טוען...

פארמוקן מחליפה מנכ”ל; בעל שליטה חדש בתיקון עולם | השבוע בבורסה

כבכל שבוע, סיכום השבוע בסקטור הקנאביס הישראלי בבורסות ברחבי העולם

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: בעל השליטה החדש בתיקון עולם קנביט הוא בנו של איש הנדל”ן ברק רוזן – חייל משוחרר בן 21 בלבד; “שומרת הסף” בקנאשור נוטשת את הספינה על רקע ההתרסקות; פנאקסיה העלתה את אחוז המשרה של הבכירים בה אבל לא מפחיתה ממשכורתם הגבוהה; וגם – המנכ”ל הותיק של פארמוקן גיל חובש עוזב את תפקידו, האם זו הצהרת כוונות של היו”ר החדש פרופ’ רוטשטיין אחרי הפסדים גבוהים או התפטרות תמימה?

פארמוקן מראה למנכ”ל גיל חובש את הדרך החוצה וסוגרת את המיזם באוסטרליה

השבוע דיווחה פארמוקן (Pharmocann) דיווח שנראה טכני בלבד תחת הכותרת “הארכת הסכמי העסקת מנכ”ל וסמנכ”ל תפעול”, אך מבעד למילה “הארכה” מתגלה תמונה הפוכה ב-180 מעלות: דירקטוריון החברה החליט לפעול לאיתור מנכ”ל חדש לחברה, קרי – חובש יסיים את תפקידו כמנכ”ל פארמוקן לאחר כ-12 שנים בהובלת החברה. חובש היה ממייסדי החברה ועבד בה עוד מימי האסדרה הישנה ולמעשה מדובר באחד השחקנים האחרונים מבין הותיקים בענף שנותרו בראש החברה בה פעלו גם במהלך האסדרה החדשה ועוד אל תוך ולאחר תהליך הפיכתה לחברה ציבורית בבורסה.

מעבר להחלטה להפסיק את תפקידו כמנכ”ל של חובש, המחזיק גם כ-10.2% ממניות החברה, עוד סיכמו הדירקטוריון וחובש כי עד שיימצא מנכ”ל מחליף יוארך תפקידו של חובש ב-3 חודשים. טרם ידוע מי יהיה המנכ”ל החדש החל מבעוד 3 חודשים, אך סביר שהחברה כבר עוסקת באיתור מועמדים לתפקיד ואולי בידיה כבר שמות של מי שמתאים.

אמנם על פי הדיווח המהלך “הוסכם  על ידי דירקטוריון החברה וגיל חובש”, אך יש בענף מי שמניח דווקא שמה שהוביל לעזיבתו של חובש קשור אולי להיחלשות בתוצאות העיסקיות של החברה מאז המעבר לרפורמה החדשה – היחלשות שהגיעה לשיאה בהפסד מייצג של כ-9 מיליון שקלים בשנת 2021 וירידה בשווי מניות החברה עד פחות מ-20 מיליון ש”ח בלבד.

החברה מכחישה בתוקף את הטענה כאילו היא פיטרה את חובש, ומתעקשת שמדובר בעזיבה בהסכמה. עם זאת, מבחינה אובייקטיבית קשה למצוא סיבה הגיונית לכך שאדם יעזוב משרה נוחה שכזו בחברה שהוא הוביל במשך שנים ועוד כאשר עלות שכרו החודשית עמדה על יותר מ-100,000 שקל בחודש כך שהוא נהנה מתנאים טובים מאוד יחסית.

גיל חובש, מנכ"ל "פארמוקן"
גיל חובש בתחילת דרכו בתחום הקנאביס – מנכ”ל פארמוקן עוד מימי האסדרה הישנה

לאחר עזיבת חובש, האדם שצפוי להיות “האדם השולט בפארמוקן” הוא יוני שוקרון, המחזיק בכ-36.1% ממניות החברה. שוקרון הוא אינו פנים מוכרות בשוק הקנאביס המקומי כמו חובש, ולא מחזיק בתפקיד ניהולי בחברה, אך הוא נחשב כמי שמימן את פעילותה וצמיחתה של פארמוקן לפני שנכנסה לבורסה.

חובש מוגדר לעתים על ידי החברה גם הוא כ”בעל שליטה” בחברה, למרות שהוא מחזיק משמעותית פחות מניות משוקרון. הסיבה לכך היא שהוא ושוקרון “פועלים בעצה אחת” לדבריהם. בפועל חובש אינו באמת בעל השליטה בחברה שכן אם שוקרון יחליט לפעול על דעת עצמו, חובש לא יוכל לכפות עליו את דעתו.

יו”ר החברה החדש-יחסית, שעובד בה בהיקף של כחמישית משרה (בעלות שכר מנורמלת למשרה מלאה של מעל ל-100,000 שקל), הוא פרופ’ זאב רוטשטיין, לשעבר יו”ר ועדת סל הבריאות ומנכ”ל בית החולים שיבא. מי שחושב שמדובר בפיטורים או בהסכמה הדדית על עזיבה עקב ביצועים, יניחו שרוטשטיין, שרואה את מניית החברה צונחת, החליט לעשות צעד ראשון משמעותי כיו”ר ולהחליף את שדרת הניהול.

חובש עצמו לא רצה לשוחח עם מגזין קנאביס, אך משרד יחסי הציבור של פארמוקן שלח תגובה מטעמו לפיה: “אחרי יותר מעשור בו הובלתי את החברה, הגעתי לתחושת מיצוי ולכן הודעתי לדירקטוריון החברה על החלטתי שלא להמשיך בתפקיד. אמשיך לנהל את החברה עד למציאת מחליף ראוי להובלת פארמוקן.”

עוד השבוע דיווחה פארמוקן גם על הפסקת המיזם שלה באוסטרליה, בו החזיקה 35% ושבמסגרתו היא פעלה יחד עם חברת CGB האוסטרלית לצורך ייצור והפצה של מוצרי CBD מבוססי המפ באוסטרליה על בסיס פורמולציות של פארמוקן. באחוזים הנותרים במיזם מחזיקים חברת סי.בי.ג’י עם 50% ובנימין רוזנשטיין “הפורמולטור הראשי” ודן אדלמן סמנכ”ל האסטרטגיה עם 15% יחדיו.

תמוה למדי מדוע פארמוקן נתנה לאדלמן ורוזנשטיין, שממילא עובדים בחברה, אחוז משמעותי במיזם האוסטרלי, תוך שעלות המעביד הכוללת של אדלמן בשנת 2021 עמדה על כ-725,000 שקלים עבור חצי משרה בלבד (עלות שכרו של רוזנשטיין לא פורסמה). מובר בהתנהלות שלא מקובלת בכלל בפרקטיקה העסקית. אם איש מקצוע כלשהו הוא לא עובד של החברה, אז אפשר לתת לו מניות במקום שכר, אבל אם כן מדובר בעובד של החברה, שמקבל שכר שהוא מכובד לכל הדעות ובטח ביחס להיקף המשרה, למה לקבל גם מניות בהיקף מהותי? כאמור, נדיר לראות מקרים כאלו בחברות ציבוריות מסקטורים אחרים.

בן רוזן, חייל משוחרר בן 21 ובנו של ברק רוזן, קיבל את השליטה בחברה; השוק דווקא הגיב בחיוב

בן רוזן
בן רוזן, בעל השליטה החדש בחברת תיקון עולם קנביט – הצעיר ביותר מבין ראשי חברות הקנאביס בישראל

השבוע דווח כי ורד רוזן, אשתו של טייקון הנדל”ן ברק רוזן שהחזיקה עד כה בתואר “האשה החזקה בענף הקנאביס הישראלי” מכיוון שהיתה בעלת רוב מניות השליטה בחברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) מאז שמשרד הבריאות פסל את בעלה מלעסוק בתחום הקנאביס עקב מידע מודיעיני עלום, העבירה, מן הסתם בהנחיית בעלה, את השליטה בחברה לבנו, בן רוזן, חייל משוחרר בן 21.

רוזן ג’וניור מחזיק מעתה כ-17.7% מהחברה, השווים נכון למועד כתיבת שורות אלו כ-21.4 מיליון שקל, לאחר שבשנתיים האחרונות עבד במחלקת הפיתוח העסקי של החברה, ככל הנראה ללא שכר (שכן אחרת ניתן להניח שהחברה היתה מזמנת אסיפה לאישור שכרו).

היו בענף מי שהרימו גבה בנוגע לגילו הצעיר של בן, שהופך להיות בעל השליטה הצעיר ביותר בתעשיית הקנאביס הישראלית, אבל בסופו של דבר השוק אמר את דברו והחל ממועד ההודעה על העברת השליטה לידיו דווקא זינקה המניה של תיקון עולם קנביט בכ-16%.

מניית קנאשור מתרסקת, גם הדח”צ נטש את הספינה והאם הנפקה נוספת באופק?

לאחר התרסקות של כ-42% מתחילת השנה במחיר המניה עד לשווי נמוך למדי של כ-18 מיליון שקל, ולאחר שבערך כל ההנהלה האופרטיבית, כלומר המנכ”ל והסמנכ”לים, עזבו, ממשיך ביתר שאת קצב ההתפטרויות בחברת קנאשור (Cannassure). השבוע היה זה בצלאל לבנה הדח”צ – דירקטור חיצוני שתפקידו למעשה הוא להיות “שומרת הסף” של הציבור בדירקטוריון החברה, הגיש לחברה את מכתב ההתפטרות שלו.

קנאשור לא ציינה את הסיבות להתפטרות של לבנה אבל בחברות במצב פיננסי רעוע בדרך כלל דירקטורים מתפטרים מתוך חשש שהחברה תפשוט רגל, ואז יתבעו אותם בגין התנהלות קלוקלת אם תימצא כזו. לכן, הם כדירקטורים שאמורים לדעת מה המצב הפיננסי של החברה בצורה הטובה ביותר, מנסים לזהות מראש את הצרות ו”לנטוש את הספינה לפני שהיא תובעת”. אין בידינו כל סימוכין שזה המקרה הספציפי של לבנה וייתכן בהחלט שמדובר בהתפטרות “תמימה” לגמרי, אבל באופן כללי בשוק ההון נהוג שהתפטרויות של דירקטורים מגיעות לפני משברים כלכליים (למשל מקרה דקמא קפיטל מהעת האחרונה).

החברה דיווחה עוד השבוע על זימון אסיפה ל-17 ליולי לצורך “איחוד הון ביחס ל-1 ל-10”. המשמעות של כותרת האסיפה ובמידה והדבר אכן יאושר באסיפה (הוא צפוי כמעט בוודאות מלאה לעבור), מספר המניות של המחזיקים במניות החברה יחולק ב-10 והערך יוכפל בהתאמה. כלומר, אם לדוגמה משקיע מסוים מחזיק כ-100 מניות של החברה שנסחרות כעת ב-20 אגורות כל אחת, לאחר איחוד ההון הוא יחזיק 10 מניות שנסחרות ב-200 אגורות כל אחת. בפועל הוא לא ירוויח או יפסיד מהעניין.

אז למה עושים איחוד ההון? מכיוון שעל פי תקנה אנכרוניסטית בתקנון הבורסה אסור לבצע הנפקת מניות במחיר הנמוך מ-30 אגורות לכל מניה, ומשכך אם קנאשור רוצה שהאופציה של גיוס כסף תהיה לה זמינה על השולחן, היא חייבת לבצע את איחוד ההון. איחוד ההון גם מסמן על כוונה אפשרית של החברה לבצע הנפקת מניות בעתיד. הנפקת מניות בחברה קטנה כמו קנאשור תצטרך “גיבוי” של הפטרונית, חברת סולבר, שתשקיע כסף. ככל הנראה קנאשור תצטרך גם לתת הנחה משמעותית על מחיר השוק.

פנאקסיה העלתה את אחוז המשרה של הבכירים אבל האם היא עושה מספיק כדי להתמודד עם המצב הפיננסי?

חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה השבוע שאסיפת בעלי המניות של החברה אישרה מספר נושאים ובראשם התקשרות בהסכמי העסקה עם בעל השליטה (65%) בחברת-האם של פנאקסיה, דדי סגל, ושותפיו אסי רוטברט וערן גולדברג.

שיעור המשרה של השלושה הועלה מכ-50% ל-80%, אמנם ללא שינוי בתגמול שהם מקבלים אבל המשכורת החודשית של כל אחד מהשלושה עומדת על כ-50,000 שקלים. מדובר במה שמצטבר לכדי סך של קרוב ל-2 מיליון שקל בשנה. מדובר בסכום לא מבוטל בכלל עבור חברה שרשמה הפסד מייצג של כ-9.1 מיליון שקלים ברבעון הראשון של השנה, שהיא בעלת חובות לבנקים, בלי קופת מזומנים משמעותית, עם המחאה של כ-7 מיליון שקלים מלקוח שבוטלה ונכון למועד זה לא הוחזרה (כשהחברה מנסה למכור את התוצרת “שנתקעה אצלה”), ושבקרוב גם צריכה להעביר את המפעל שלה למיקום אחר כולל כל המשמעויות הנלוות של מהלך כזה מבחינת בעיות תפעוליות שצפויות לצוץ.

מצופה היה מהנהלת פנאקסיה להתחשב במצב ולוותר על חלק מהמשכורת שלהם על מנת להקל על החברה תזרימית, ולא רק להעלות את אחוז המשרה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • תיקון עולם קנביט – 18.81%+
 • קנבוטק – 14.05%+
 • נקסטייג’ – 10.95%+
 • שיח מדיקל – 7.79%+
 • טוגדר – 6.55%+
 • קאנומד – 4.96%+
 • עמיר שיווק – 1.22%+
 • אינטליקנה – 1.14%+
 • פארמוקן – 0.32%+
 • אינטרקיור – 0.92%-
 • איי אמ סי – 1.45%-
 • פנאקסיה – 6.41%-
 • יוניבו – 7.58%-
 • קנאשור – 11.60%-
 • וונטייז – 19.79%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר