מגלגל...
x

פייגלין בוועדת הכנסת: “קנאביס לא פוגע בנהיגה”

הבוקר התקיימה ישיבה של וועדת הכלכלה של הכנסת אשר דנה בהצעת החוק החדשה לפיה יוטלו עונשי שלילה על הנוהגים תחת השפעת קנאביס. ח”כ משה פייגלין התנגד לחוק החדש וטען: “השפעת הקנאביס היא הפוכה לזו של האלכוהול ומחקרים מראים ששימוש בו אינו גורם לתאונות דרכים”.

כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, הבוקר נערכה ישיבה של וועדת הכלכלה של הכנסת שדנה בנושא הצעת החוק הממשלתית החדשה על פיה יוטלו עונשי שלילה של 6 חודשים למי שייתפס נוהג עם שאריות קנאביס בדמו. עוד מציע החוק כי מי שייתפס נוהג כשבדמו שילוב של קנאביס ואלכוהול (בכל כמות שהיא) יישלל רשיונו למשך שנתיים.

משה פייגלין
ח”כ משה פייגלין

ח”כ משה פייגלין, נציג הקנאביס במשכן הכנסת, הציג רשימת מחקרים המוכיחה כי שימוש בקנאביס – בניגוד לאלכוהול – אינו מוביל לעלייה בתאונות הדרכים ואף להפך מכך. “במחקר שנעשה על ידי חוקרים מאוניברסיטאות מונטנה וקולורדו התברר כי ב 13 מדינות בארה”ב בהן אישרו חלוקת קנאביס רפואי, ירד שיעור ההרוגים בתאונות דרכים ב 8% עד 11%,” ציטט פייגלין את תוצאות המחקר שפרסמנו כאן לפני למעלה משנתיים.

“אין מחקרים המאששים את ההשוואה בין אלכוהול שהוא גורם משמעותי מאוד לתאונות דרכים לבין קנאביס,” אמר. “ההפך הוא הנכון, השפעת הקנאביס היא הפוכה להשפעת האלכוהול. בעוד האלכוהול מעורר וממריץ וגורם לקבלת החלטות פזיזות ומסוכנות, הקנאביס גורם להרגעה.”

פייגלין הדגיש גם את הבעיה עם הצעת החוק אשר הופכת את 14,000 המטופלים בקנאביס רפואי לעבריינים בעל כורחם. “הכנסת הקנאביס לחוק היא שלילה מוחלטת של אפשרות הנהיגה לחולים אשר קיבלו רישיון ממשרד הבריאות לצרוך קנאביס. חולים רבים שבזכות הקנאביס חזרו לשוק העבודה ולניהול חיים תקינים, יאלצו לבחור בין הזכות להיות מטופלים בקנאביס לבין הזכות לנהוג. החלטה בלתי אפשרית במציאות חיינו.”

צפו בקטע מתוך הוועדה:

נציגת משרד המשפטים טענה כי המטרה היתה לעשות מדרג מסויים בעונשים, להפחית את העונש על קנאביס לחצי שנה (משנתיים) ולהגדיל את העונשים על ערבוב של סמים עם אלכוהול (בכל כמות). “המטרה לא היתה לפגוע באלו המחזיקים באישור לקנאביס רפואי,” הסבירה. “צריך לדון עם המומחים בנושא הזה ולנסות למצוא פתרון לכך.”

בוועדה הובהרה הבעיה כי בבתי המשפט אין הפרדה בין קנאביס לסמים אחרים. “אתם מתייחסים לסמים השונים ולאלכוהול כמקשה אחת,” אמר פייגלין. “צריכה להיות התייחסות מתאימה בחוק לכל חומר – אלכוהול, סמים מסוכנים ואפילו תרופות מרשם חוקיות. האם שוטר בודק את דמו של נהג למציאת שאריות תרופות מרשם חזקות?”

פייגלין סיכם את הדיון וביקש מחברי הוועדה להוציא מהצעת החוק את כל הסעיפים בנושא הקנאביס, עד אשר יוצגו מחקרים המראים קשר בין קנאביס לתאונות דרכים.

ח”כ תמר זנדברג התייחסה לדיון אף היא ורשמה כי “המשטרה מצאה מומחה אחד שהעיד על השפעה מזערית, והופ, יש חקיקה. אז מה אם ידוע לכל בר דעת שאין שום השפעה שבועות אחרי העישון. החוק הופך 14,000 מטופלי ומטופלות בקנביס רפואי למשוללי רשיון דה-פקטו, ועוד עשרות אם לא מאות אלפים שכל חטאם שעישנו ג׳וינט – לפסולי רשיון בפוטנציה.”

דיון נוסף צפוי להתקיים בהמשך.

צפו: מבחן נהיגה למעשני מריחואנה
ראו גם: מריחואנה לא פוגעת בנהיגה. להפך!

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר