פייזר נכנסת לתחום הקנאביס עם השקעה של 6.7 מיליארד דולר

תאגיד התרופות הענק שנכנס לחיינו בסערה בשנתיים האחרונות בעקבות מגפת הקורונה, הודיע אתמול כי הוא נכנס לפעילות בתחום הקנאביס הרפואי. פייזר רכשה את חברת התרופות האמריקנית ארנה פארמה העוסקת בפיתוח תרופה מבוססת קנבינואידים בסכום של 6.7 מיליארד דולר

שוק הקנאביס הרפואי קורץ, כידוע, גם לענקיות התרופות העולמיות, ששולחות את זרועות התמנון שלהן כמעט לכל מקום. כעת עושה זו חברת “פייזר” (Pfizer), שנכנסה לחיינו בסערה עם החיסון לקורונה, והיתה ידועה קודם בעיקר כמפתחת ויצרנית הויאגרה, הגלולה לשיפור האון הגברי.

פייזר הודיעה אתמול (שני, 20.12) כי היא מהמרת על תרופה מבטיחה בתחום הקנאביס הרפואי, עם רכישה של חברת התרופות האמריקנית “ארנה פארמה” (Arena Pharmaceuticals) בסכום של לא פחות מ-6.7 מיליארד דולר.

על פי תנאי ההסכם, פייזר רוכשת את כל המניות של ארנה תמורת 100 דולר למניה, בעסקה מלאה במזומן. בהודעה לעיתונות נכתב כי העסקה המוצעת תהיה כפופה לתנאי הסגירה מקובלים, לרבות קבלת אישורים רגולטוריים ואישור בעלי המניות של ארנה.

ארנה היא חברת ביוטכנולוגיה עם צינור אחד המוקדש לטיפולים מסוג קנבינואידים, כאשר התרופה המבטיחה המבוססת קנבינואידים שאותה מפתחת ארנה, הנקראת אולורינאב (Olorinab), מיועדת לטיפול במחלות מעי. כפי שמציין האתר של ארנה, מדובר בתרופה שנמצאת בשלב המחקרי ועדיין אינה מאושרת לשימוש על ידי אף רשות בריאות.

הצוות של ארנה מפתח את התרופה המבוססת על קנבינואידים עם התמקדות ראשונית בכאב קרביים, הקשור להפרעות במערכת העיכול. באתר של ארנה נכתב כי התרכובת המצויה בתרופה, באמצעות ההיקשרות הסלקטיבית שלה לקולטני CB2 לעומת CB1, נמצאת בבדיקה לשיכוך כאבים ללא השפעות פסיכואקטיביות שליליות.

אז איך זה עובד? קולטני CB1 ו-CB2, הנמצאים בגופו של כל אדם, נקשרים למערכת האנדוקנבינואידית, שהיא מערכת מורכבת לאיתות תאים הנמצאת גם היא בגוף. אנדוקנבינואידים כגון THC ו-CBD יכולים להיקשר לשני הקולטנים, כדי לאותת לגוף שהמערכת האנדוקנבינואידית צריכה לפעול. עם זאת, ההשפעות תלויות בקולטן האנדוקנבינואידי הספציפי ובאינטראקציה של הקנבינואיד עם הקולטן. במקרה הזה, הקולטן CB2 אמור לאותת למערכת האנדוקנבינואידית לפעול כדי לסייע לגוף להילחם בפגיעה במעיים. 

“הרכישה המוצעת של ארנה משלימה את היכולות והמומחיות שלנו בתחום הדלקת והאימונולוגיה”, אמר מייק גלדסטון, נשיא מחלקת הדלקות והאימונולוגיה בפייזר. לדבריו, “מדובר במנוע חדשנות של פייזר, המפתח טיפולים פוטנציאליים עבור חולים עם מחלות אימונו-דלקתיות מתישות שזקוקים לאפשרויות טיפול יעילות יותר”. 

עמית ד. מונשי, נשיא ומנכ”ל ארנה, הוסיף כי “שילוב היכולות של פייזר יאיץ את המשימה של ארנה לספק תרופות חיוניות לחולים, ואני מאמין שהעסקה הזו מייצגת את הצעד הבא הטוב ביותר הן עבור המטופלים והן עבור בעלי המניות”.

בנוסף לתרופה מבוססת הקנבינואידים, ארנה מפתחת גם תרופות נוספות, תוך התמקדות בפיתוח פתרונות פוטנציאליים חדשניים לטיפול בכמה מחלות דלקתיות.

כמו חברות הטבק הגדולות, העניין של חברות הביג פארמה כגון פייזר בתעשיית הקנאביס הרפואי אינו מקרי או חדש. 

כבר בספטמבר 2018 פורסם דו”ח שהפיקה חברת האנליטיקה האמריקאית ניו פרונטייר, המתמקדת בתעשיית הקנאביס, שמצא כי 7 מתוך 10 מחזיקי הפטנטים המובילים בקנדה בתחום הקנאביס ורכיביו הן חברות תרופות גדולות ומוכרות, כולל פייזר.

על פי אותו דו”ח, פייזר, שהיתה אז במקום הראשון בעולם במכירות תרופות, החזיקה נכון ל-2018 ב-14 פטנטים בתחום הקנאביס.

ג’י דאבליו (GW), חברת תרופות בריטית שהיתה יצרנית תרופת הקנאביס הראשונה בעולם באישור ה-FDA, החזיקה אז ב-13 פטנטים בתחום הקנאביס, ואילו אריקסון (ERICSSON), חברת הטלפוניה יצרנית הסלולר השוודית, החזיקה ב-13 פטנטים בתחום. הרשימה המלאה של חברות הענק המחזיקות פטנטים בתחום הקנאביס הרפואי, ממש כאן.

על פי דו”ח אחר של ניו פרונטייר, מחודש מאי 2017, הקנאביס צפוי “לגנוב” יותר מ-4 מיליארד דולר מדי שנה מחברות התרופות – בעיקר מחברת פייזר המחזיקה בתרופות לטיפול בבעיות בריאותיות כמו אפילפסיה, גלאוקומה, דיכאון, חרדה ושבץ. 

עורכי אותו דו”ח ציינו כי פייזר, שבשנת 2016 הרוויחה 52.8 מיליארד דולר ממכירות תרופות, עשויה על פי התחשיב לספוג נזק של חצי מיליארד דולר מדי שנה.

כעת, כצפוי, העניין של פייזר ושל ענקיות תרופות אחרות בתעשייה המתפתחת במהירות של הקנאביס הרפואי הולך וגדל. כאשר המחקר והפיתוח של תרופות וטיפולים מבוססי קנאביס משיג תוצאות טובות ומרגשות, לא יהיה זה הימור פרוע לומר כי אותן ענקיות רק יגבירו את מעורבותן בתעשיית הקנאביס הרפואי בשנים הבאות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר