שווי שוק הקנאביס יגיע ל-31.4 מיליארד דולר עד 2021 – פורבס

בעוד 3-4 שנים צפוי שוק הקנאביס החוקי בעולם להגיע לשווי של 31.4 מיליארד דולר, לאחר הטמעת רפורמות בתחום בשלל מדינות ברחבי העולם. ארה”ב, החולשת היום על רוב השוק החוקי, תאבד נתח ממנו לקנדה ומדינות אירופה, אפריקה ואמריקה הדרומית.

בשנת 2021 צפוי שוק הקנאביס העולמי (החוקי) להגיע לשווי של 31.4 מיליארד דולר, עלייה חדה לעומת שווי השוק הנוכחי לשנת 2017 המוערך ב-7.7 מיליארד דולר בלבד.

נתון מדהים זה, המסמן קצב גידול שנתי של 60%, נמצא בדוח חדש שנערך על ידי חברת חקר השוק ‘קבוצת ברייטפילד’ (Brightfield Group) ותוצאותיו פורסמו לראשונה במגזין ‘פורבס’.

עוד נמצא כי בניגוד למצב כיום, בו חברות אמריקאיות שולטות בכ-90% משוק הקנאביס העולמי, ירד נתח זה ל-57% בלבד עד שנת 2021, בעיקר בגלל הלגליזציה הצפויה בקנדה בקיץ 2018.

שוק הקנאביס החוקי בקנדה צפוי עד 2021 להגיע לשווי של 5.7 מיליארד דולר – כמעט מחצית משווי שוק הקנאביס האמריקאי. יחדיו ארה”ב וקנדה יחלשו על יותר מ-86% ממכירות הקנאביס החוקיות ב-4 השנים הקרובות.

שווקי הקנאביס הרפואי באירופה, שהמובילים בהם הם אלו של גרמניה, הולנד, ספרד ושוויץ, יחזיקו ב-12% מהשוק העולמי.

חברות הקנאביס הרפואי בקנדה יהפכו למובילות בתחום ייצוא הקנאביס לחו”ל ואלו של אוסטרליה וישראל משקיעות בעיקר במחקר ומעבר לשוק הפארמה, כך על פי הדוח.

בשנים הקרובות יאשרו עוד ועוד מדינות ייצוא של קנאביס לחו”ל, כפי שכבר עשו זאת בשנתיים האחרונות קנדה, אורוגוואי, קולומביה, אוסטרליה, סרי לנקה ועוד.

ישראל גם היא עומדת על סף אישור ייצוא קנאביס רפואי לחו”ל, בתהליך שכבר אושר עקרונית בממשלה אך מתעכב בינתיים עקב התנגדותו של שר המשטרה גלעד ארדן, הדורש בתמורה לתמיכתו 207 מיליון ש”ח ממשרד האוצר, שמסרב.

בחודשים האחרונים אושרה הקמה של ענפי קנאביס רפואי גם במדינות פרו, יוון, פולין, לסוטו (דרום אפריקה) ועוד.

בחודש שעבר חשפנו את שיתוף הפעולה הצפוי בין ענקית הקנאביס הקנדית ‘קנופי’ עם חברת ‘גרינהאוס’ ההולנדית ו’אורגנה’ האמריקאית, במסגרתו ימכרו החברות את מוצריהן בקנדה ואף ייצאו לשווקים נוספים בעולם.

הידיעה על שיתוף הפעולה של חברות הקנאביס הגיעה זמן קצר לאחר דיווח על תאגיד האלכוהול הענק ‘קונסטליישן בראנדס’ (Constellation Brands) שרכש 9.9% מחברת ‘קאנופי’ בסכום של 191 מיליון דולר.

בנוסף חשפנו שתאגיד הקנאביס הקנדי ‘קרונוס’ ינהל שרשרת גידול, מכירה וייצוא של קנאביס בישראל, במסגרת שיתוף פעולה עם קיבוץ גן שמואל, וכן שחברת הזרעים האירופית המצליחה ‘בארניז פארם’, תגדל את זני הקנאביס המפורסמים שלה בקיבוץ בשרון.

אך למרות הזינוק בפעילות חברות הקנאביס בקנדה ואירופה ואובדן חלק מהשליטה העולמית בתחום, ארה”ב לא תישאר מאחור, מבטיחה בת’אני גומז, מנהלת המחקר מ’קבוצת ברייטפילד’. גומז ההדגישה כי למרות שארה”ב תהווה אחוז נמוך יותר מהשוק העולמי (57%) היא עדיין תמשיך לשלוט.

“השוק האמריקאי גדול בהרבה מכל שאר השווקים הלאומיים גם יחד,” אמרה. “הרוב המוחלט של ענפי הקנאביס הרפואי שונות בתכלית מזו של ארה”ב. אתה לא יכול להיכנס ולקנות דובוני גומי ושהם יחשבו לתרופה. הגישה הקנדית לרגולציה והגדרת המוצר משקפת בצורה טובה יותר את מה שאנחנו מצפים לראות בשוק הבין-לאומי”.

התחזיות הכלכליות מבוססות על הדרך בה רפורמות הקנאביס יצאו לפועל בעולם. גומז הדגישה כי הדו”ח הוא “שמרני” בהערכתו לגידול הצפוי בשוק הקנאביס: “אנחנו בהחלט שואפים לא לנפח מספרים רק על מנת להשיג כותרות,” הבהירה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר