מגלגל...

פיסת היסטוריה: היום בו יצא החשיש מהחוק בישראל

השנה היא שנת 1919, המנדט הבריטי מכריז בפעם הראשונה כי החשיש ‘לא חוקי’ גם בארץ ישראל – כך זה נראה:

לנוכח החדשות המשמחות על הלגליזציה המתפשטת בימים אלו ברחבי ארה”ב ובמוקדים נוספים בעולם, ניתן לשמוע לא פעם צרכני קנאביס ושוחרי חירות ישראלים המגיבים במרמור: “עד שהחוקים האלה יגיעו גם לישראל ייקח שנים”.

רונלד סטורס. הביא עלינו את המכה
רונלד סטורס. הביא עלינו את המכה

ובכן לדאבוננו, יש סיכוי לא רע שהם צודקים, ורק ימים יגידו מתי אנשי החליפות בישראל ישכילו לתקן את העוולה הנוראית והמיותרת הזו שנגזרה עלינו. אולם כשמסתכלים במבט לאחור על התקופה שבה החלו בעולם המערבי את מסע הדמוניזציה כנגד הצמח – נראה כי דווקא צרכני הקנאביס בארץ הקודש היו מבין הראשונים בעולם ש”זכו” לחוש את נחת זרועו של החוק האווילי.

זה קרה בזכות קצין בריטי מלא במוטיבציה בשם רונלד סטורס, שקבע כבר בשנת 1919 על איסור החזקה, צריכה וסחר של חשיש בתחומי ארץ ישראל המנדטורית – כל זה קורה בזמן שבאנגליה, ארץ מולדתו של סטורס, החשיש נותר עדיין חוקי לגמרי ולמעשה יצא מהחוק רק ארבע שנים לאחר מכן…

בהודעה הרשמית מטעם המנדט הבריטי נכתב בתאריך הראשון לפברואר, 1919:

מודעה רשמית – חשיש:

ההודעה הרשמית של המנדט הבריטי
ההודעה הרשמית של המנדט הבריטי – לחצו להגדלה
א. מזהירים בזה את הקהל שמיום פרסום מודעה זו אסור לעבד, להוציא, להכניס, לקנות, למכר, להציע למכירה או להחזיק חשיש. ואולם הרשות לכל אדם שיש ברשותו חשיש למסרו במשך 14 יום מתאריך פרסום מודעה זו לאופיצר המנהל את המשטרה שבאותו מחוז מבלי לקבל כל תשלום. ואם נמסר החשיש באופן הנ”ל – יקבל ולא יטל כל עונש. לבולשת ולמשטרה יש הרשות לעקל כל כמות של חשיש שתמצא אחרי זה ולהחרימה.

גם זה בטח יעניין אותך

ב. בגדר סעיף 1 כל אדם שיעשה מעשה המתנגד למודעה זו יובא למשפט לפני שופט שלום צבאי או אזרחי ויענש, בחטא ראשון, לעונש כסף שלא יעלה על 5 לירות על כל ק”ג או חלק של כל ק”ג חשיש שימצא אצלו; ובעד חטא שני או אחר יענש בעונש כסף של לא יותר מ-20 לירות בעד כל קילוגרם או חלק מקילוגרם, או למאסר שלא יותר מ-6 חודשים או לשני העונשים גם יחד, ובצרוף לעונשים האלו יחרם החשיש
וכל הדברים הקשורים בעיבודו, בהוצאתו ובשימורו, יחד עם כל החפצים ששמשו למטרת הסתרת זהותו, או הקלת מכירתו, קניתו או חזקתו.

רונלד סטורס, בריגדיר גנרל, ממלא-מקום המנהל הראשי. המשרד העליון להנהלת שטח האויב הנכבש, ירושלים. 1 לפברואר 1919.

היום, שנת 2015, בישראל אין עדיין חוק סמים, אלא “פקודת” סמים שאומצה מהמנדט הבריטי…

תודה לאביאל ב’ מרשות העתיקות על הטיפ.

ראו גם:
פיסת היסטוריה: קציר הקנבוס בקיבוץ דפנה (1942)
פיסת היסטוריה: חוגגים לגליזציה של אלכוהול בארה”ב
קנאביס – כל ההיסטוריה על רגל אחת

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר