דו”ח חדש: פחות שתייה מופרזת של אלכוהול במדינות עם קנאביס חוקי

שוק הקנאביס החוקי בארה”ב צפוי להגיע ל-75 מיליארד דולר בשנת 2026 ובכך להתקרב לשווי שוק המשקאות הקלים, כך בדוח חדש. עוד נמצא כי במדינות בהן הקנאביס הוא חוקי נרשמה ירידה במקרי “בינג’-דרינקינג” – שתייה מופרזת של אלכוהול.

תופעת השתייה המופרזת של אלכוהול (Binge Drinking) ממשיכה לשבור שיאים בארה”ב, אך דוח חדש שהופק על ידי חברת Cowen & Co מראה שהרגל זה נמצא בירידה דווקא במדינות בהן השוו את חוקי הקנאביס לאלו של האלכוהול (לגליזציה).

לפני כחודש פרסם ‘המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן’ (CDC) נתונים חדשים לפיהם יותר אמריקנים נוהגים לצרוך אלכוהול בצורה מופרזת (Binge Drinking).

מה משמעות ‘שתייה מופרזת’? ההגדרה האמריקאית לכך היא מה שזכור בודאי לרבים משנות הנעורים שלהם, כאשר שותים 5 משקאות אלכוהוליים או יותר בתוך כשעתיים (4 לפחות במקרה של נשים).

בדוח נמצא כי תושבי ארה”ב שתו בשנת 2015 לבדה 17 מיליארד משקאות אלכוהוליים, כש-1 מכל 6 בוגרים אמריקאים שתה בבינג’ (בהפרזה) לפחות פעם אחת בשבוע.

חברת ניתוח השווקים Cowen & Co, שכבר פרסמה בשנים האחרונות כמה מחקרים בנושא, מצאה במחקר חדש שערכה כי במדינות בהן הפכו את הקנאביס לחוקי באופן כזה או אחר נרשמה ירידה בשתיית בינג’.

“במדינות בהן קנאביס חוקי לבוגרים [באופן כזה או אחר] היה מספר מקרי השתייה המופרזת של אלכוהול לחודש נמוך ב-9% מהממוצע הארצי,” נכתב בדוח, שפרטיו נחשפו ב’פורבס’.

יתרה מזאת, במדינות כמו וושינגטון וקולורדו, בהן אישרו לגליזציה מלאה – כלומר השוואת חוקי הקנאביס לחוקי האלכוהול – נתגלו מספרים נמוכים עוד יותר בכל הנוגע לשתיית אלכוהול בהפרזה.

“במדינות בהן מבוגרים יכולים לגשת לחנות ולרכוש מגוון מוצרי קנאביס נמצאה ממוצע של כמעט 13% פחות בתופעת השתייה המופרזת לעומת מדינות בהן הקנאביס עדיין לא חוקי,” דווח.

“במדינות ללא קנאביס חוקי נמצא ממוצע של 7.4 משקאות אלכוהוליים בכל בינג’, שהם כ-12% יותר מהממוצע של 6.6 במדינות עם קנאביס חוקי,” סיכם הדו”ח.

נתונים אלה זהים לאלו שנמצאו במחקר אחר שפורסם בתחילת השנה, גם שם דווח על 13% פחות מכירות אלכוהול במדינות עם קנאביס רפואי.

בחברת ניתוח השווקים לא חושבים שהקנאביס יעלים לחלוטין את השימוש באלכוהול, אבל מאמינים שהאחד בהחלט בא על חשבון השני. “קנאביס ואלכוהול הם תחליפים אחד לשני,” נכתב.

עוד קובע הדוח כי לעומת התחזית הקודמת שלהם על כך שבשנת 2026 שווי שוק הקנאביס האמריקאי יהיה 50 מיליארד דולר, כעת הם מעריכים שיגיע לשווי של 75 מיליארד דולר במהלך העשור הקרוב – לא רחוק משווי שוק המשקאות הקלים.

ראו גם:
פחות מרשמים לתרופות במדינות עם קנאביס
מחקר מקיף: יותר קנאביס – פחות מתאבדים

חדשות