מגלגל...

פיסת היסטוריה: חוגגים לגליזציה של אלכוהול בארה”ב

סוף תקופת היובש: היום לפני 81 שנים הוכרזה לגליזציה של אלכוהול בארה”ב והחלו מכירות האלכוהול החוקיות במדינה לאחר שנים אל איסור. לחיים!

ב-5.12.1933 בוטלו החוקים שאסרו על מכירת אלכוהול בארה”ב באחד המהלכים ההיסטוריים במדינה, כשלראשונה מאז הקמתה של ארצות הברית של אמריקה, בוטל באופן רשמי תיקון ממשלתי לחוקה. למחרת החלו מכירות האלכוהול החוקיות.

במסגרת התיקון ה-21 לחוקה בוטל התיקון ה-18 לחוקה (Amendment 18) אשר אסר במשך 13 שנים, 10 חודשים ו-19 ימים את הייצור, ההפצה ומכירת האלכוהול.

אותן 13 שנים לא עברו בשקט כמובן והובילו למה שמכונה היום “תקופת היובש“, במהלכה התפתחו והתעצמו למימדי ענק כנופיות הפשיעה וארגוני המאפיה השונים בכל רחבי ארה”ב. המאפיה, ובעיקר זו של אל קאפונה, שהתפרנסה מייצור ומכירה של אלכוהול, השתלטה על עסקי המשקאות והחלה מלחמת כנופיות.

הפגנה למען ביטול חוק היובש
הפגנה למען ביטול חוק היובש – “אנחנו רוצים בירה”

לאחר 13 שנים, בהן נפרץ החוק הלוך וחזור ובמהלכן נערכו הפגנות רבות שקראו לביטולו, החליט הממשל האמריקני לבטל את חוק היובש כדי לא לגרום להתגברות הפשע בארה”ב.

אל קפונה המשיך להתעסק בזנות, הימורים וסמים קשים כי אף אחד לא הזדקק יותר לאלכוהול לא חוקי. מה קרה לאחר 13 שנים כשבוטל חוק היובש?התפתחה תעשייה שלמה ממוסדת ומסודרת לייצור אלכוהול וכיום תוצרתה של ארה”ב נמכרת בכל העולם והיא נחשבת לאחת היצרניות הגדולות של משקאות אלכוהוליים ברמה גבוהה.

חוק היובש הונהג במדינות נוספות מלבד ארה”ב. מ-1901 עד 1948 באי הנסיך אדוארד (פרובינציה קנדית), מ-1914 עד 1925 ברוסיה, מ-1915 עד 1928 באיסלנד, מ-1916 עד 1927 בנורבגיה, מ-1919 עד 1932 בפינלנד וכאמור – מ-1920 עד 1933 בארצות הברית.

ההודעה בעיתון על ביטול חוק היובש
ההודעה בעיתון על ביטול חוק היובש

מתוך וויקיפדיה: “הדעה הרווחת היא שחוקי יובש בוטלו מכיוון שהם כשלו ולא הצליחו למנוע שתיית משקאות חריפים. אך יכולות להיות סיבות אחרות לביטול החוקים, כמו התפשטות הדעה המתירה לאדם לנהוג כרצונו גם כאשר הוא גורם לעצמו נזק, התגברות “השוק השחור” של האלכוהול והגדלת הפשיעה (בארצות הברית לדוגמה החלו ארגוני המאפיות לתפוס מקום משמעותי ומסוכן) וסיבה נוספת היא השפעתם של בעלי הון על המחוקקים (אשר היו מעוניינים בהחזרת הסחר במשקאות אלכוהוליים).”

בישראל לצערנו המדינה אינה מבינה שהמלחמה בסמים גורמת ליותר נזק מתועלת. הם אינם מבינים שממש כמו האיסור שהיה בארה”ב על צריכת אלכוהול (“תקופת היובש”) והפריח את המאפיה של אל-קאפונה, כך האיסור על צריכת קנאביס גורם לארגוני הפשיעה לצמוח ואלו ממשיכים להטיל מורא על אזרחי המדינות במרכז אמריקה.

ראו עוד:
מה קורה בגוף כשמערבבים מריחואנה ואלכוהול ביחד?
מחקרים מוכיחים: יותר מריחואנה – פחות אלכוהול

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר