מגלגל...

פולינציה: איך קנאביס מייצר ילדים

איך באים פרחי קנאביס לעולם, מה הם אברי הרבייה הזכריים והנקביים בצמח וכיצד מבצעים הכלאות בין זנים? שיעור חשוב בחינוך מיני של צמחים ואיך מבצעים האבקה (פולינציה) נכונה.

רובם המכריע של זני הקנאביס האיכותיים בשוק הפנאי והרפואי כאחד, רכשו את התכונות שלהם לאחר שנים של תהליך המכונה “טיפוח והשבחה“.

בתהליך זה יבחין המגדל בתכונות ספציפיות של צמחים מסוימים ויבחר את אלו שהם בעלי התכונות הנבחרות והרצויות עבורו לצורך המשך העמדת צאצאים.

שלב חשוב במיוחד בתהליך הטיפוח וההשבחה של צמחי קנאביס הוא שלב בשם “האבקה”, או “פולינציה” בלעז.

כיצד צמחים עושים אהבה?

מרבית הצמחים בעולם, 90% מהם לפחות, הינם צמחים דו-מיניים (הרמפרודיטים). כלומר צמחים הנושאים אברי מין זכריים (אבקנים) ונקביים (צלקת ושחלה) באותו הצמח.

רק 5% ממיני הצמחים בעולם הינם חד-מיניים והקנאביס הוא אחד מהם. הקנאביס מוגדר “חד מיני” מכיוון שקיימים צמחים בעלי אברי מין זכריים בלבד וכאלה בעלי אברי מין נקביים בלבד.

גם זה בטח יעניין אותך

איברי הרבייה הזכריים המשמעותיים ביותר בצמח יהיו ‘שקי האבקה’ (Pollen Sacks) – אשכולות זעירים בגודל של כ-5 מילימטרים המתפתחים במהלך פריחת הצמח. בתוך האשכולות הללו מצויים גרגרי אבקה המהווים למעשה את איבר המין עצמו.

איברי רבייה נקביים מרכזיים בקנאביס הם שני עמודי ה’עלי’ (הנקראים “שערות” בשפת העם). בבסיסם מצויות השחלה והביציות.

במהלך ההפריה גרגרי אבקה זכריים באים במגע עם התפרחת הנקבית ובסופו של דבר גרגר אחד בר מזל מצליח להגיע לשחלה, שם הוא מבצע סוג של נביטה. בשלב זה הקליטה התבצעה ומתרחשת הפריה שבסופה ייווצרו זרעים חדשים.

האבקה בטבע

מאחר והצמחים הם אורגניזם סטטי ללא יכולת תזוזה, הם פיתחו לעצמם מערכת המאפשרת להפיץ את הגנים שלהם במרחב באמצעים סביבתיים:

רוח – משב רוח מגיע ומפיץ את גרגרי האבקה הזכריים לעבר הנקבות בסביבה. מבחינה אבולוציונית מנגנון זה נחשב למנגנון הפצה פרימיטיבי יותר, שכן הרוח מפזרת את גרגרי האבקה לכל עבר ורק אחוז קטן מהם יגיעו ליעד בסופו של דבר.

דבורה על פרח
מאביקה חרוצה ויעילה – הדבורה

בעלי חיים – שיטה זו נחשבת למתקדמת יותר מבחינה אבולוציונית. תהליך האבקת פרחים על ידי בעלי חיים הוא אחד מהסימביוזות הנפוצות והמוכרות ביותר בטבע. הצמחים מייצרים פרחים גדולים, צבעוניים וריחניים, שימשכו את בעלי החיים ממרחק, אלו מגיעים לצמח וניזונים מהאבקה והצוף שבפרח. כאשר בעלי החיים מתעופפים הלאה לטעום מהצוף של הפרח הבא בשדה, הם מעבירים איתם גם חלק מהאבקה שנאחזה בהם.

האבקה בהתערבות אנושית

עם התפתחות החקלאות החלו בני האדם להתערב יותר בתהליך רביית הצמחים בניסיון לזרז, לייעל ולמקד אותו למטרתם.

שתי פרקטיקות נפוצות להפריית צמחים על ידי בני אדם כיום הן:

האבקה חופשית – שיטה המזכירה את המנגנון “הפרימיטיבי” בטבע ונשענת על הפצת גרגרי האבקה באופן גורף ברוח: יש לקחת את הזכר הנבחר (או את הצמח הנבחר בעל האברים הזכריים) ולהניח אותו בחלקה בצמוד לצמחים המיועדים להפריה. בשלב מסוים גרגרי האבקה יינתקו מהאברים הזכריים, יתפזרו באוויר וחלקם ינחתו בסופו של דבר בתפרחת הנקבית ויפרו את הצמח.

האבקה ידנית – שיטה זו דורשת התערבות אנושית, אך היא נחשבת ליעילה ומדויקת יותר:

שלב א’: מתחילים מאיסוף גרגרי האבקה – מאחר והתפרחת הזכרית מתפתחת מהר יותר מהנקבית, יש בשלב הראשון לבחור צמח קנאביס זכרי בעל אברי רבייה מפותחים ובשלים (כששקי האבקה טופחים והופכים מירוק לצהוב), להפריד את האבקה ולשמור אותה באחסון עד שהנקבות יבשילו אף הן.

בכדי להפריד את האבקה מהזכר ניתן לחתוך את כל הצמח במלואו ולנער אותו על משטח, או לתלות אותו הפוך על משטח ולאפשר לאבקה לצנוח אט אט. בסרטון הבא ניתן לראות הדגמה של איסוף (ולאחר מכן אחסון) אבקנים של קנאביס זכר מבלי לחתוך את הענף:

https://www.youtube.com/watch?v=7zH7bqws-5w

טכניקה נפוצה נוספת לאיסוף גרגרי האבקה מהזכרים (במיוחד בגידול חוץ) תהיה לעטוף את קצוות הענפים בשקיות נייר בטרם הפריחה. כאשר האברים הזכריים התפתחו גרגרי האבקה יפלו וישתמרו בתוך השקית. יש להימנע מאיסוף גרגרי האבקה בשיטה זו כאשר מזג האוויר גשום.

שלב ב’: ייבוש ואחסון האבקה – בכדי למנוע התפתחות עובשים וזיהומים יש להקפיד לייבש את גרגרי האבקה באמצעות פריסתם על משטח (נייר כרומו יכול להיות פתרון יעיל המאפשר גם איסוף קל בסיום) למשך יממה במקום חשוך ויבש. יש לשים לב שלא חדר לגרגרי האבקה חומר צמחי בתהליך ולשמור אותם במקום קריר, יבש וחשוך עד שהנקבה המיועדת תהיה מוכנה להפריה. לא מומלץ לאחסן את האבקנים יותר משבועיים בטמפרטורת החדר שכן הם עלולים למות.

שלב ג’: הפריית הנקבה – לאחר שנבחרה נקבת קנאביס המצויה בשיא פריחתה ומוכנה לקליטה (לרוב כעבור כ-4 שבועות), מסירים את העלים הגדולים בענף בו מתכוונים לבצע את ההכלאה ומניחים עליו את השקית שנשמרה מבעוד מועד עם האבקנים. יש להקפיד שהעלווה בקצה השקית (היכן שהשקית אמורה להיסגר על הענף) הוסרה לחלוטין כדי למנוע עובש.

מכחול קטן מסייע בפיזור מצומצם של האבקנים בפרח

שיטה נוספת ופופולרית מאוד לביצוע הפריות בצמחים (במיוחד בגידולי פנים) היא באמצעות מברשת או מכחול קטן ופשוט: טובלים את המכחול בגרגרי האבקה, ניגשים למוקדי הפריחה המיועדים להפריה ומעבירים בעדינות מספר משיחות על החלקים הפנימיים של הפרח.

היתרונות של האבקה ידנית על פני האבקה חופשית, הם בכך שניתן למקד את ההאבקה למספר קטן של ענפים ולאפשר לשאר הצמח להמשיך לפרוח כרגיל, מה שמאפשר למגדל לבצע הפריה יעילה עם מינימום אבקנים, לעתים גם מספר הכלאות על אותו הצמח, ובמקביל להרוויח חלקה שלמה של תפרחת לא מופרת.

ראו גם:
האנטומיה של הקנאביס


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר