פיקניקנאביס: 7 סיבות טובות לחגוג את ה-20 באפריל בירושלים

ה-20 באפריל הוא יום הקנאביס הבינלאומי המצוין מדי שנה בכל רחבי העולם. בישראל זו תהיה השנה השלישית בה ייערך אירוע זה בירושלים הבירה וכמדי שנה גם הפעם הוא צפוי להיות מעניין ומהנה במיוחד. אירוע חופש אמיתי שכולנו מקווים שלא ייהרס על ידי כוחות האכיפה. דעה.

מאת: מתן וענונו

יום הקנאביס הבינלאומי, 20 באפריל, יצויין השבוע בכל רחבי העולם ובישראל באירוע אזרחי יוצא דופן: אלפי תומכים יחנכו באופן בלתי רשמי את ‘גן הקנאביס הלאומי’, הוא היום ‘גן הוורדים’ הניצב למרגלות משכן הכנסת. כל זאת במסגרת אירועי ‘פיקניק קנאביס / ליל הבאנגים הגדול’.

ואולי נשמע הדבר כמו עוד אירוע “לסטלנים בלבד”, אך אל תטעו לחשוב כי המעמד אינו נוגע אליכם. לפניכם שבע סיבות מצוינות בגינן כל אחד ואחת מכם מוכרחים להגיע מחרתיים (חמישי 20.4 החל משעות הצהריים, פרטים כאן) לירושלים, אל גן הקנאביס, ולקחת חלק בעיצוב העתיד של כולנו:

1. למען החופש של כולנו

הסיבה הבסיסית ביותר לחנוכת גן הקנאביס ולצורך השנתי בקיום אירוע ציון הדרך של המאבק הלאומי לאי הפללה ולגליזציה של הצמח, היא קודם כל למען החופש הבסיסי של כל אחד מאיתנו – כל אדם השואף לחיות כאזרח חופשי מדאגות במדינה מודרנית, בה הוא יכול לבחור לעשות כרצונו בביתו, בצורה שאינה פוגעת באחר בשום אופן.

הפגנת הקנאביס הגדולה

אז נכון, נושא הקנאביס אינו התחום היחידי שדורש תיקון בסיסי למען החופש האזרחי במדינתנו, ואולי כמו שאומרים ‘יש דברים חשובים יותר’, אך במקביל ניתן בהחלט לומר שזהו אחד מסמלי החופש האזרחי המודרניים החזקים ביותר, כמו גם מסמל את עליית המעמד של זכויות הפרט. אולי המאבק אינו הכי חשוב, אבל הוא מאבק חשוב ביותר בהחלט.

בתחום זה מראה מדינת ישראל כי היא אינה ניצבת בשורה אחת עם מדינות מודרניות שפטרו מעליהן את החוקים המיושנים ואת רדיפת הצרכנים. רשויות המדינה מציגות לנו מציאות, לא מקובלת על פי רבים, בה פעולה שמבצע אדם בביתו יכולה להיחשב כעבירה על החוק גם ללא פגיעה באדם או בגוף ציבורי אחר.

אדם הגיוני, שאינו אמור להיות מוכן לחיות במציאות כמו זו, חובה עליו לתבוע את זכותו האזרחית למחות על קיומה בישראל של 2017, ולשאוף לביטולה כבר בישראל של 2018, או לפחות במושב הכנסת הבא.

2. כדי להראות את עוצמתנו

המחאה נגד דיכוי הקנאביס וצרכניו החלה למעשה כבר בעת הוצאתו מהחוק, אך בתקופה ההיא, בישראל של שנות השישים, לא היו רבים שיצטרפו למחאת ההיפים ובני הקיבוצים הראשונים. לא הרבה השתנה מאז, ורק כעת ובמקביל לעלייתו של דור הפייסבוק והאינטרנט, ניתנה לנו הזדמנות פז ליצור דריסת רגל מחודשת ויציבה.

בתקופה המודרנית שבה תהליכים חקיקתיים קמים ונופלים על מחאה אזרחית מאורגנת, חובה על כל תומך להבין את חשיבות היציאה ממסך המחשב והטלפון וההתייצבות בעולם האמיתי, מעבר לכביש ומול עיניהם של נבחרי הציבור, שלא תמיד מודאגים ממאות שיתופים ולייקים של סטטוסים מחאתיים בפייסבוק. בעולם האמיתי, דרישותיהם של אלו העומדים על כך (בצורה יעילה ונכונה) בדרך כלל נענות במהרה.

הפגנת קנאביס כיכר רבין

האירוע השנה נערך בסימן מיוחד נוסף, לאחר שהעצרת האחרונה שנערכה בכיכר רבין כחלק מקמפיין “הגיע הזמן ארדן” סחפה כ-10,000 משתתפים – המספר הגבוה ביותר בעצרת לגליזציה מאז שעצרות אלו החלו להיערך במדינתו השקטה. עם הגב המספרי הזה ניתנת לנו השנה הזכות להרים בגן הקנאביס מפגן אזרחי מרהיב, אפילו יותר מזה שהיה בשנה שעברה, שיהדהד אף בתקשורת העולמית דווקא בשל השקט והשלווה שעליהם הוא מבוסס. אם המספרים יהיו שם, הצעד הגדול יקרה מעצמו.

3. כי חונכים גן קנאביס לאומי

רבים מהתומכים הקבועים המתכוונים להגיע ביום חמישי הקרוב לפיקניק בגן הקנאביס, עושים זאת כמעין מסורת שנתית שהחלה בפרץ האירועים העוקבים אחרי ליל הבאנגים בירושלים, והמשיכה גם בשנה שעברה בפיקניק הקנאביס בגן הוורדים. עם כל הכבוד למסורת, זוהי בכל זאת אינה המטרה העליונה שלשמה תוכנן השנה האירוע בצורה רשמית מבעבר.

גן הורדים - גן הקנאביס

חנוכת גן הקנאביס, למרגלותיה של כנסת ישראל, בעת בה החקיקה בתחום האזרחי והרפואי סביב הצמח הופכת חיונית והגיונית מדי יום, מהווה אירוע מכונן ומשמעותי שאין להקל ראש בו או בחשיבות העתידית שתיזכר לו בספרי ההיסטוריה של הלגליזציה בישראל.

שימו לב כי מדובר בחנוכה אזרחית של גן לאומי, כזה שכבר ניתן לו שם וכמה עשרות גינות ורדים תואמות, ובכל זאת פלג בעם ישראל בחר לתת לו שם אחר, על שום החופש, האהבה והרצון לחיות בחברה דמוקרטית שמכבדת את כל חלקיה. זהו אירוע ראשון מסוגו בישראל, ותמיד שווה לצפות בהיסטוריה בהתרחשותה.

ומי יודע, אם הרעיון יטפטף מדי שנה אולי השם הבלתי רשמי יהפוך לבסוף לרשמי ויהיה לנו באמת ‘גן הקנאביס’ בישראל. זה ללא ספק יהיה אחד ממוקדי התיירות המשמעותיים בארץ.

4. כי זה גם למען החולים

מחאת הקנאביס, כמו כל מחאה אחרת, נוגעת במגוון רחב של נושאים וקהלי יעד, שחלקם מעוררים התנגדות מסוימת, כמו קהל הצעירים חובבי הקנאביס שמצטייר בעיני המתנגדים בתור “צבא סטלנים שרק מחפש שאכטה”. עם זאת, ישנו קהל נוסף, ואולי החשוב ביותר שעליו יש לדבר בהקשר של המאבק ללגליזציה, והוא קהל החולים הזקוקים לטיפול בקנאביס רפואי.

קצרה היריעה מלהכיל את יתרונותיו הרפואיים הרבים והמופלאים של צמח הקנאביס, אבל בהחלט ניתן ומומלץ לקרוא עליהם בהרחבה. מספיק לומר שכיום בישראל ישנם עשרות אלפי חולים במגוון מחלות ומצבים רפואיים הצריכים את הקנאביס כתרופה חיונית לכל דבר, וזקוקים באופן נואש למערכת מדינית שתתיר להם להשתמש בצמח ללא צורך בהליכים רפואיים ארוכים ומתישים, אותם רבים מהם לא שורדים בשל חומרת המחלה.

יעקב כהן

החולים שאינם מצליחים להשיג רישיון רפואי נותרים כעבריינים בעיני החוק, רק משום שהם צורכים את התרופה לה הם זקוקים דרך השוק השחור. בפעמים רבות הם זוכים ליחס מחפיר מצד המשטרה ועל הדרך גם מאבדים את התרופה החיונית, שמוחרמת מהם ונשלחת למחסן ראיות במקרה הטוב.

ההנחה לפיה אדם חולה רשאי לגשת באופן חופשי לכל סוגי הטיפולים האפשריים עבורו, לפחות במסגרת רפואית מפוקחת, היא הנחת יסוד בסיסית ביותר בחברה מודרנית המקדשת את הפרט. גם מי שאינו תומך ברעיון של לגליזציה, קנאביס חופשי או הזכות של אדם כזה או אחר לצרוך קנאביס בבית, חייב לתמוך בזכותם של עשרות אלפי חולים לקבל את התרופה שמגיעה להם. מטרה זו ניתנת להשגה בעזרת חקיקה רפואית מתירנית במתכונת של לגליזציה, שתגיע מהר הרבה יותר בעזרת תמיכה ציבורית נרחבת בשטח.

5. כי זה טוב לקופת המדינה והכיס שלנו

תקציבי המדינה העתירים שמוקדשים לעיסוק באכיפת השימוש בקנאביס, הכוללים את עבודתה של משטרת ישראל, בתי המשפט, בתי הסוהר ועוד, כמו גם את עשרות ישיבותיהן של ועידות הכנסת השונות, קמפייני הפרסום הנרחבים של הרשות למלחמה בסמים וכן הלאה – מגוון אפיקים שטוחנים את כיסו של משלם המיסים באופן שוטף, הם בזבוז כלכלי שהפך מיותר בעולם המודרני. כזה שמדינות נאורות כבר התנערו ממנו בהצלחה.

בנקים כסף מזומן קנאביס קולורדו

האפיק הפעיל והמרכזי ביותר בתחום זה הוא כמובן תקציב הפעילות השוטפת של המשטרה, שוודאי תראה נוכחותה גם בחנוכת גן הקנאביס, כשם שנכחה באירועים קודמים. מטרתה כמובן להרתיע ולמנוע כביכול שימוש עצמי בצמח.

באירוע זה, שמשתתפיו המעושנים ברובם בולטים בעיקר באופיים שוחר השלום, ניתן לראות בצורה ברורה לחלוטין עד כמה תקציב מנופח זה אינו מיועד ל”מלחמה בסמים”, אלא בעצם משמש בפועל למלחמה באנשים חפים מפשע.

לצד בזבוז תקציבי המשטרה, שכמובן יפחת משמעותית ביום שבו ג’וינט בכיס כבר לא ייחשב לעבירה פלילית, שאר הסעיפים המתלווים לתחום האכיפה והרגולציה שהזכרנו קודם ייעלמו מעצמם, או לפחות ירדו לנו קצת מהגב ובעיקר מעומק הכיס. פחות פיקוח קפדני ומיותר = יותר כסף לקופה הציבורית, וזה עוד בלי להזכיר את הרווחים הכלכליים האדירים שיגיעו מהסדרה של השוק ומכירה חוקית.

6. כי זה לא רק בשביל לעשן קנאביס

המאבק למען לגליזציה ומדיקליזציה (ענף קנאביס רפואי חופשי) של קנאביס, בהסתכלות ממוקדת וספציפית ולא כמאבק כללי על חירות הפרט, הוא מאבק גלובאלי שהתגבר בחמש השנים האחרונות במדינות רבות באירופה, בארה”ב, ולמעשה במרבית העולם הנאור ואפילו בכמה מדינות ערב. ההבנה כי מדיניות של שקט ושלווה עדיפה – לכולם – על רדיפה, מניעה וענישה, מחלחלת כעת לאוכלוסייה הבינלאומית באופן משמעותי.

פיקניקנאביס 2016

היתרונות האדירים של הלגליזציה, ואפילו של אי הפללה אמיתית, בה מוגדר השימוש (ללא סחר וגידול) בקנאביס כחוקי במרחב הפרטי, הם מגוונים ונרחבים, החל מירידה בפשיעה ועד לגריפת רווחים אדירים במכירות ובמיסוי. יתרונות אלו רובם ככולם ציבוריים ואינם נוגעים דווקא לאדם הפרטי שמקדם אותם, למרות שישנם רבים הפעילים כבר שנים ארוכות בתחום הקנאביס הישראלי למען קידום אינטרסים כאלה בדיוק.

אמנם כל אחד ומאבקו שלו, אך ראוי כי גם אחד האדם, שאינו נוגע בהכרח בעולם הקנאביס, יגיע לפחות פעם בשנה כדי לתת כתף חיונית לפעילים ולמאבק עצמו, מאבק שנוגע למעשה בכולם. כל כתף היא חשובה, וביום אחד, בו אלפי אנשים ייאספו לכדי המטרה, נוכל להפגין נוכחות שתסייע להשגת הישגים חקיקתיים מהותיים.

7. כי זו מסורת וחגיגה

מחוץ לנושא החברתי, לנושא הכלכלי, לזכויות, לחירויות ולרדיפת הצדק, חשוב לזכור כי בכל זאת מדובר פה בפיקניק צבעוני ושמח של פעם בשנה, שכמו בשנים הקודמות יהיה מלא באנשים צבעוניים שבאים לחגוג יחד חג המושתת על אהבה ושיתופיות.

אם לסכם בקצרה את דבריה של אם לשתי בנות קטנות (אחת מהן בעגלת תינוק) ששוחחה עמי באירוע בשנה שעברה: קבוצה כל כך גדולה של אנשים שבאים להנות ביחד, במאותיהם ובאלפיהם, בלי להכיר מראש וסביב מוקד משיכה אחד בודד, זהו פשוט פסטיבל של אהבה ושלום, ללא קשר לשימוש או לאי שימוש בצמח הקנאביס, שחובה לקחת בו חלק ולו לשם התרשמות מהיופי שטמון בנפש האדם.

פיקניק קנאביס 2016

גם אם אינכם תומכים נלהבים בקנאביס ובצריכתו החופשית, ולא השתכנעתם עד כה שחשוב להיות בגן הקנאביס מסיבה מהותית כלשהי, לפחות תגיעו כדי לחגוג ולהנות מכמה שעות נדירות של שקט, שלווה וקבלה – וקצת חופש אמיתי, גם אם זמני.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר