“פוטקוין” שלחו את דניס רודמן לצפון קוריאה

מטבע הקנאביס הוירטואלי, “הביטקוין של הקנאביס”, עוקף את ההגבלות של הרשויות הפדרליות כדי לאפשר לתעשיית הקנאביס להשתחרר מהתלות במערכת הבנקאות המרכזית. מפתחי המטבע נתנו השבוע חסות לביקור ביזארי של שחקן ה-NBA לשעבר, דניס רודמן, בצפון קוריאה המבודדת.

אחד המיזמים הבולטים שהצליחו להתפתח מאז התמסדות ענף הקנאביס בארה”ב הוא פרויקט להנפקת מטבע וירטואלי, “פוטקוין” (Potcoin), שבדומה למטבע המפורסם יותר “ביטקוין” מאפשר מסחר, קנייה ומכירה, ללא מעקב של מערכת הבנקאות המרכזית וללא כסף מזומן.

ביטקוין נמצא בשימוש מאז 2010, ונכון להיום ביטקוין אחד שווה למעלה מ-2,500 דולר. למרות מגמת העליה בערך המטבע, יש לזכור כי במהלך השנים חווה הביטקוין עליות וירידות קיצוניות:

בניגוד לביטקוין, שמשמש לשלל תחומים שהמוכר והבולט בהם הוא המסחר בדארקנט, רשת המסחר הסמויה, כל ייעודו של ה’פוטקוין’ הוא לשרת את עסקי הקנאביס בארה”ב ובעולם. “לקחנו את כל היתרונות של הביטקוין – ושיפרנו אותם לטובת קידום תעשיית הקנאביס,” מסביר דובר קהילת הפוטקוין שון פרץ (יליד ישראל, למי שתהה).

הפרחים לבנקים

כזכור, קהילת הקנאביס האמריקאית חגגה בקול תרועה את תחילתו של תהליך הלגליזציה בחלק מהמדינות בארה”ב, אך מהר מאוד הסתבר כי בכדי לפתח תעשייה מתפקדת יש צורך מהותי במערכת כלכלית יעילה.

מאחר והקנאביס נותר מחוץ לחוק ברמה הפדרלית, הבנקים לא ששו לקפוץ על העגלה ולמעשה סירבו לשתף פעולה עם עסקי הקנאביס החדשים.

הערך של פוטקוין היום הוא 0.134 דולר

חוסר ההיענות מצד הבנקים גרם לבעיות תפקוד רבות מבחינתם של עסקי הקנאביס השונים, שלא יכלו לגבות תשלום באף אמצעי מלבד כסף מזומן. עובדה זו הובילה גם להוצאות חריגות מאוד בתחום אבטחת עסקי הקנאביס, זאת מכיוון שכל חנות כזו סומנה על ידי עבריינים כעסק אידאלי לשוד מזוין מאחר וכולם יודעים שכמעט בכל רגע נתון מצויים בחנויות הללו סכומי כסף לא שגרתיים.

אל הואקום הבעייתי הזה נכנסו ניק אייברסון וג’ואל יפה, מפתחי הפוטקוין, בניסיון לפתור את הבעיה שהדירה את עיניהם של אינספור יזמי קנאביס אמריקאים.

האח הקטן של ביטקוין

‘פוטקוין’, על שם ‘פוט’ (Pot), כינוי אמריקאי לגראס (אחד מני רבים), פועל באופן המזכיר את המערכת של המטבע ביטקוין (Bitcoin) – המאפשר לבצע עסקאות באינטרנט באופן אנונימי וללא כל צורך בגורם שלישי מקשר כגון בנק או חברת אשראי.

אולם פרץ מקפיד לציין מספר יתרונות שיש לפוטקוין על פני ביטקוין: “עסקה רגילה בביטקוין לוקחת מינימום 5 דקות לאישור בזמן שעם פוטקוין זה ייקח במקרה הגרוע 42 שניות. העמלות בפוטקוין נמוכות באופן משמעותי מהעמלות של ביטקוין, כך מתאפשר לבעלי עסקים גם לחסוך בזמן וגם לחסוך בכסף”.

עסק הקנאביס הראשון שהכריז כי יקבל את המטבע היה “Chronic Star Medical” המתמחה בהכנת מאכלי קנאביס (‘אדיבלס’ – Edibles). מספר העסקים שהכריזו מאז כי יקבלו תשלום בפוטקוין לא גדל בקצב מסחרר, אולם עובדה זו לא מרתיעה את פרץ וחברי הקהילה.

“כל עסק קנאביס המקבל תשלום בביטקוין יכול למעשה לקבל גם תשלום בפוטקוין. היום יש תוכנות המרה פשוטות כמו ‘Shape Shift‘ למשל, המאפשרות לבצע עסקאות במגוון מטבעות ללא שום בעיה,” הסביר.

קהילת ה’פוטקוין’ אף הצליחה לסכם עם חברת “Weedmd”, ספק קנאביס רפואי מטורונטו, קנדה, על כך שהחברה תקבל תשלום במטבע המדובר. “לא רק שהחברה תקבל תשלום באמצעות ‘פוטקוין’, היא אפילו תעניק הנחות והטבות שונות ללקוחות שישלמו במטבע,” מסביר פרץ.

דניס רודמן והמנהיג העליון של צפון קוריאה

השבוע פורסם בכלי התקשורת בעולם אודות ביקורו של שחקן ה-NBA וה’שיקגו בולס’ לשעבר, דניס רודמן, בצפון קוריאה. עבור רודמן זהו כבר הביקור החמישי במדינה הקומוניסטית, והוא אף כינה את מנהיגה העליון, קים ג’ונג-און, כלא פחות מ”חבר לחיים”.

על החולצות שלבשו דניס רודמן ופמלייתו במהלך הביקור התנוססה כתובת האינטרנט של נותני החסות לטיול הביזארי – פוטקוין.

אבל מה הקשר בין דניס רודמן לפוטקוין? כנראה שלא הרבה, אולם לדבריו של פרץ הבחירה בדמות הצבעונית הזו הגיע מאחר ו”דניס רודמן מקדם מסרים של אהבה ושלום ברחבי העולם, זה בדיוק המסר ש’פוטקוין’ מבקשים להפיץ באמצעות הביקור הזה”.

בנוסף, צפון קוריאה התפרסמה בשנים האחרונות כמדינה שלמרות הסטיגמה הנוקשה שלה היא גם אחת הבודדות בעולם בה הקנאביס אינו מוגדר כסם מסוכן ולא חוקי. זה לא שצפון קוריאה עשתה לגליזציה, אבל המדינה פשוט מעולם לא הוציאה את הצמח מהחוק – כפי שדרשו ממנה האומות המאוחדות לאורך השנים. השבוע אף הודיעה צפון קוריאה כי תאפשר לתיירים לקבל ויזות כניסה למדינה ביתר קלות.

כך או כך נראה שזה היה תרגיל יח”צ מוצלח ביותר: הביקור זכה לסיקור תקשורתי נרחב, ועל פי אתר Coin Market Cap, המתמחה במטבעות דיגיטלים, ערך הפוטקוין עלה בימיים האחרונים בקרוב ל-70%.

כדי לרכוש ולסחור במטבע פוטקוין יש להיכנס לאתר המטבע, להוריד תוכנה שתשמש כ”ארנק וירטואלי” ובאמצעותה לגשת לזירות מסחר שונות במטבע.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט