פוגפוניקה: כך תגדלו קנאביס על ערפל

אחרי האירופוניקה והאקוופוניקה, הכירו את הדור הבא של של המערכות ההידרופוניות: ה-“פוגפוניקה” (Fogponics) – מערכת גידול על בסיס ערפל – תפנק את שורשי הקנאביס בחלקיקי מים זעירים ועשירים במינרלים שיעשו רק טוב לצמחים שלכם. טובה במיוחד לייחורים.

רבים ממגדלי הקנאביס המומחים מגיעים בשלב מסוים לתחושת מיצוי כלשהי מגידול על בסיס אדמה, ומחפשים שיטות גידול חדשניות שיהיו מעניינות יותר לכל הפחות, אם לא גם מניבות ואיכותיות יותר.

השימוש במערכות גידול הידרופוניות הפך במהלך השנים האחרונות לפופולארי יותר בקרב המגדלים הישראלים, הרבה בזכות העובדה ששיטה זו מאפשרת צמיחה בקצב מהיר יותר לעומת הגידול המסורתי באדמה, וזאת מבלי לפגוע, ואף לשפר את איכות התוצר הסופי.

לא מעט מוחות מקוריים עמלו במשך השנים על פיתוח שיטות גידול הידרופוניות מגוונות, כל אחת בעלת יתרונות וחסרונות בפרמטרים שונים, כשעד לא מזמן אחת ממערכות הגידול החדישות ביותר בז’אנר היתה המערכת האירופונית:

מבט מבפנים על המתזים בפעולה
מבט מבפנים על המתזים במערכת אירופונית בפעולה

בשיטת הגידול האירופונית מותקנים מתזים בסביבת השורשים, אלו מתוזמנים על פי שעון בכדי להתיז רסיסי מים מועשרים אל לשורשי הצמח. דוגמא מעניינת לטכניקת הגידול האירופונית ניתן לראות בפינת “פרח השכונות” של ספטמבר 2014, בה תיעוד של מגדל מקומי שהתנסה בפעם הראשונה בשיטה זו.

גם זה בטח יעניין אותך

פוגפוניקה = אירופוניקה 2.0

מערכת גידול מבוססת ערפל לוקחת את האירופוניקה לשלב הבא ולמעשה מייצרת לשורשים את הסביבה האוורירית ביותר שניתן להשיג לצמח נכון להיום.

בניגוד לשימוש במתזים (המצויים במערכת אירופונית), כאן יש שימוש במכשיר ייעודי לייצור ערפל הנקרא Fogger (“פוגר”). תפקידו של הפוגר “לרסק” את טיפות המים לחלקיקים קטנים בגודל של 5-30 מיקרון, מה שמאפשר לשורשים לספוח את הנוזלים באופן קל יותר, מזורז ובמינימום מאמץ.

מערפל (Fogger) בסיסי
מערפל (Fogger) בסיסי ופשוט

מכשירים לייצור ערפל אמנם נמצאים כבר שנים בשימוש בחקלאות התעשייתית – בעיקר עבור הגברת אחוזי הלחות או פיזור מסיבי של חומרי הדברה – אך גידול מסחרי על טהרת “השיטה הפוגפונית” לא נמצא בשימוש כיום וזאת למרות שלא מעט מגדלים ביתיים מדווחים על תוצאות מרשימות ביותר.

הרכבת מערכת פוגפוניקה:

למרות ששיטת הגידול בערפל נחשבת לאחת מטכניקות הגידול המתקדמות ביותר – היא דווקא קלה במיוחד להרכבה בבית בתוך מספר דקות ומינימום השקעה כלכלית.

מצרכים:

 • כלי אטום (עם מכסה) בנפח של 8-10 ליטרים לפחות
 • עציצי רשת בקוטר 3 אינץ’
 • מקדחה עם כוס קידוח בקוטר 3 אינץ’
 • עט או טוש (לצורך סימון)
 • מערפל (“פוגר” – Fogger)
 • הידרוטון – מצע גידול הידרופוני
 • שתיל צעיר

 

אופן ההכנה:

1. סמנו את המיקום הרצוי של העציצים

מערכת פוגפוניקה - 1

2. קדחו בזהירות את החורים

מערכת פוגפוניקה - 2

3. הניחו את עציצי הרשת במקומם המיועד

מערכת פוגפוניקה - 3

4. הכניסו את המערפל פנימה ומקמו אותו במרכז

מערכת פוגפוניקה - 4

5. מלאו את המיכל במים (שליש גובה)

מערכת פוגפוניקה - 5

6. הניחו את השתילים בעציצי הרשת ומלאו אותו בעדינות בהידרוטון

מערכת פוגפוניקה - 6

7. הפעילו את המערפל – בצלחה!

מערכת פוגפוניקה - 7

כעבור מספר ימים:

מערכת פוגפוניקה - 8

הערות חשובות לגידול ערפל:

 • כמו בכל גידול במצע מנותק – גם במקרה של הפוגפוניקה יש צורך בהזנה מלאה של דשנים.
 • גידול במערכת שכזו עשוי להיות בעייתי ורגיש במיוחד בתקופת הקיץ או בתנאי חום קיצוניים שעלולים להשפיע על הטמפרטורה של תמיסת ההשקיה וסביבת השורשים.
 • ישנם מגדלים הנוהגים להתקין מאוורר קטן בכדי להניע את הערפל במיכל – רבים יטענו שאין בכך צורך כלל.
 • חובה להקפיד על כך שתמיסת ההשקיה תהיה תמיד לפחות 2-3 ס”מ מעבר לגובה המערפל על מנת להבטיח תפוקה קבועה של ערפל.
 • מערפלים רבים (בעיקר כאלה שאינם קשורים בהכרח להידרופוניקה) מגיעים עם נורות לד קטנות – יש לוודא שיהיו כבויות, מכוסות בנייר דבק או צבועות בשחור.
 • למכשירי ערפול זולים יש נטייה להתקלקל במהירות כאשר הם באים במגע עם מים עשירים במלחים ובדשן
 • המיכל שבו ישבו הצמחים חייב להיות אטום לאור
 • בדיוק כפי שאירופוניקה, או חלק מהמערכות ההידרופוניות האחרות, מצריכות מעט ידע מקדים בנושא בכדי להגיע לתוצאות אופטימליות, גם טכניקת גידול זו מומלצת בעיקר עבור מגדלים בעלי ניסיון.

סרטון וידאו נרחב על הרכבה ותחזוקה של מערכת פוגפונית:

ייחורים אירופוניים

בשנים האחרונות מגדלים רבים החלו לעשות שימוש במערכות אירופוניות/פוגפוניות בעיקר לצורך השרשת ייחורים. חברות מסוימות החלו לשווק “מכונות השרשה” אירופוניות באמצעותן ניתן להשריש כמות גדולה של ייחורים בזמן קצר יחסית.

מערכות השרשה אירופוניות מאפשרות לייחורים להנות מאחוזי לחות נאים בזכות חלקיקי התמיסה הדקיקים, ובמקרים רבים אף אין כל צורך בכיסוי עליון כפי שנהוג בשיטות ההשרשה המסורתיות.

מערכת השרשה בשיטה האירופונית
מערכת השרשה אירופונית

בנוסף, החיפוש המתמיד אחר האזור הלח בתחתית המערכת, מעודד את צמיחת השורשים וגורם לקצב השרשה מהיר במיוחד – בין 5 ל-15 יום.

הערות בנוגע להשרשה במערכת אירופונית:

 • מגדלים רבים משאירים את המשאבה (והמתזים) בפעולה קבועה 24 שעות לכל אורך תקופת ההשרשה, אך במקרים רבים ניתן “לקצץ” בחצי ולהפעיל את המתזים בתזמון של חצי שעה דולק – חצי שעה כבוי, ועדיין לקבל אחוזי השרשה מעולים.
 • אין צורך בהחלפת המים במהלך תקופת ההשרשה של הייחורים.
 • למרות שרוב המגדלים נוהגים להקפיד על איזון החומציות של תמיסת ההשקיה, לא מעט מגדלים מדווחים על הצלחה של 100% גם ללא הפרוצדורה הזו.
 • רוב מי הברז בארץ יהיו מספיק טובים עבור הטכניקה הזו – במידה ובמקום מגוריכם ישנם מים קשים בצורה קיצונית מומלץ להשתמש במי אוסמוזה הפוכה. בכל מקרה עדיף להניח את המים ל-24 שעות בחדר לפני השימוש בהם.
 • אין צורך לשלב דשנים בתמיסת ההשקיה, אך מומלץ להשתמש בהורמון השרשה – 4 ימים לאחר הופעת הייחורים ניתן להוסיף גם מעט דשן צמיחה.

ראו עוד:
הידרו למתחילים: איך לגדל קנאביס הידרופוני
הקראק של הגראס: מבשלים BHO באמסטרדם
כיפת אוויר: כך תספקו חמצן לשורשי הקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר