מגלגל...

פייסבוק חסמה את פרסום קמפיין בג”צ הלגליזציה

הרשת החברתית מסרבת לאפשר פרסום ממומן של הקמפיין שמטרתו הגשת עתירה לבית המשפט העליון בדרישה לבטל את חוקי האיסור על קנאביס בישראל. הפרשה עשויה להגיע להחלטת בית המשפט, זאת במידה ונציגי פייסבוק לא יאפשרו את הפרסום.

פייסבוק מונעת מלפרסם את קמפיין בג”צ הקנאביס ההיסטורי שמטרתו לגייס סכום כסף לייצוג משפטי במסגרת עתירה צפויה לבית המשפט העליון במטרה להביא להסדרת שוק הקנאביס בישראל (לגליזציה).

הרשת מסרבת לאפשר תשלום עבור פרסום הקישור לדף הפרוייקט באתר “הדסטארט” (כאן), זאת לדבריהם מאחר והדבר מעודד לכאורה שימוש בסמים.

כל ניסיון ליצור קשר עם נציגי החברה, מעיין שריג מנהלת יחסי הציבור של החברה וכן ג’ורדנה קוטלר דוברת החברה בישראל, לא העלו פתרון.

בתגובה לחסימה הוגש בתחילת השבוע מכתב התראה למשרדי פייסבוק ישראל בתל אביב מטעם עו”ד דקל עוזר, ובו דרישה לבטל את החסימה ולאפשר פרסום הקמפיין.

“הימנעות ממתן שירותי פרסום על בסיס שלילת עמדות היא עבירה ועוולה אזרחית, כי על-פי חוק אסורה אפליה על בסיס השקפה והשקפה פוליטית בפרט,” נכתב.

סירוב פייסבוק לאפשר פרסום הקמפיין
הודעת הסירוב של פייסבוק לאפשר פרסום הקמפיין

חסימה זו מצד פייסבוק, שעשויה להביא אף לתביעה בבית המשפט, הינה הקשחה נוספת של המדיניות של הרשת החברתית החוסמת מזה חודשים ארוכים כל תוצאת חיפוש הכוללת את המילה ‘קנאביס’.

אתר ‘גלובס’, שפירסם את הסיפור לראשונה (כאן), מציין עוד כי במכתב ששלחו עורכי הדין לפייסבוק נטען כי בסרטון הנכלל בקמפיין ובתכנים המשודרים לצורך גיוס כספים אין כלל עידוד לצריכת סמים, אין שימוש בתוכן אלים, ואין אפילו הצגה של הסם עצמו.

“הקמפיין עוסק במדיניות הציבורית הרצויה ומקדם תמיכה בהגשת בג”ץ”, נטען במכתב. “לא מצאנו בפייסבוק הנחיה האוסרת על גיוס כספים לבג”ץ ולא הנחיה האוסרת על הבעת תמיכה במדיניות ציבורית, גם אם אותה מדיניות ציבורית היא הפסקת ההפללה של צרכני קנאביס – מדיניות הקיימת ברוב מדינות העולם המערבי; או אפילו הסדרה של שוק הקאנביס – מדיניות הקיימת ב-13 מדינות בארה”ב ובמדינות נוספות בעולם”.

הדחייה מצד פייסבוק מגיעה על פי הנטען מכך ש”הבודקים אינם מבינים אולי את השפה העברית, והם פוסלים כל הודעה הכולל את המילים ‘קנאביס’ וכל סרטון הכולל בתוכו ציור של עלה הגראס – בלי בדיקה מעמיקה של התוכן”.

ואכן, בשבוע שעבר נחשף באתר ‘הארץ’ (כאן) כי צוותי פייסבוק המצנזרים פוסטים שעולים ברשת מצד ישראלים הינם כלל אינם ישראלים או דוברי עברית. העובדה נחשפה בעזרת מסמכים שנחשפו במסגרת התביעה שהגיש אמיר חצרוני נגד הרשת החברתית במאי השנה בעקבות מחיקת חשבונו.

עו”ד עוזר סיפר הבוקר על החלטתה של פייסבוק בתכנית הרדיו של ינון מגל וענת דוידוב ב-103FM: “מדובר בהפרת חוק מצידה של פייסבוק,” הסביר. “בהחלט יכול להיות שזה יתגלגל לתביעה ובינתיים יש לנו הזדמנות לבקש מהציבור שיתמכו ויפיצו את הקמפיין”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר