טוען...

דוחות רבעון Q1: האם יוניבו ופנאקסיה על סף פשיטת רגל

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: אחרי אינטרקיור ו-IMC שעשו זאת באמצע מאי, השבוע, סוף מאי-תחילת יוני, פרסמו שאר החברות הציבוריות את דוחות רבעון Q1 לשנת 2022. מהדוחות עולה כי גם חברת יוניבו וגם חברת פנאקסיה מתקרבות לחדלות פירעון ושוב יוצאות הפסדיות – יוניבו עם הפסד של 2.7 מיליון שקל ברבעון ופנאקסיה עם הפסד עצום של 9.1 מיליון שקל ברבעון. במקביל, שיח מדיקל ובול פארמה דווקא ממשיכות להציג רווחים עם רווח של 1.7 מיליון שקל ו-2 מיליון שקל ברבעון בהתאמה, פארמוקן הפתיעה כשהציגה שורת רווח אם כי קטנה מאוד של 77,000 ש”ח בלבד וחברת קאנומד ממשיכה בהליך היציאה מענף הקנאביס עם הודעה על חיפוש אחר קונה לחווה שלה.

האם יוניבו מתקרבת לפשיטת רגל, למה היא מחליפה מנהלי כספים כמו גרביים ומדוע שונה ניסוח הפיאסקו של המשלוח מטילריי

חברת יוניבו (Univo) פרסמה השבוע את דוחותיה הכספיים לרבעון הראשון של שנת 2022, בו הציגה הכנסות של כ-10.4 מיליון שקל, שהם גידול של כ-82.4% אל מול הכנסות של כ-5.7 מיליון שקל ברבעון המקביל הראשון של שנת 2021. עם זאת בשורה התחתונה יוניבו הציגה ברבעון הראשון הפסד מייצג של כ-2.7 מיליון שקל (בנטרול שינויים בנכס ביולוגי, הוצאות תגמול מבוסס מניות והוצאות והכנסות שאינן חוזרות ונשנות) אל מול הפסד של כ-5.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

יש לציין שיוניבו טענה מספר פעמים בעבר, וטוענת גם בתגובה לניתוח הנוכחי, כי הנתונים המתפרסמים לגביה במגזין קנאביס בעניין הרווח-הפסד הם לא נכונים ו”מעוותים את הרווח האמיתי”, והיא אף הגישה תביעה (שלעמדתנו היא תביעת השתקה) בעניין זה. בפועל, כפי שניתן להבחין ברבעון הזה, בו החברה הציגה בעצמה בדוח שהיא פרסמה כי נרשם לה הפסד נקי של כ-3.8 מיליון שקל, ודווקא הרווח שמפורסם כאן, 2.7 מיליון, עושה עימה חסד.

אז מבחינת הנתונים הכספיים נרשם לכאורה דווקא שיפור בחברה מאז תחילת שנת 2021 – ההכנסות צמחו וההפסד צומצם – אבל הבעיה המשמעותית של יוניבו נמצאת במאזן. לחברה יש, נכון לסוף רבעון Q1, כ-4 מיליון שקל בקופה בלבד. ההון החוזר שלה (נכסים שוטפים פחות התחייבויות שוטפות) עומד אמנם על כ-23 מיליון שקל, אבל אם מפחיתים מלאי ונכסים ביולוגיים (תוצרת בתהליכי גידול) עולה כי לא רק שאין הון חוזר של 23 מיליון שקל, אלא שההון החוזר הוא שלילי בהיקף של כ-5 מיליון שקלים.

כלומר, ליוניבו יש בפועל כ-4 מיליון שקל בקופה, מול 6.9 מיליון שקל שהיא צריכה לשלם לבנקים ב-12 חודשים הקרובים, פלוס 27 מיליון שקל שהיא צריכה לשלם לבעלי האג”ח ומלווים אחרים בעתיד, וכל זה בשעה שהחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-44 מיליון שקל המקשה עליה עד כדי לא מאפשר לה גיוס הון בבורסה באמצעות הנפקה ציבורית בהיקף משמעותי. או במילים אחרות, אם החברה לא “תתאפס על עצמה” ותעבור מהר לרווחיות, קשה לראות כיצד היא תשרוד את השנתיים הקרובות.

לטענת יוניבו בתגובה לנתונים הללו, “החברה היא חברה יציבה ובעלת לקוחות והכנסות שגדלות בשיעור חד והגידול בהוצאות הוא בשל הצמיחה המואצת שלה”. מצד שני, כזכור לקוראי מגזין קנאביס, רק לפני כחודש וחצי נחשף כי במסגרת הליך משפטי שחברת טלקאן ניהלה מול יוניבו בגין אי-עמידה בתשלומים, טענה יוניבו לבעיות תזרימיות והסבירה כי “המצב לא טוב”. לפיכך לא ברור כיצד רק לפני כמה חודשים מצב החברה, לדבריה, היה “לא קל” והיא לדברי סמנכ”ל הכספים דאז “בבעיה תזרימית”, וכעת, בתגובה לנתונים, לפתע לטענתה מצבה טוב. הזמן כנראה יגיד.

ואם כבר עסקינן בדוחות של יוניבו, אז סוגיה מעניינת נוספת שעלתה בהם היא שבעוד שבדיווח מלפני כשבועיים, בו יוניבו הודיעה כי תוצרת בהיקף של כ-12 מיליון שקל שהיא הזמינה מחברת טילריי נפסלה כתוצאה מ”תקלת שילוח” שביצעה חברה השילוח (שאנו חשפנו שהיא חברת ICL), כעת בדוחות המסכמים של הרבעון הניסוח היה שונה. אמנם יוניבו כתבה כי היא “פועלת מול חברת הביטוח ומול חברת השילוח לקבלת שיפוי ביטוחי”, אך ללא הטלת אחריות ברורה לנזקים על חברת השילוח כמו בדיווח הקודם. השינוי הזה, מאשמה שמופנית כלפי חברת השילוח להודעה יחסית לקונית ללא האשמות ספציפיות, נובע ככל הנראה מכך שחברת השילוח שלחה ליוניבו מכתב התראה ובו דרישה לתקן את הדיווח כך שיובהר שפסילת הסחורה לא נובעת מתקלה של ICL – דבר שיוניבו אגב לא עשתה עד כה ועשוי להוביל להליך משפטי.

עוד דיווחה יוניבו השבוע על התפטרותו של סמנכ”ל הכספים של החברה, פבל בובר, כחצי שנה בלבד לאחר שמונה לתפקיד בדצמבר 2021. כזכור, בובר מונה לתפקיד במקומה של מורן עטר, סמנכ”לית הכספים לשעבר שעזבה את החברה בהפתעה בנסיבות אישיות. את בובר מחליף איתמר אמויאל, ששימש עד כה כחשב (מנהל הכספים) של החברה. מדובר למעשה בסמנכ”ל כספים שני שעוזב את החברה בתוך כחצי שנה בלבד.

בנוסף, לאחר שהבעלות על 26% ממניות חברת “חוות עמית” (חוות הקנאביס שבשליטת יוניבו) – השוכנת על קרקע במושב רנן שהיתה עד כה בבעלות אורן פרג’ שהואשם בגניבה של תוצרת מהחווה וסחר בה (דבר שסיכן את המשך הרישיון לגידול קנאביס של החווה) – עברה יחד עם הבעלות על הקרקע לאביו של פרג’, מרדכי, השבוע דיווחה יוניבו על כך שקיבלה חידוש רישיון לחווה ואין היא צפויה להיסגר.

שיח: ההכנסות המשיכו לצמוח, אך הרווח לא

חברת שיח מדיקל (Seach Medical) דיווחה השבוע את דוחותיה הכספיים לרבעון הראשון של השנה, בו הציגה הכנסות של כ-30.8 מיליון שקל, שהן גידול של כ-180% מול הכנסות של כ-11 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה הציגה שיח רווח נקי מייצג של כ-1.4 מיליון שקל ברבעון (בנטרול שינויים בשווי הוגן של נכס ביולוגי, תגמול מבוסס מניות ועוד הוצאות והכנסות שאינן חוזרות ונשנות). אם מנטרלים גם את ההפחתה של הנכסים הבלתי מוחשיים שנוצרו בעת רכישת בתי מרקחת שביצעה החברה בשנה האחרונה, יוצא שהרווח המייצג עומד על כ-2 מיליון שקל, זאת מול רווח מייצג של כ-1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

שיח למעשה מציגה זינוק משמעותי מאוד בהכנסות, אך סטטיות מסויימת ברווחיות. יתכן שהדבר נובע מקיטון ברווחי פעילות הליבה, הלא היא גידול הקנאביס במתקני החברה, לצד גידול בפעילויות שאינן ליבה מבחינת החברה, ומאופיינות ברווחיות נמוכה יותר כמו למשל שיווק קנאביס גדל בחוות של צדדי ג’ וכן גידול במכירות בבתי המרקחת שרכשה.

בול פארמה: התמתנות בצמיחה, עדיין רווחית, בונה על טלפארמה

חברת בול פארמה (BOL Pharma) פרסמה גם היא את דוחותיה לרבעון הראשון של שנת 2022 (שנגלים מבעד לדוחות הכספיים של עמיר שיווק, חברה ציבורית המחזיקה כ-35.9% ממניות BOL), בהם הציגה הכנסות של כ-45 מיליון שקל, שהם גידול של כ-50% אל מול הכנסות של כ-30 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה הציגה בול פארמה רווח מייצג של כ-2 מיליון שקל, שיחסית לחברות אחרות זה נחמד אבל גם מסמן קיטון משמעותי ביחס לרווח מייצג של כ-7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. כאמור זה רק יחסי כך שיש להדגיש שהחברה עדיין רווחית, שזה הישג ביחס לרוב המוחץ של חברות הסקטור. כמו כן, חשוב לזכור שיתכן שמדובר ברבעון בו ישנה ירידה חד פעמית – דבר שכבר קרה למשל לחברת שיח בשנת 2021. כדי לשפוט לאן מועדות פניה של החברה צריך יהיה לחכות ולראות ברבעונים הבאים מה מצב הרווחים וההכנסות.

עוד נקודה שראוי לזכור היא שבמהלך חודש פברואר 2022 חתמה BOL על הסכם לרכישת בית המרקחת האינטרנטי ברובו טלפארמה עם פעילות הקנאביס שלו המכונה גרין פארמה. החברה לא חשפה את הנתונים העדכניים של הפעילות שלו, ככל הנראה מכיוון שהעסקה למעשה טרם הושלמה באופן סופי ועוד ממתינה לאישורים רגולטוריים, אך העסקה אכן תושלם לבסוף ובניהול נכון של הפעילות הזאת, יתכן שהרכישה הזו תתברר כמוצלחת. 

פארמוקן הפתיעה ועברה לרווחיות, אך התהיות לגבי איכות הניהול נותרו

חברת פארמוקן (Pharmocann) פרסמה את דוחותיה לרבעון הראשון של שנת 2022, בו הציגה הכנסות של כ-7.1 מיליון שקל, קיטון של כ-11.2% בהשוואה להכנסות של כ-8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה הציגה פארמוקן רווח מייצג של כ-77,000 שקל (כולל הוצאות תגמול מבוסס מניות שכן במקרה של החברה הן חוזרות ונשנות). אמנם מדובר ברווח מזערי, יש שיאמרו אפילו “מצחיק” ביחס לכמעט כל חברה ציבורית אחרת שאינה עוסקת במחקר ופיתוח, אך עדיין רווח – הישג בהשוואה לשאר חברות הסקטור ושיפור בהשוואה להפסד מייצג של כ-0.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

יש לזכור כי פארמוקן, שבעבר נחשבה לחברה משמעותית בסקטור, היא כעת חברה קטנה מאוד מבחינת הכנסות ביחס לשאר חברות הסקטור. כמו כן יש לזכור שההכנסות בגובה 7.1 מיליון שקל כוללות גם הכנסות מבית מרקחת ״קליניקאן״ שהחברה פתחה בעפולה, יחד עם רכישה שהיא ביצעה של פעילות לממכר CBD באירופה של חברת קנזון – פעילות הפסדית שנרכשה לפי שווי של כ-3 מיליון שקל בידי פארמוקן.

תוצאות הרבעון אגב מעלות תמיהות גדולות אף יותר בכל הקשור למינוי של פרופ’ זאב רוטשטיין לתפקיד של יו”ר החברה. רוטשטיין, עבור משרה בהיקף של כ-22%, מקבל לא פחות מ-35,000 שקל בחודש. נכון שמדובר באדם עם ניסיון רב, אבל לחברה בשלב של פארמוקן, לא ממש הגיוני להעסיק אותו בתמורה כזו ובאחוז משרה כזה נמוך. רק העלות שכר שלו ברבעון גבוהה יותר מכל הרווח של החברה. הנושא הזה, ביחד עם עלות שכר שנתית של מעל למיליון שקל למנכ”ל החברה גיל חובש, העסקת קרובי משפחה שלו, עסקת הרכישה הבעייתית של קנזון ועוד – עשויות להעלות ספקות בקשר לכשירות הנהלת החברה לכהן בתפקידה.

פנאקסיה בקריסה – על סף פשיטת רגל? ההכנסות יורדות, עברה להפסד גולמי וכעת גם נאלצת לעבור מפעל

חברת פנאקסיה (Panaxia) פרסמה השבוע את דוחותיה הכספיים לרבעון הראשון של השנה, בו הציגה הכנסות של כ-13.7 מיליון שקל, שהם צניחה של כ-30.4% אל מול הכנסות של כ-19.7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה הציגה החברה הפסד מייצג של לא פחות מ-9.1 מיליון שקל, גידול של כ-9.6% בהפסדים מול הפסדים של כ-8.3 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ההפסד נתן את אותותיו על המצב של קופת החברה, המסתכמת בכ-3.2 מיליון שקל.

נתון חשוב מאוד מהדוחות של פנאקסיה, הוא שורת הרווח-הפסד הגולמי של החברה, שהיה שלילי (כלומר הפסד) בהיקף של כ-400 אלף שקל. למה הרווח הגולמי חשוב? ברחבי עולם המשקיעים והאנליסטים יש לרווח הגולמי חשיבות רבה שכן הוא מייצג את הרווח ברוטו של החברה פר מוצר. אחרי אותו “רווח ברוטו” יש הוצאות נלוות כגון הוצאות הנהלה וכלליות, שיווק ומימון הלוואות ועוד. אם המכירות עולות, אז הנחת העבודה היא שכל אותן ההוצאות הנלוות יצמחו בקצב קטן לעומת הצמיחה בהכנסות, ואז יווצר דבר הנקרא “מינוף תפעולי”. אם ניקח כדוגמה את חברת נייק שמכרה בשנה מסוימת 100 נעליים והרוויחה 10 שקל על כל אחת, ושכר המנכ”ל הוא 600 שקל, אז היא הרוויחה 400 שקל. אם בשנה לאחר מכן היא תמכור 150 נעליים ותרוויח 10 על כל אחת, ושכר המנכ”ל ישאר על 600 שקל, אז היא תרוויח 900 שקל. זינוק של יותר מכפול ברווח, על עלייה של 50% בלבד ברווח הגולמי. במקרה של פנאקסיה, רווח גולמי שלילי אומר שהיא בעצם מפסידה על כל מוצר שהיא מייצרת! דבר שעד כה היה נדיר לראות גם בקרב חברות קנאביס הפסדיות אחרות.

עוד דיווחה פנאקסיה השבוע על “שינוי ייעוד” בקרקע של מבנה המפעל שלה אותו היא שוכרת (כלומר, ככל הנראה אישור תוכנית למגורים או הרחבת זכויות בנייה אחרות שידרשו את פינוי המבנה) – מה שגרם למשכיר לתת לחברה הודעה על סיום הסכם השכירות. בגלל שהמשכיר מחויב על פי ההסכם לתת לחברה “מרווח זמן”, ההסכם עצמו יסתיים רק ב-30 בנובמבר 2023, כלומר בערך בעוד שנה ורבעון. להערכת החברה, העתקת המפעל למקום אחר תעלה לה בין 2 מיליון שקל ל-3 מיליון שקל.

קאנומד ממשיכה ביציאה מסקטור הקנאביס: מחפשת קונה לחווה במשואה

חברת קאנומד (Cannomed) דיווחה השבוע על כך שהיא נמצאת בהליכי חיפוש רוכש שיקנה ממנה את האחזקה שלה בחוות גידול הקנאביס במשואה. לחברה אין כעת הצעה קונקרטית כלשהי כשהחיפוש של רוכש חדש בא בעקבות מזכר ההבנות למיזוג עם קבוצת ההתחדשות העירונית לאונרדו שנחתם לאחרונה ועליו דיווחה החברה בשבוע שעבר.

ניתן להעריך שלקאנומד יהיה קשה למכור את החווה בסכום משמעותי וסביר להניח שאם היא תצליח למכור, יהיה מדובר בסכום זניח של כמה מאות אלפי שקלים בודדים.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קנבוטק – 32.19%+
 • קאנומד – 20.36%+
 • וונטייז – 20.34%+
 • יוניבו – 17.52%+
 • טוגדר – 13.10%+
 • פארמוקן – 6.65%+
 • שיח מדיקל – 4.24%+
 • עמיר שיווק – 2.29%+
 • פנאקסיה – 0.85%+
 • קנאשור – 2.27%-
 • נקסטייג’ – 3.36%-
 • איי אמ סי – 4.95%-
 • אינטרקיור – 5.74%-
 • תיקון עולם קנביט – 11.27%-
 • אינטליקנה – 20.35%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר