טוען...

פנאקסיה הפסידה 34 מיליון בשנה, ועדיין לא ברור מקור חלק מההכנסות

פנאקסיה ממשיכה להפסיד עשרות מיליוני שקלים בשנה וממשיכה לכאורה לחשב בשורת ההכנסות נתונים שאמורים להיות שייכים לחברה אחרת

חברת פנאקסיה (Panaxia) פרסמה את דוחותיה הכספיים לשנת 2021, בהם הציגה הכנסות של כ-83.6 מיליון שקל בשנה, נתון מכובד המציג גידול יפה של כ-37.7% אל מול הכנסות של כ-60.7 מיליון שקל אשתקד.

אך כאשר בוחנים את הביאורים של הדוחות בנוגע למקור של ההכנסות, ניתן להבחין שהרוב המוחלט של אותם עשרות מיליונים בהכנסות, או ליתר דיוק כ-71.5 מיליון שקל מתוכם (85.5% מההכנסות השנתיות), הגיעו ממה שמכונה “מכירת מוצרים מוגמרים”. שאר ההכנסות הגיעו ממתן שירותי ייצור ואחסנה במפעל של החברה.

אך מה? מלבד מוצרים נקודתיים, כמו שמן מהמותג “אקסיבן” שהחברה מוכרת יחד עם חברת רפא (Rafa), לא ידוע על עוד מוקד מכירה משמעותי של מוצרים מוגמרים שיש לחברה, מה גם שהקטגוריה של שמן היא מצומצמת מאוד מבחינת מכירות שכן רוב מוחלט, יותר מ-85%, רוכשים תפרחות ולא שמנים, וכן המותג הנ”ל הוא לא מהמובילים במכירות השמנים.

כמו כן, הדרך העיקרית של פנאקסיה לממכר מוצרים מוגמרים הייתה באמצעות בית המרקחת הטלפוני בעיקרו, “פנאקסיה עד הבית”, שנמכר כזכור לחברת IMC במאי אשתקד. בעבר כבר חשפנו כי יתכן שפנאקסיה ממשיכה להכיר בדוחות שלה בהכנסות מ”פנאקסיה עד הבית” למרות שהוא נמכר, ובכך לרשום צמיחה בדוחות, ולמרות שהפעילות היא של IMC. לכתבה דאז, סירבה החברה להשיב ועדיין, חודשים לאחר מכן, לא נמסרה אף תגובה. אם הדבר נכון, מדובר פה לכאורה בסיפור חמור מאוד ומצופה מהחברה להבהיר את הנושא וכן מהרשות לניירות ערך לחקור אותו לאשורו.

בכל אופן, בשורה התחתונה, הציגה החברה הפסד מייצג (בנטרול הכנסות חד פעמיות ממכירת פעילות פנאקסיה עד הבית ובנטרול הוצאות תגמול מבוסס מניות ועוד הוצאות והכנסות שאינן מייצגות) של כ-34.3 מיליון שקל (כולל מחיקות מלאי של כ-4.8 מיליון שקל – מחיקות שחלק מהמשקיעים יחשיבו כהוצאות מייצגות וחלק לא יחשיבו כהוצאה מייצגת). נתון זה מייצג גידול של כ-31.9% אל מול הפסד של כ-26 מיליון שקל בשנת 2020.

תזרים מזומנים

בשורת תזרים המזומנים מפעילות שוטפת רשמה פנאקסיה תזרים שלילי בהיקף של כ-47.9 מיליון שקלים. חלק מהמשקיעים בשוק ההון מתייחסים לתזרים המזומנים מפעילות שוטפת כגורם חשוב מאוד המייצג למעשה את כמות הכסף שנכנסה או יצאה מהחברה לצורך פעילותה השוטפת. כלומר אם חברה ביצעה רכישה משמעותית של מלאי או לא קיבלה עדיין תשלום מלקוחותיה, התזרים שלה יהיה נמוך יותר.

מנגד, ישנן גם בעיות בחישוב תזרים מזומנים. לדוגמה: אם חברת קנאביס א’ מכרה 100 קילוגרם קנאביס במהלך שנת 2021 והרוויחה על המכירה מיליון שקל אך את התשלום סוכם שתקבל רק בשנת 2022, אזי בשנת 2021 היא לא תרשום תזרים מזומנים בגין המכירה למרות שכן נוצר לה רווח. בשנת 2022 היא כן תרשום תזרים מזומנים, למרות שהמכירה לא התרחשה באותה השנה. במגזין קנאביס אנו מספקים למשקיעים גם את נתון תזרים המזומנים מפעילות שוטפת, אך גם את הרווח המייצג שלנו, שמנטרל במקרים רבים דברים לא תזרימיים כמו הוצאות תגמול מבוסס מניות שאינן חוזרות ונשנות.

מרג’ין אוף סייפטי

המרג’ין אוף סייפטי של החברה עומד על כ-8.3% – מהרף הנמוך מבין חברות הסקטור.

הסכמים ושת”פים

ראשית, לפנאקסיה יש הסכם לשיתוף פעולה עם חברת Neuraxpharm, במסגרתו Neuraxpharm והחברה מפיצות את המוצרים של פנאקסיה באירופה, בעיקר בגרמניה, בקפריסין ובצרפת (בצרפת זה נעשה במסגרת פיילוט ללא קבלת תשלום). החברה לא מדווחת מהי חלוקת ההכנסות בין השתיים, כמה תוצרת שולמה עד כה, מה המחיר שנתקבל על כל גרם, כמה מכירות במונחים שקליים נרשמו במסגרת שיתוף הפעולה או מה התרומה שלו לרווחיות.

כמו כן, לחברה יש הסכם משותף עם רפא כאמור, במסגרתו השתיים מוכרות את המותג אקסיבן, שממותג כמותג שעובר הליכי בקרה קפדניים יותר משאר התוצרת, אם כי אין לכך אסמכתאות ככל הידוע לנו. במסגרת הסכם שיתוף הפעולה, חברת שיח מדיקל היא האחראית על אספקת חומר הגלם למוצרי המותג הזה.

בנוסף, לפנאקסיה יש מזכר הבנות לשיתוף פעולה עם חברת סטנוקר הדנית, במסגרתו פנאקסיה אמורה בעתיד לייצא לסטנוקר תוצרת מישראל לצורך שיווק התוצרת בגרמניה. נכון להיום, לא ידוע על משלוחים כלשהם שבוצעו לדנמרק במסגרת שיתוף הפעולה בין השתיים.

מה הלאה?

פנאקסיה כבר כילתה כמעט עד תום את קופת המזומנים שלה, העומדת כעת על כ-2.9 מיליון שקל (והון חוזר של כ-10.3 מיליון שקל). במצב הקיים ובהתחשב בהפסדים שרשמה החברה עד כה, יהיה לחברה כמעט בלתי אפשרי להמשיך ולפעול בתקופה הקרובה ללא הזרמת כסף מהבנקים או מבעלי השליטה. החברה תצטרך לצמצם את ההפסדים בהקדם, כאשר המצב הפיננסי שלה לא טוב, אך מנגד, בעל השליטה בחברה, דדי סגל, מביע נכונות לתמוך בה כספית.

לסיכום

ההתייעלות, עליה דיברה פנאקסיה בעבר והייתה אמורה להיות מושלמת עד סוף יוני 2021, לא נשאה פרי; לא רק שההתייעלות לא נשאה פרי  אלא גם שהרבעון הרביעי, שאמור היה להיות עם השפעות מלאות של ההתייעלות, היה הרבעון הכי הפסדי שלה אי פעם עת היא הציגה הפסד של לא פחות מ-10.3 מיליון שקל. לא ברור בשלב זה לא מועדות פניה של החברה.

אין בנכתב המלצה לפעול בניירות ערך, כל העושה כן עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לפעילויות בניירות ערך שיעשו בעקבות הכתבה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר