פארמוקן הרוויחה 5.6 מיליון ב-2020, בונה על ג’ונגל דרימס ל-2021

פארמוקן, חברת הקנאביס הותיקה הנסחרת בשווי 123 מיליון ש"ח בבורסה, פרסמה הבוקר את הדוח לשנת 2020: הכנסות של 28 מיליון ש"ח בשנה עם רווח מייצג של כ-5.6 מיליון ש"ח. תחילת 2021 טובה לחברה על רקע הצלחות הזן החדש שנחטף מהמדפים

חברת פארמוקן (Pharmocann) פרסמה היום את הדוחות הכספיים שלה לשנת 2020 (PDF), וכפי שפירטנו בכתבה מקדימה לקראת שבוע הדוחות הכספיים בבורסה – הנתון המעניין ביותר לבדוק בפארמוקן הוא השאלה האם החברה הצליחה לבצע התייעלות בהוצאות לאחר שרווחי החברה ברבעון השלישי נחתכו לעומת רווחיה ברבעון השני, עד כדי כך שהחברה עברה ברבעון 3 להפסד של 50 אלף שקל.

5.6 מיליון שקל רווח בשנת 2020, אבל צמיחה מעט איטית יחסית

ובכן, בדוח הכספי שהחברה פרסמה היום התקבל מענה לסוגיה הזו; ההכנסות ברבעון 4 זינקו לכ-8 מיליון שקל, בהשוואה להכנסות של 6.1 מיליון שקל ברבעון 3 – עובדה שסייעה להעביר את החברה לרווח שנתי כולל, בנטרול שינויים בנכסים ביולוגיים ועוד מספר הכנסות והוצאות שאינן מייצגות, של 5.621 מיליון שקל.

לפי שווי השוק של החברה, שעומד נכון לכתיבת שורות אלו על כ-123 מיליון שקל, החברה נסחרת במכפיל של 22 על הרווח השנתי המייצג. ביחס לחברות בורסאיות בסקטורים אחרים מדובר במכפיל שהוא לא נמוך, אבל יחסית לחברות קנאביס אחרות בישראל הוא כן נחשב נמוך יחסית.

אפרופו רווח מייצג, מגיע לפארמוקן שאפו על שהצטרפה לחברות אינטרקיור (קנדוק) ושיח מדיקל, שמדווחות על הרווח המייצג שלהן בנטרול שינויים בנכסים ביולוגיים, ולא משאירות למשקיעים לשבור את הראש ולחשב את הרווח המייצג בעצמם כפי שנוהגות לעשות האחרות.

ג'ונגל דרימס פארמוקן
הזן החדש והמצליח ג’ונגל דרימס של פארמוקן – צפוי להביא לרווחים נאים ב-2021

בשורה התחתונה הכנסות פארמוקן בכל שנת 2020 הגיעו לסך של 28 מיליון שקל, שמהווים גידול של 34% בהשוואה להכנסות של 20.9 מיליון שקל בשנת 2019. הגידול הזה הוא מרשים למדי בהשוואה לחברות בכמעט כל סקטור אחר, אבל בהתחשב בצמיחה של סקטור הקנאביס – הן בכמות והן בהיקף הכספי עקב המעבר מהאסדרה הישנה לחברה – מדובר בצמיחה שמפגרת אחר השוק.

הג’וקר של פארמוקן: הזן ג’ונגל דרימס נחטף מהמדפים

מנוע צמיחה חדש לשנת 2021 והלאה יכול להגיע לחברה מהשותפות שיש לה עם חוות גידול בעין חצבה, במסגרתה החווה מגדלת בפיקוח פארמוקן ועבור פארמוקן את הזנים שלה במחיר לגרם שסוכם מראש. פארמוקן טוענת שתנאי הגידול בעין חצבה אופטימליים ולראיה ניתן לראות שהזן ג’ונגל דרימס, שהושק לאחרונה וגדל בחווה בעין חצבה, זוכה לביקורות מצוינות מהמטופלים, נרכש בקצב שיא והוא ללא ספק אחד הזנים המוצלחים מתוצרת הארץ ומתחרה בכבוד מול הזנים האיכותיים ביותר מחו”ל.

הסיבה שפארמוקן, שנחשבת כבר שנים לאחת מחברות הגידול המוצלחות ביותר בישראל, לא הצליחה לצמוח יותר מהממוצע של השוק או לפחות באופן דומה, היא כמובן קצב הייבוא של זני קנאביס מחו”ל ש”השתלטו” על השוק. יחד עם זאת, עקב הקשיים שמערים משרד הבריאות על ייבוא משלוחי קנאביס נוספים לישראל שעליהם דיווחנו לאחרונה, החברה, כמו גם החברות תיקון עולם וטוגדר שגם הן לא עוסקות בייבוא אלא בגידול מקומי בלבד, צפויה להיות מהמרוויחות הבולטות מהמשך מדיניות עצירת הייבוא מחו”ל.

יש גם מינוס: פארמוקן אשכרה רוכשת פעילות כושלת והפסדית במחיר מופקע

פארמוקן דיווחה כזכור במהלך חודש פברואר השנה כי חתמה על הסכם לרכישת הפעילות של חברת קנזון (Canzon), שהיא למעשה בסך הכל אתר אינטרנט די רגיל למכירת מוצרי CBD. פארמוקן תשלם על רכישת הפעילות הזו, שרשומה תחת חברה לוקסמבורגית, לא פחות מ-3.5 מיליון שקל במזומן ובמניות של פארמוקן. הבעיה היא שמדובר בפעילות שכבר למעלה משנתיים חברת קנזון מנסה לקדם ללא הצלחה וזאת תוך שריפה של מיליונים רבים בדרך. מספרים? בכל שנת 2020 רשמה הפעילות הזו הכנסות של 277 אלף שקל בלבד, כשמנגד רשמה גם הוצאות של 500 אלף שקל על רכישת המוצרים שנמכרו, 3.7 מיליון שקל בהוצאות שיווק ו-1.1 מיליון שקל בהוצאות מחקר ופיתוח, כלומר סך הכל הפסד של 5 מיליון שקל במהלך השנה.

גיל חובש, מנכ"ל פארמוקן
גיל חובש, מנכ”ל פארמוקן

בחישוב פשוט ניתן להבין שאלא אם כן תבצע פארמוקן קיצוץ משמעותי בהוצאות התפעוליות של הפעילות של קנזון, הרכישה צפויה למחוק את החלק הארי של הרווח שהיא הצליחה להשיג מפעילותה שלה עצמה. פארמוקן לא דיווחה אודות השאלה האם ההסכם שחתמה עם קנזון הוא מחייב או לא מחייב, אבל היה נכון מצד החברה לפרט כיצד בכוונתה לצמצם את הוצאות הפעילות הזאת, ככל שבכלל יש בכוונתה לעשות זאת, כמו גם האם ההסכם מחייב את פארמוקן לביצוע הרכישה או שעוד ניתן לבטלו. 

מרגי’ן אוף סייפטי: 25.5% לא כולל החווה של החברה, שקשה להעריך את השווי המדויק שלה.

לסיכום

פארמוקן הציגה רווח יפה במהלך 2020 ושיקום בהכנסות ברבעון 4 בהשוואה לרבעון 3. קצב הייבוא שביצעו חברות אחרות מחו”ל הקשה על החברה לצמוח בצורה מלאה ולכן היא רשמה גידול של 34% בלבד בהכנסות בשנת 2020 בהשוואה להכנסות של שנת 2019, גידול שהוא נמוך בהשוואה לצמיחה בסקטור הקנאביס המקומי.

החברה מתכננת לרכוש את פעילות ה-CBD של קנזון שהיא פעילות הפסדית שלא ברורה הסיבה לרכישתה. כמו כן, ייתכן מאוד שרבעון 1 ו-2 של שנת 2021 יהיו רבעונים חזקים מאוד של החברה, בעקבות עצירת הייבוא וגם בעקבות הצלחת המכירות של הזן החדש שלה שזוכה לתשבוחות רבות, ג’ונגל דרימס, שגדל במסגרת השותפות של החברה עם נחווה בעין חצבה.

יו”ר פארמוקן הוא שגריר ישראל באו”ם לשעבר דן גילרמן, בעלי השליטה העיקריים בחברה הם יוני שוקרון, יחיאל לירן חן חלפון, גיל חובש (המנכ”ל) וגילרמן עצמו.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר