פיסת היסטוריה: ממשלת ארה”ב מודה בריסוס מכוון של שדות מריחואנה ב’פראקוואט’

במהלך שנות ה-80 של המאה הקודמת, הודה מנכ”ל ה-DEA כי שדות מריחואנה בלתי חוקיים רוססו בחומר ההדברה הרעיל ‘פראקוואט’.

במסגרת מלחמתו של הממשל הפדרלי בארה”ב בתופעת השימוש במריחואנה בשנות ה-70 של המאה הקודמת, רוססו שדות מריחואנה בחומרי הדברה מסוג ‘פראקוואט’, במטרה להשמיד את היבול ובכך למנוע שימוש בו על ידי אזרחי המדינה. הממשל הודיע כי רוססו אך ורק שדות גידול מריחואנה הממוקמים מחוץ לגבולות ארה”ב, אשר היוו באותם ימים כ-90% אחוז מסה”כ תוצרת המריחואנה בשימוש במדינה.

בין השנים 1978 ל-1982, הופסק לחלוטין כל שימוש בחומר ההדברה ‘פראקוואט’ בגלל חשש לנזקים קשים שייגרמו למעשני המריחואנה שיכניסו את חומר ההדברה לריאותיהם.

הודעה על הפסקת שימוש בפראקוואט (1978)
הודעה על הפסקת שימוש בפראקוואט (1978)

בשנת 1983 הודיע הממשל הפדרלי כי ישוב להשתמש בחומר ההדברה בשנית.

“הגענו למסקנה שבאופן כללי היתרונות שבשימוש בפראקוואט גוברים על החסרונות,” הודיעה מחלקת המדינה של ארה”ב. “אנו מעריכים כי אספקת המריחואנה ממדינות שכנות תרד ב-60% עד 70% אחוזים בעקבות ריסוס השדות.”

הודעה על שימוש בפראקוואט (1983)
הכתבה בעיתון על חזרה לשימוש בפראקוואט (ינואר 1983)

אחת ממטרות הריסוס המוצהרות היתה הפחתת השימוש במריחואנה בקרב בני נוער.

“ירידה בכמויות המריחואנה שייכנסו לארה”ב תוביל לעלייה במחירים שתמנע מבני נוער להשיג את החומר,” נכתב בהצהרת מחלקת המדינה, שהעריכה כי עלויות פרוייקט הריסוס תגענה עד ל-19 מיליון דולר שיופנו להכשרה ורכישת ציוד עבור ריסוס של מעל ל-300,000 דונם של שדות מריחואנה.

“לא מצאנו עדות לנזקים בריאותיים שנגרמים עקב שאיפת פראקוואט,” אמר ג’ון תומאס ממחלקת המדינה בראיון בשנת 1983. “פראקוואט היה בשימוש במשך שנים ועבד ביעילות בריסוסי שדות במקסיקו עד שב-1978 החליט הממשל לאסור את השימוש בו.”

על אף דבריו של תומאס, בשנת 1985 הודה הממשל כי “ישנו סיכון מסויים לפגיעה של חומר ההדברה בבריאותם של צרכני מריחואנה ‘כבדים’.” בעקבות הודעה זו הופסק שוב השימוש בפראקוואט ובמקומו החלו להשתמש ב’גלייפוסט’, קוטל עשבים סיסטמטי שרשום כפטנט של חברת ‘מונסנטו‘ תאגיד הענק האמריקאי העוסק בהנדסה גנטית של זרעים, פירות וירקות ושמעורר ביקורת קשה בקרב אוכלוסיות רבות ברחבי העולם.

בשנת 1988 הודיע שוב הממשל על חזרה לשימוש בחומר ההדברה.

מחקרים שנערכו במהלך השנים האחרונות מצאו כי שימוש בפראקוואט עלול לגרום לפרקינסון ובעיות בריאותיות קשות אחרות.

ראו עוד: אירועי מפתח בהיסטוריה של המריחואנה (תמונות)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר