי מנתח ההכנסות שלה ברבעון השלישי, הוא רכישת השליטה (50.01%) בחברה הפרטית ‘כאן עולם’, בעלת בית המרקחת ‘גבעול’ שהניב לקנדוק רווחים נאים גם כן. אותה חברה גם מחזיקה בזיכיון בלעדי לשיווק מותג הקנאביס מהמובילים בעולם ‘קוקיז’ (Cookies) מקליפורניה, שעתיד להגיע לחנויות בישראל במהלך שנת 2021.

בסך הכל קנדוק רשמה רווח תפעולי מייצג (בניטרול שינויים בנכסים ביולוגיים והוצאות חד פעמיות למינהן) של 5.247 מיליון ש”ח. החברה גם הציגה תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של 6.3 מיליון שקל והיא מחזיקה בקופת מזומנים דשנה עם 47.8 מיליון שקל והון חוזר של 45 מיליון שקל.

כיום אפשר לקבוע ללא ספק שקנדוק הפכה מחברת הקנאביס מהקטנות והזניחות ביותר בישראל באסדרה הישנה, לחברה הגדולה והרווחית ביותר בשוק הקנאביס – הן מבחינת ההכנסות והרווח התפעולי המייצג, והן מהתזרים מפעילות שוטפת יחד עם קופת המזומנים העשירה. בהתאם, היא גם נסחרת בשווי שוק גבוה יותר מכל שאר החברות בסקטור.

קאנומד עם עוד דיווח חסר משמעות?

קאנומד דיווחה השבוע כי הגיעה “להבנות מסחריות” עם סופר פארם בנוגע לשיווק מוצרי החברה בבתי המרקחת. במסגרת ההבנות לא נקבעו כמויות מינימליות וגם לא ניתנה שום התחייבות כלשהי לרכישה, אלא רק הסכמות על מחירים. העובדה שהחברה מדווחת כבר כמה וכמה פעמים לבורסה על הסכמים כאלה, בלתי מחייבים, יוצרת רושם שגם במקרה זה מדובר בהסכם לא מהותי שלכאורה אינו ראוי לדיווח. מדוע? מכיוון שמכירת המוצרים לבתי המרקחת לבדה היא כלל לא העיקר. המדד האמיתי הוא השאלה האם המוצרים איכותיים והאם הם אהובים על ידי השוק. אם הם מוצלחים אז מראש יהיה קל לשווק אותם לבתי המרקחת, אבל אם המוצרים לא טובים מספיק אזי ההסכמים עם בתי המרקחת לא יסייעו מהותית.

סיכום העליות והירידות של השבוע:

נקסטייג’2.85%+
אינטליקנה0.73%+
יוניבו0.15%-
קנדוק (אינטרקיור)1.92%-
תיקון עולם (קנביט)2.45%-
קנאשור3.79%-
טוגדר4.46%-
קנזון4.93%-
קאנומד5.22%-
פנאקסיה8.29%-
מדיוי8.88%-
עמיר שיווק (BOL)8.92%-
שיח9.04%-
פארמוקן11.82%-

אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר