פארמוקן צוללת והאם נמצא קונה לחוה בערבה | השבוע בבורסה

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בבורסה – מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: מודל ההנחות של יוניבו, תיקון עולם ופנאקסיה למטופלי קופות החולים נחשף, פארמוקן ממשיכה לצנוח ויורדת מתחת לשווי 40 מיליון, סאגת חברת חוה בערבה נמשכת והאם נמצא לה קונה, טוגדר קיבלה סופית את ההלוואה מדמרי ופנאקסיה מינתה CFO חדשה.

ההנחות של יוניבו, תיקון עולם ופנאקסיה נחשפו

יוניבו (Univo), תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) ופנאקסיה (Panaxia) דיווחו לבורסה, כל אחת בתורה, על כך שחתמו “הסכמים אסטרטגיים” עם קופות חולים בארץ. מה כוללים “ההסכמים האסטרטגיים”? מתן הנחות למטופלים של אותן קופות למוצרים של אותן חברות כשאצל חלק מהחברות מתן ההנחה כפוף לתנאי רכישה במקומות אותם הגדירו החברות.

יוניבו לדוגמה דיווחה כי חתמה עם הקופות כללית ומכבי, כלומר לפיכך ההנחות חלות על בערך כ-75% מהמטופלים בארץ. תיקון עולם קנביט דיווחה על הסכם עם מכבי ומאוחדת, כלומר ההנחות חלות על בערך 35% מהמטופלים בענף. פנאקסיה דיווחה רק על הסכם שחתמה רפא (Rafa), שותפתה באופן שווה במתן הנחות לשמן אקסיבן למטופלי מכבי, כלומר הנחה שחלה על בערך 25% מהמטופלים בענף.

החברות, באופן לא הוגן, לא דיווחו על ההיקף המדויק של ההנחות שניתנות וחלקן גם הוסיפו על כך עוד כל מיני טריקים סמנטיים בדיווח. למשל, תיקון עולם קנביט דיווחה על ההנחות רק בהערת שוליים קטנה בתחתית עמוד הדיווח, יוניבו כפי שחשפנו במגזין קנאביס לאחרונה לא דיווחה בכלל על נדבך משמעותי בהסכם והוא שעל פי ההסכם היא משלמת כ-500,000 שקל לכללית במועד החתימה וכ-500,000 שקל נוספים בכל שנה, וזאת בנוסף להנחות שהיא נותנת למטופלי הקופה.

השבוע נחשף באתר של קופת חולים מכבי, וכן בתשובה לפניית מגזין קנאביס לפנאקסיה, כי שלוש החברות נותנות הנחה של כ-20% על המוצרים שלהן. מבחינת דרך האספקה, על פי אתר מכבי ההנחה של תיקון עולם מותנית ברכישה ישירות מתיקון עולם, בעוד שההנחה של יוניבו אינה מותנית בתנאי כלשהו.

מבחינת עלויות, אין ספק שמדובר בחיסרון ליוניבו ויתרון לתיקון עולם קנביט, מכיוון שבמידה והמטופלים ירכשו באחד מבתי המרקחת שאינם בבעלות יוניבו (יש ברשות יוניבו בית מרקחת אחד בלבד ככל הידוע) וישתמשו בהטבה הזו, יוניבו תצטרך גם לתת הנחה וגם לשלם עמלה לבית המרקחת. תיקון עולם קנביט לעומת זאת רק תיתן הנחה ותישא בעלויות השילוח (בהנחה שמדובר ביותר מ-30 גרם, ואם לא אז השילוח הוא על חשבון המטופל) – שסביר להניח שהן נמוכות מהעלויות של בית המרקחת שכן בית המרקחת גובה את העלויות שלו פלוס סכום שנשאר אצלו כרווח.

פארמוקן בצניחה חופשית – ירדה מתחת לשווי של 40 מיליון שקל

המניה של חברת פארמוקן (Pharmocann) ירדה השבוע מתחת לרף המשקף שווי שוק של כ-40 מיליון שקל והיא נסחרת לפי שווי שוק של כ-38.6 מיליון שקלים בלבד. השבוע, ביום שלישי צנחה מניית החברה כ-6% במחזור של 80 אלף שקל ובחמישי הוסיפה לרדת כ-6% נוספים במחזור של 157 אלף שקל. הירידה לא קרתה בעקבות דיווח כלשהו שדיווחה החברה אלא בא כחלק מירידות מתמשכות מהן סובלת החברה מתחילת השנה, ובפרט בחודש האחרון מאז פרסמה את הדוח הכספי שלה לרבעון 3, בו הציגה צניחה של כ-50% בהכנסות והפסד מייצג של כ-2.3 מיליון שקל.

הירידות באו אולי או בעקבות הפנמה הדרגתית של המשקיעים של הדוחות, או בעקבות פרסום השכר הגבוה למדי שצפוי לקבל פרופ’ רוטשטיין ביושבו כיו”ר הפעיל החדש של החברה ( 35,000 ש”ח על חמישית משרה), או לחילופין בעקבות הפרסום שלנו במגזין קנאביס על כך שהחברה לכאורה ויתרה על “הזדמנות” לרכישת השליטה (65%) בחברת חוה בערבה וזאת בתמורה לכ-1.5 מיליון שקל בלבד.

בנושא השכר, כשחברה שורפת כסף ונסחרת כבר מתחת ל-40 מיליון שקל רצוי שתמנה יו”ר דירקטוריון לא פעיל ותחסוך מאות אלפי שקלים בשנה. לגבי החווה – רכישה שלה הייתה יכולה לאפשר לה להגדיל את קיבולת הגידול שלה, בדגש על הזן ג’ונגל דרימס שגדל טוב באקלים של חווה אחרת בעין חצבה לה יש שיתוף פעולה עם פארמוקן אך על פי שמועות אינו גדל טוב בחווה של פארמוקן עצמה הנמצאת בצפון, במושב ציפורי. מה שכן, אולי בשנת 2022 דברים ישתפרו שכן החברה מתכננת לגדל בשנה הבאה את הזן בחוות עין חצבה לאורך כל השנה ולא רק גידול אחד כמו בשנת 2021. בימים אלה החברה כבר קוצרת שם ובחודש הבא, ינואר, תחל בסבב מכירות נוסף. אם החברה אכן תצליח לספק את הזן המבוקש הזה לכל אורך השנה ללא עצירות, היא צפויה להרוויח טוב יותר.

חוה בערבה: נגמרה הסאגה? לא בטוח

חברת סטורג’ דרופ (Storage Drop), לשעבר חברת הקנאביס מדיוי (Medivie) וכיום חברת אנרגיה מתחדשת המחזיקה בין היתר בשליטה (65%) בשתי החברות חוה בערבה גידול וחוה בערבה מחקר ופיתוח המנהלות חוות קנאביס הנמצאת בשלב הפיילוט לפני מסחור ושאותה סקרנו לאחרונה בעקבות הליך משפטי ובקשה לפשיטת רגל – דיווחה השבוע על כך שחתמה על הסכם עם צד שלישי ששמו לא דווח לצורך מכירת השליטה בחוה בערבה וזאת בתמורה כוללת של כ-1.5 מיליון שקל – מתוכם 300 אלף שקל יפרעו מהחוב של חוה בערבה לסטורג’ דרופ שלאחר הפירעון יעמוד על כ-10 מיליון שקל, והיתרה, קרי 1.2 מיליון שקל נוספים, תשולם בשלושה תשלומים שנתיים שווים. בנוסף דיווחה סטורג’ דרופ על כך שחוה בערבה קיבלה רישיונות מהיק”ר לחוות הגידול ולחוות הריבוי שלה לביצוע גידול באופן מסחרי וזאת עד ל-6.12.2022.

ההסכם הזה היה אמור לסיים את סאגת פשיטת הרגל והסכסוך בין בעלי חוה בערבה – סטורג’ דרופ מצד אחד והמייסדות נועה בראל ודנה מלצר מצד שני – זאת לאחר בקשה של בראל ומלצר לבצע הליך של פשיטת רגל בחברה שנדחה בביהמ”ש, וכן לאחר מכתב תגובה חריף ששיגרה סטורג’ דרופ ובה העלתה ספקות בקשר לקיום היכולות העסקיות אצל המייסדות. בכל אופן, הסאגה ככל הנראה לא נגמרה כי בלילה של אותו היום בו החברה דיווחה על ההסכם החדש, בראל ומלצר הודיעו לסטורג’ דרופ שהן מממשות זכות בהסכם שחתמו בעבר עם החברה, שמאפשרות להן “להשוות” את הצעת הרכישה שמקבלת סטורג’ דרופ ולהיות אלו שרוכשות את חוה בערבה. סטורג’ דרופ טוענת כי הן איבדו זכות זו לאחר שניהלו, לטענת החברה באופן לקוי, את חווה בערבה.

תהייה משמעותית שעולה מההסכם שדווח לבורסה הוא האם הלוואת הבעלים שנתנה סטורג’ במתכונתה כמדיוי גם היא נרכשת על ידי הרוכש האלמוני או לחילופין נספגת על ידי סטורג’. סטורג’ דרופ לא ציינה את הלוואת הבעלים בדיווח שלה לבורסה, ולכן לכאורה היא לא אמורה להימכר, אך במסגרת הסכם המיזוג, ובמסגרת הליך שנקרא פרה רולינג, היא התחייבה להיפטר מהפעילויות העסקיות הקודמות שלה, כך שככל הנראה היא צריכה למכור את ההלוואה ומשכך סביר מאוד להניח שגם הלוואת הבעלים נמכרת בעסקה.

טוגדר קיבלה את הכסף מדמרי

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע על כך שהושלם הסכם ההלוואה עם הקבלן המיליארדר יגאל דמרי וכי הוא העביר את 25 מיליון השקלים שהתחייב להעביר לקופת החברה: 15 מיליון שקל מתוכם בצורת הלוואה המירה ו-10 מיליון שקל בצורת הלוואה רגילה. על תנאי ההלוואה פירטנו בסקירה השבועית הקודמת והיא מיועדת לפירעון של סדרת האג”ח להמרה של החברה, שצפויה להיפרע ב-31 לינואר 2022 וזאת בהיקף כולל של כ-40 מיליון שקל. נדגיש שההשלמה הינה עניין טכני לגמרי, שכן בסופו של יום נחתם הסכם מחייב שהתקיימו בו כל התנאים המתלים ולא היה באמת חשש שדמרי, שהונו עולה על מיליארד שקלים, רובו המוחלט נזיל, לא יוכל לשלם.

פנאקסיה ממנה סמנכ”לית כספים חדשה

לאחר ההתפטרותו של סמנכ”ל הכספים (CFO) של החברה, גיל בנימיני, וזאת ימים ספורים לאחר שחשפנו שיתכן מאוד שחברת פנאקסיה (Panaxia) ביצעה לכאורה רישום של הכנסות בדוחות הכספיים מפעילות ההפצה “פנאקסיה עד הבית” למרות שכבר מכרה אותה, מדווחת החברה על מינויה של סיגל בן עלי לתפקיד סמנכ”לית הכספים החדשה של החברה. בן עלי מצטרפת לחברה מתפקיד של סמנכ”לית כספים ומערכות מידע בחברה הכלכלית של ראשון לציון.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • וונטייז – 3.02%-
 • אינטרקיור – 3.07%-
 • שיח מדיקל – 3.68%-
 • קאנומד – 3.70%-
 • עמיר שיווק –  4.10%-
 • טוגדר – 4.46%-
 • קנאשור – 5.08%-
 • פנאקסיה – 5.13%-
 • יוניבו – 6.86%-
 • תיקון עולם קנביט – 13.94%-
 • נקסטייג’ – 16.28%-
 • קנבוטק – 16.78%-
 • איי.אמ.סי – 18.37%-
 • פארמוקן – 18.39%-
 • אינטליקנה – 20.93%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר