גרמניה: אושר פיילוט לגליזציה בעיר דיסלדורף

ביום רביעי האחרון אישר בית המחוקקים בעיר דיסלדורף, גרמניה, את תחילתו של ניסוי חדש: לגליזציה מלאה והתרת החזקת עד 3 שתילים ו-30 גרם קנאביס. “שליטה בשוק הקנאביס תאפשר לנו לחסל את השוק השחור,” מסרו יוזמי המהלך. גם בברלין מתוכנן מהלך דומה.

בית המחוקקים העירוני של דיסלדורף, בירת המחוז הגדול ביותר בגרמניה, נורדריין וסטפאליה, אישר ביום רביעי האחרון את יציאתה לדרך של תכנית פיילוט חדשה במסגרתה תיישם העיר לגליזציה מלאה של קנאביס לצרכי פנאי הכוללת גם היתר גידול לשימוש עצמי.

קטיה דרנר
קטיה דרנר: “לגליזציה תגן על בריאותן של האוכלוסיות הצעירות”

בחודש מרץ האחרון הגישה מפלגת “הירוקים” הגרמנית – אחת המפלגות הפופולריות ביותר במדינה – הצעת חוק ללגליזציה של קנאביס לבית הנבחרים הפדרלי (הבית התחתון של הפרלמנט הגרמני).

על פי ההצעה החדשה, הקנאביס יהפוך מחומר שאינו חוקי ואינו נאכף (ועקב כך נמכר בשוק השחור) לצמח המותר לגידול ומכירה תחת השגחה קפדנית, שתכלול איסור מכירה במכונות אוטומטיות או ביצוע משלוחים.

“המטרה העיקרית היא חיסולו של השוק השחור בו נסחר הקנאביס במדינה וכן העלאת רמת הביטחון הציבורי,” כתבה סגנית ראש התנועה, קטיה דרנר, בגוף ההצעה. “כמו כן, החקיקה החדשה תתיר חופש למבוגרים על ידי הסרת ההפללה, ובמקביל תגן על בריאותן של האוכלוסיות הצעירות.”

למרות התמיכה שקיבלה ההצעה ממספר חברי בית הנבחרים, על פי דברים שמסר ג’ורג’ וורט מפדרציית ההפ הגרמנית (DHV) לכתב העיתון הגרמני FAZ, נציגיהם של שתי המפלגות החזקות בשלטון, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD) והמפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) צפויים לחתום נגד ההצעה וכלל הנראה שהיא לא תעבור, לפחות בהרכב הפרלמנט הנוכחי.

3 שתילים ו-30 גרם לשימוש עצמי

אך בניגוד לתחזיתו של וורט, נציגי המפלגה הסוציאל דמוקרטית בבית המחוקקים העירוני בדיסלדורף (המכונים “האדומים”), חברו לפרויקט פיילוט חדש שהוצג על ידי נציגי מפלגת “הירוקים” אשר קיבל תמיכה גם מנציגי המפלגה הדמוקרטית החופשית (FDP), המכונים “הצהובים”.

אנגלה הבלר - נציגת הירוקים בבית המחוקקים בדיסלדורף
אנגלה הבלר – נציגת הירוקים בבית המחוקקים בדיסלדורף

בהתאם למודל שהוצג בהצעת החוק הכלל-ארצית, הכמות אשר תותר להחזקה עצמית תהיה עד 30 גרם, וכן יותר גידול של עד שלושה צמחי קנאביס לשימוש עצמי בכל שטח פרטי.

הטענה העיקרית שמציג המודל הניסיוני של “קואליציית הרמזור” (שילוב צבעי המפלגות), זהה לזו שהגישו נציגי המפלגה בחודש מרץ, כאשר המטרה העיקרית היא חיסולו של השוק השחור והקטנת הסיכון לפגיעה בבריאות הציבור בכלל ובאוכלוסיות הצעירות בפרט. מלבד זאת, ההצעה מציינת גם את רווחי המיסים הצפויים להיכנס לקופה הציבורית בעקבות המהלך, המוערכים בכמיליארד וחצי יורו בשנה.

“הפללת צרכני הקנאביס גררה עד היום רק עיכוב מחקרים ומניעת הקטנת הפגיעה באוכלוסייה,” כתבו נציגי בית המחוקקים העירוני אנגלה הבלר ונורבט צ’רבינסקי בפוסט שפורסם בדף המפלגה לאחר אישור ההצעה. “שליטה בשוק הקנאביס תאפשר לנו לחתור לחיסולו של השוק השחור במדינה ולהגן על האוכלוסייה.”

הפרויקט החדש שכאמור הועלה ביום רביעי האחרון בפני בית המחוקקים העירוני, קיבל את הסכמתם של רוב חברי הישיבה, ולאחר מכן הוגש לאישורו של המוסד הפדרלי לפיקוח על תרופות (BfArM).

נכון לעכשיו קיים מודל דומה שהוגש על ידי בית המחוקקים בברלין, הנשלט על ידי נציגי מפלגת הירוקים, אך על פי נתונים שנותחו על ידי האתר הגרמני ‘Infratest’, הניסוי בדיסלדורף הינו בעל סיכוי גבוה יותר להפוך לפיילוט הגרמני הראשון למודל של לגליזציה מלאה.

נציגי "קואליציית הרמזור" עם הצעת החוק ללגליזציה בדיסלדורף
נציגי “קואליציית הרמזור” עם הצעת החוק החדשה

ראו גם:
בקרוב: הקופי-שופ הגרמני הראשון במרכז ברלין
ירוק בברלין: קנאביס חופשי בבירת התרבות הגרמנית
גרמניה: חולים יורשו לגדל קנאביס בביתם
פעיל לגליזציה גרמני זכה במיליון יורו בתכנית כשרונות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר